Nasze Forum Logo Logo Nasze Forum nr 36

Biuletyn informacyjny Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu

ISSN 1505-6058 nr 36 październik 2007 cena 1 zł

W numerze:

 

 

Staże i praktyki zagraniczne w WSZIA 

Studenci – ERASMUS i LEONARDO

Trzy studentki Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu: Ewelina Romańczuk (II rok administracji), Ewelina Włodarczyk (II rok ekonomii) oraz Paulina Chmiel (II rok pedagogiki) studiują w Katholieke Hogeschool Mechelen w Belgii. Ich naukę, do końca listopada, w tej zagranicznej uczelni finansuje program Erasmus.

Natomiast w ramach programu Leonardo da Vinci, dziesiątka studentów z administracji, ekonomii oraz informatyki i ekonometrii ma staże zawodowe w firmach belgijskich i fińskich. Co myślą o swojej pracy i pracodawcach? 

Czym do pracy? Oczywiście roweremPOZDROWIENIA Z BELGII i FINLANDII

„Testuję oprogramowanie i wszelkie błędy jakie znajdę raportuję programistom, aby mogli je poprawić. Atmosfera w firmie jest bardzo przyjazna wręcz rewelacyjna, pełen luz i komfort w pracy. Jak powiedziałem szefowi, że zauważyłem, że panuje tutaj iście sielankowa i rodzinna atmosfera to powiedział, że to dlatego, że pracują tutaj sami inteligentni ludzie, więc łatwo się dogadują. W tym momencie poczułem jak moje IQ skoczyło o jakieś 30 punktów w górę. Poczułem się jak nigdy, poczułem się inteligentny.”

Krystian Piwko, (student II roku informatyki i ekonometrii)
fragment relacji ze stażu w firmie ARCUSYS OY, JOENSUU, FINLANDIA

 

„Zrobiłyśmy analizy danych dotyczących naszych klientów, gromadzimy adresy kontaktowe potencjalnych klientów oraz przygotowujemy materiały marketingowe dla ISAI. W każdym z zadań możemy liczyć na pomoc wszystkich pracowników. Firma znajduje się w Science Parku położonym 7 km od miejsca naszego zamieszkania. Codziennie przemierzamy tę trasę dwukrotnie rowerami (Joensuu dba o naszą kondycję).”

Małgorzata Dziuba, (studentka II rok administracji)
fragment relacji ze stażu w firmie ISAI LTD, JOENSUU, FINLANDIA

 

„Wspólnie z Elwirą pracujemy w firmie, w ktόrej wcześniej miałyśmy praktyki: JET Logistics, tak więc nic nie jest nam tutaj obce. Znamy prawie wszystkich pracowników oraz poznałyśmy nowych, którzy doszli podczas naszego pobytu w Polsce. Nasi współpracownicy są dla nas mili i życzliwi. Jeśli chodzi o pracę, to nasze obowiązki ciągle się zmieniaj. Często pomagamy w księgowości, ale na co dzień mamy mnόstwo innych zadań, jak choćby szukanie nowych klientów, pomoc w promocji. Obecnie zajmujemy się badaniem rynku transportowego w Bułgarii i  nie mamy czasu na nudę.

Marzena Piątkowska, Elwira Pakuła (studentki II i III rok ekonomii) 
Fragment relacji ze stażu w firmie J.E.T. - Janssen Expedition & Transports
NV,
OPGLABBEEK, BELGIA

 

Park Naukowy w Joensuu„Joensuu to bardzo ładne miasto, sporo tu ciekawych miejsc. Naprawdę jest gdzie się wybrać w wolnym czasie. Jedyną rzeczą, która nieco denerwuje to słaba komunikacja miejska (autobusy kursują co pół godziny).
Atmosfera w firmie Arcusys jest bardzo przyjazna. Na wstępie powiedziano nam, że nie mamy się czym przejmować i jeśli mamy problemy to możemy liczyć na pomoc współpracowników. Aktualnie zarządza nami Mikko. Jako pierwsze zadanie zlecił nam przygotowanie dokumentacji do projektu, nad którym właśnie pracują ludzie z Arcusys.”

