ISSN 1505-6058

NR 35 CZERWIEC 2007 R.

CENA 1 ZŁ

Ilona każdy swój sukces przyjmuje z uśmiechem radości i niedowierzania. Zapytana kiedyś czy jest karateką studiującym fizjoterapię czy fizjoterapeutą uprawaiającym karate odpowiedziała, że obie dziedziny traktuje równie serio. W swojej przyszłej pracy zawodowej połączy je w sposób całkowicie bezkonfliktowy.    fot. mb

Klub Uczelniany AZS

ILONA – MISTRZ FUKU-GO

Ilona Sakowicz, studentka trzeciego roku fizjoterapii zdobyła złoto na XVIII Mistrzostwach Europy Seniorów w Karate Tradycyjnym i XI Mistrzostwach Europy Kadetów i Juniorów w Karate Tradycyjnym, które odbyły się 25-27 maja 2007 r., w Słowenii (Koper).

W zawodach startowało 212 zawodników z 19 państw. Polska ekipa przybyła do Słowenii bardzo dobrze przygotowana, co przyniosło w efekcie 8 złotych medali. Po rozegranych 25 maja eliminacjach, następnego dnia odbyły się finały XI Mistrzostw Europy Kadetów i Juniorów w Karate Tradycyjnym. Sobota okazała się bardzo szczęśliwa dla polskiej reprezentacji i zakończyła się wielkim sukcesem - Polacy wywalczyli 6 złotych medali i 4 brązowe. Polska reprezentacja kadetów i juniorów zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej mistrzostw! Wspaniały okazał się występ debiutującego na mistrzostwach Europy Damiana Tomasika, który zdobył 2 złote medale w fuku-go i w kumite indywidualnym, wygrywając jedną z walk przed czasem. Podwójne złoto zdobyła również startująca w kategorii kadetów Justyna Marciniak w fuku-go i w ko-go kumite. Złote medale wśród juniorów wywalczyli Małgorzata Baranowska w ko-go kumite i Bartosz Skwarski w kumite indywidualnym. Brązowy medal przypadł debiutującym na europejskich mistrzostwach Marcie Cieplińskiej w kata indywidualnym oraz Damianowi Stasiakowi w kata indywidualnym. W grupie juniorów Małgorzata Baranowska w kata indywidualnym utrzymała pozycję z ubiegłorocznych mistrzostw Europy i zdobyła brązowy medal. Brąz wywalczyła również Anna Stachurska w fuku-go.

Finały XXVIII Mistrzostw Europy Seniorów w Karate Tradycyjnym rozegrano w niedzielę, 27 maja. Polscy karatecy wywalczyli 2 złote, 5 srebrnych i 2 brązowe medale. W najbardziej prestiżowej konkurencji - kumite drużynowym Polakom (zespół w składzie: Bartosz Chyrek, Marcin Kotas, Łukasz RadwańskiŁukasz Wójcik) w końcu udało się pokonać mistrzów Europy - Włochów.

Jedyne złoto w kategorii seniorów w konkurencjach indywidualnych zdobyła Ilona Sakowicz w fuku-go. Mistrzyni podkreśla wspaniałą atmosferę, jaka towarzyszyła polskiej ekipie i to jej po części przypisuje swoje zwycięstwo. „Byliśmy naprawdę zgraną grupą, czuliśmy wsparcie duchowe - to było bardzo budujące. Zdziwiło mnie, że startując, nie odczuwałam stresu”. Srebrne medale zdobyli: Paweł Janusz w kata indywidualnym, Piotr Kulczyński w fuku-go i Barbara Marciniak w ko-go kumite. Srebro przywiozły także obie pary en-bu: Aleksandra Dec Damian Karwacki - en-bu kobieta/mężczyzna oraz Krystian GrzejszczakMichał Wroński - en-bu mężczyzna/mężczyzna. Aleksandra Dec zadebiutowała w mistrzostwach z Damianem Karwackim.

Brązowe medale przypadły zawodnikom startującym w kata drużynowym (zespół w składzie: Damian Karwacki, Piotr Kulczyński, Krzysztof Neugebauer) oraz Danielowi Iwankowi w kumite indywidualnym.

Tym, co wyróżniało polskich zawodników i całą ekipę, była wspaniała atmosfera, którą tworzyli wokół siebie. Czuli jedność i ducha, gorąco kibicując startującym kolegom. Polski sektor w hali, w której odbywały się mistrzostwa, dopingował bardzo emocjonalnie. Zawodnicy podkreślali, że czuli mocne wsparcie ze strony całej ekipy. Polacy zakwaterowani byli w położonej nad morzem chorwackiej miejscowości Umag. Przygotowywanie się do startów w pięknym otoczeniu i oddalenie od miejsca, w którym odbywały się mistrzostwa, pomagało pozbyć się stresu i nabrać sił do walki.

Krzysztof Neugebauer - asystent trenera selekcjonera polskiej kadry jest zadowolony z występu naszych zawodników. Zaznaczył, że mieli oni intensywny okres przygotowawczy, a system szkolenia jest tak złożony, że muszą być w bardzo dobrej dyspozycji. „Wszyscy zawodnicy podczas mistrzostw bardzo dobrze się spisali. Na tle innych reprezentacji widać postęp w przygotowaniach i to, że cały czas się rozwijamy. Styl i forma, której uczymy się od Senseia Nishiyamy, sprawdza się i myślę, że w przyszłości może nam to przynieść jeszcze więcej sukcesów”.