|
Z kalendarza sekretarza Komisji Stypendialnej... WYŻSZE STYPENDIA Oczami wyobraźni widziałam uśmiechnięte twarze studentów, kiedy po otwarciu koperty okazało się, że stypendium jest przynajmniej o 20 procent wyższe w porównaniu z poprzednim semestrem. Stało się tak nie tylko dzięki wyższej dotacji z budżetu państwa, przyznanej nam przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ale również ze względu na mniejszą liczbę złożonych wniosków. Tradycyjnie już w połowie kwietnia członkowie Wydziałowych Komisji Stypendialnych naszej uczelni spędzają długie godziny nad żmudną weryfikacją wniosków stypendialnych. Podobnie też, jak w latach ubiegłych, po weryfikacji odbyło się zebranie przedstawicieli studentów z prorektorem ds. nauczania. A 13 kwietnia zainteresowani otrzymali decyzje w sprawie przyznania stypendium socjalnego, na wyżywienie, mieszkaniowego oraz specjalnego na semestr letni roku akademickiego 2006/2007.
Dla porównania, w semestrze zimowym roku akademickiego 2006/2007 na moim biurku znalazło się 898 wniosków (z czego 14 nie spełniało kryterium dochodowego), natomiast w bieżącym semestrze 759 (z czego w 18 przypadkach dochód był wyższy niż 572,00 złote netto, a więc nie spełniały określonego w ustawie [1] kryterium). Czyżby więc sytuacja materialna studentów poprawiła się? Mam nadzieję, że to jest właśnie główny powód spadającej liczby ubiegających się, a nie np. zbyt wysoko postawione wymagania dotyczące kompletowania wniosków czy też po prostu brak zainteresowania. O braku informacji dotyczących możliwości otrzymania pomocy materialnej nie wspominam, bo każdy student otrzymał je na swoją skrzynkę pocztową na serwerze uczelni. Tablica 1. obrazuje stawki stypendium socjalnego i na wyżywienie wypłacane w semestrze zimowym i letnim roku akademickiego 2006/2007.
Stawki stypendium socjalnego i na wyżywienie wyopłacone
Stawki stypendium mieszkaniowego pozostały bez zmian. Każdy student studiów stacjonarnych, który kwalifikował się do stypendium socjalnego oraz złożył wniosek o stypendium mieszkaniowe i przedstawił dokumenty potwierdzające tymczasowe zameldowanie na terenie Zamościa, otrzymał świadczenie w wysokości 100 złotych miesięcznie. Jest to kwota pokrywająca 80 proc. kosztów zakwaterowania w zamojskich bursach. Nieznaczne zmiany nastąpiły w stawkach stypendiów specjalnych dla studentów niepełnosprawnych - Tablica 2. Osoby posiadające orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności w semestrze letnim otrzymują stypendia w wysokości 250 złotych miesięcznie. Wysokość stypendiów dla osób o stopniu lekkim i umiarkowanym pozostały bez zmian. Wysokość stypendiów dla osób niepełnosprawnych.
Stypendia za wyniki w nauce i sporcie zostały co prawda przyznane na cały rok akademicki, ale i w tym przypadku nastąpiły małe zmiany. Bez echa nie mogło przecież pozostać zwycięstwo Pani Ilony Sakowicz – studentki kierunku fizjoterapia, w plebiscycie Tygodnika Zamojskiego na najlepszego sportowca Zamojszczyzny 2006 roku. Chcąc podkreślić ten fakt, Rektor postanowił dwukrotnie podwyższyć przyznane wcześniej Pani Ilonie stypendium za wyniki w sporcie. W roku akademickim 2007/2008 w regulaminie pomocy materialnej dla studentów WSZiA nastąpią znaczące zmiany. Wszystkie stypendia będą przyznawane na cały rok akademicki, a do wniosków o przyznanie stypendium socjalnego i na wyżywienie trzeba będzie dołączyć zaświadczenia potwierdzające dochody rodziny studenta za cały 2006 rok. Takie rozwiązanie odciąży studentów oraz pozwoli na usprawnienie naszej pracy (komisje będą rozpatrywały wnioski tylko raz w roku). W momencie oddawania tego tekstu do druku, studenci otrzymali już stypendia za marzec, kwiecień i maj. Pozostały do zrealizowania wypłaty za czerwiec i lipiec. W ten sposób kolejna akcja stypendialna zostanie zakończona. I za ten cały rok ciężkiej, czasami wręcz żmudnej pracy, chciałabym podziękować w szczególności dzielnym członkom Komisji Stypendialnych oraz wszystkim osobom związanym ze stypendiami.
Anna Krupa
|
Wydawca - Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu, ul.Akademicka 4, tel.63-82-630. |