ISSN 1505-6058

NR 33 GRUDZIEŃ 2006 R.

CENA 1 ZŁ
Wycieczki integracyjne - ważny element pobytu za granicą

 

 

Relacja z Finlandii

STAŻ W NIINIVAARA ELEMENTARY SCHOOL
W JOENSUU

Decyzję o wyjeździe na staż do Finlandii podjęłam bez dłuższego namysłu. Wiedziałam, że na pewno napotkam tam na problemy (chociażby związane z językiem) ale również mogłam wiele zyskać: nowe przeżycia, doświadczenia itd., które zapewne zaowocują w przyszłości. 

Wyjeżdżając do Finlandii wiedziałam o tym kraju tylko tyle, że jest tam bardzo zimno i że w Laponi mieszka Święty Mikołaj. Jak się później okazało było to zdecydowanie za mało, aby nie być zaskakiwaną z dnia na dzień.

Jednak już podczas podróży z Helsinek do Joensuu mogłam zauważyć, że jest tutaj zdecydowanie więcej lasów i jezior niż w Polsce. Szybko zaczęłam dostrzegać różnice pomiędzy Polakami a Finami, którzy nie są zanadto rozmowni, polską kulturą a finską, gdzie podstawą jest sport i obcowanie z naturą. Myślę, że najwiekszym problemem było to, że zarówno o 8.00 rano czy też 14.00 popołudniu było szaro, a jeśli padał deszcz to bywało zupełnie ciemno, a więc trzeba było się przyzwyczaić do tego, że tutaj tylko przez kilka godzin było jasno.

Staż odbywam w szkole podstawowej w Joensuu. Oczywiscie największą barierą był język, ale tylko na poczatku. Z czasem dzieci zaczęły rozmawiać ze mną po angielsku. Nauczyciele są bardzo mili, choć najwięcej czasu przebywam z nauczycielką języka angielskiego. Przygotowuję dla niej różne materiały potrzebne na zajęcia np. gry, obrazki itp, itd. Myślę, że dobrym pomysłem było przygotowanie prezentacji o Polsce. Była to świetna okazja, aby dzieciom z klas 5 i 6 opowiedzieć coś więcej o naszych obyczajach i kulturze.

Brałam udział w szkolnym życiu. Wyjeżdżałam z dziećmi na wycieczki. Uczestniczyłam w lekcji orientacji w terenie i we mszy świętej luterańskiej, gdzie dzieci śpiewały pieśni oraz w przedstawieniach teatralnych np. z okazji święta Halloween.

Podczas stażu w Finlandii wiele się nauczyłam i to nie tylko o fińskiej kulturze, obyczajach, ale również zobaczyłam jak tutaj wygląda praca z dziećmi, w jaki sposób prowadzone są zajęcia itd. Jestem pewna, że zdobyte tutaj doświadczenia wykorzystam w przyszłej pracy jako nauczyciel, pedagog. Mam nadzieję, że pomoże mi to lepiej spełniać się w swoim zawodzie.

Dominika Kubiszyn

 

 

 

Wydawca - Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu, ul.Akademicka 4, tel. 084 677-67-16.
Redakcja - Małgorzata Bzówka (redaktor naczelny),
stali współpracownicy - Joanna Giruć, Katarzyna Kimak, Bogdan Kawałko, Mieczysław Kowerski, 
Anna Krupa, Władysław Molas, Zofia Kiełbińska-Ryń.