 

Łukasz Samek (student II roku informatyki i ekonometrii)
Fragment  relacji ze stażu w firmie Arcusys Oy, JOESNUU, FINLANDIA

 

„Leuven to bardzo piękne miasto studenckie, ale na razie tego tutaj nie widać, ponieważ rok akademicki się jeszcze nie zaczął. Podczas stażu moim zadaniem do wykonania w firmie ASIST jest utworzenie programu, dzięki któremu pracownicy tej firmy będą mogli wpisywać problemy jakie wystąpią w ciągu pracy, oraz rozwiązywać te problemy.
Według mnie idea projektu nie jest trudna, ale trudna dla mnie jak na razie jest obsługa narzędzia do tworzenia tego programu. Co do współpracowników to ogólnie mili ludzie - zawsze pomagają, jak czegoś nie wiem. Pracownicy i szefostwo w tej firmie tworzą zgraną ekipę.”


Andrzej Tracz (student II roku informatyki i ekonometrii)
Fragment relacji ze stażu w firmie ASIST, LEUVEN, BELGIA

 

KURS INTENSYWNY IP

Dzięki wieloletniej współpracy z uczelniami zagranicznymi WSZiA jako jedna z 12. w kraju otrzymała zgodę na organizację Kursu Intensywnego dla studentów informatyki. To oznacza, że w kwietniu przyszłego roku Zamość stanie się na kilkanaście dni (14-26 kwietnia 2008) międzynarodowym ośrodkiem akademickim. Do WSZIA przyjedzie 35 studentów i 8 wykładowców z Belgii, Hiszpanii, Portugalii, Turcji i Austrii. 

Pan Jussi Hurskainen z firmy Arcusys pokazuje miejsce pracy stazystówKurs Intensywny (Intensive Program - IP) jest krótkim programem szkoleniowym (minimum 10 dni), który ma formę międzynarodową i  stanowi forum do wspólnej pracy i wymiany wiedzy między studentami i nauczycielami z różnych państw. Kursy Intensywne mogą mieć formę jednorazową bądź też trwać nawet 3 lata - w takim przypadku w kolejnych latach może być zaproponowana różnorodna tematyka z danej dziedziny (np. informatyki, fizjoterapii) a kursy mogą się odbywać w różnych krajach.
W Zamościu będzie kontynuowany Kurs Intensywny dotyczący bezpieczeństwa w sieci. Wezmą w nim udział studenci z WSZIA z kierunku informatyka i ekonometria oraz studenci informatyki z uczelni z Belgii, Hiszpanii, Portugalii, Turcji i Austrii.  Zamojscy studenci już po raz trzeci będę uczestniczyć w Kursie Intensywnym. Dwie poprzednie edycje odbyły się w Finlandii i Belgii.  Skorzystało z nich prawie 20 osób.

Stażyści programu Leonardo da Vinci 2007:

Lp. Imię i Nazwisko Kierunek Firma, kraj
1. Małgorzata Dziuba II rok
administracja
ISAI Ltd., Joensuu,Finlandia
2. Adam Wypych II rok
informatyka i ekonometria
Arcusys, Joensuu,Finlandia
3. Łukasz Samek II rok
informatyka i ekonometria
Arcusys, Joensuu,Finlandia
4. Krystian Piwko II rok
informatyka i ekonometria
Arcusys, Joensuu,Finlandia
5. Andrzej Tracz II rok
informatyka i ekonometria
Asist, Leuven,Belgia
6. Mateusz Ksiądz II rok
informatyka i ekonometria
Capvidia, Leuven,Belgia
7. Kamil Krauz II rok
informatyka i ekonometria
Capvidia, Leuven,Belgia
8. Pakuła Elwira III rok
ekonomia
J.E.T., Opglabbeek,Belgia
9. Marzena Piątkowska II rok
ekonomia
J.E.T., Opglabbeek,Belgia
10. Anna Kowalik I rok
informatyka i ekonometria
SMS Timing, Geel, Belgia

mb