ISSN 1505-6058

NR 33 GRUDZIEŃ 2006 R.

CENA 1 ZŁ

 

 

Relacja z Finlandii

STAŻ W SZKOLE PODSTAWOWEJ W JOENSUU

Wyjeżdżając do Finlandii we wrześniu nie wiedziałam zbyt wiele o tym kraju – wiedziałam, że jest tu zimno. To co zobaczyłam na miejscu przerosło moje wyobrażenia. 

Największym zaskoczeniem była dla mnie fińska mentalność. Finowie zazwyczaj są nieśmiali i zamknięci w sobie, ale z czasem poznałam wiele wyjątków od reguły. Są również bardzo restrykcyjni. Żyją naprawdę blisko natury, uprawiają wiele sportów (oczywiście przede wszystkim zimowych) i oczywiście zdrowo się odżywiają. Natura jest tu naprawdę ważnym elementem kultury. 

W szkole, gdzie odbywam staż mogłam zaobserwować, że już od wczesnego dzieciństwa uczą się samodzielności i zaradności. Jednym z przykładów mogą być ćwiczenia, w których brałam udział w październiku. Były to ćwiczenia na orientację w terenie. W pobliskim lesie dzieci w wieku 8-9 lat dostały mapy i w czteroosobowych grupach miały odnaleźć zaznaczone na mapie punkty. Próbowałam sobie przypomnieć siebie w ich wieku w takiej sytuacji i myślę że takiej sytuacji po prostu nie było. Takich przykładów jest dużo a ich znaczenie odkrywa się właśnie przeżywając to na własnej skórze. Wydaje mi się, że od każdego można się czegoś nauczyć a już naprawdę dużo można się nauczyć od ludzi, którzy są tak różni od nas - Polaków.

Nauczyciele w szkole byli bardzo pomocni we wszystkim. Dyrektor pożyczył mi rower, bo na piechotę droga do szkoły zajmowała godzinę czasu.
Zakres moich obowiązków w szkole był ograniczony barierą językową. Jedynie klasy 5-6 rozumieją angielski, więc tylko w tych klasach mogłam przeprowadzić zajęcia. Przez tydzień w rożnych grupach klas 5 - 6 robiłam prezentacje o Polsce w ramach lekcji angielskiego. 

Do innych moich obowiązków należało, tak jak w przypadku fińskich asystentów - nauczycieli, głównie przygotowywanie materiałów potrzebnych do prowadzenia lekcji. Nie było to nic trudnego. Wystarczyło czasem użyć trochę wyobraźni, żeby np. zrobić odpowiednią prezentację w Power Point. Doświadczenie, które tu zdobyłam jest bezcenne. 

Mam też już swoją wizję tego, jakim nauczycielem chciałabym być w przyszłości. 

Przeżycia z całego pobytu w Finlandii, nie tylko ze stażu w szkole, są tak unikalne, że aż ciężkie do opisania w kilku zdaniach. Wszystko wydaje się cenne i warte opisania. 

Aneta Koza

 

 

 

Wydawca - Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu, ul.Akademicka 4, tel. 084 677-67-16.
Redakcja - Małgorzata Bzówka (redaktor naczelny),
stali współpracownicy - Joanna Giruć, Katarzyna Kimak, Bogdan Kawałko, Mieczysław Kowerski, 
Anna Krupa, Władysław Molas, Zofia Kiełbińska-Ryń.