ISSN 1505-6058

NR 31 CZERWIEC 2006 R.

CENA 1 ZŁ

 Delegacje uczelni
w pochodzie pielgrzymkowy


70. Pielgrzymka na Jasną Górę

CZAS UCIEKA, WIECZNOŚĆ CZEKA

"Jesteście świadkami nadziei" – pod tym hasłem odbyła się w tym roku 70. Pielgrzymka Akademicka na Jasną Górę. Z naszej uczelni wyruszyło na nią 45 osób: studentów i pracowników Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu. 
W dniach 5, 6, 7 maja br zamojscy pielgrzymi wędrowali szlakiem papieża Jana Pawła II, aby stawić się przed obliczem Maryi Matki Jezusa i wyrazić chęć dawania świadectwa nadziei, jaką pokładamy w Jej Synu.

W piątek 5 maja o 5.00 rano spod Collegium Novum przy ulicy Sienkiewicza wyruszyliśmy w drogę do Kalwarii Zebrzydowskiej. Dotarliśmy tam po długiej podróży. Uczestniczyliśmy w mszy św., a później jeden z ojców franciszkanów oprowadził nas po Sanktuarium. Następnie wyruszyliśmy na dróżki kalwaryjskie, aby przeżyć modlitewne rozważanie męki Pana Jezusa. W to miejsce przybywają pątnicy z całej Polski, aby pośród piękna natury sprawować misterium Drogi Krzyżowej. Po skończonej uczcie duchowej, ruszyliśmy do Wadowic, na nocleg
w domu Ojców Pallotynów. Tam spotkaliśmy jednego z zamojskich przyjaciół: nowicjusza Sylwestra, byłego lektora z naszego Kościoła Akademickiego.

W sobotę 6 maja po śniadaniu ruszyliśmy do Wadowic i Częstochowy. W Wadowicach obejrzeliśmy bazylikę, w której był chrzczony papież Jan Paweł II. Po chwili refleksji i modlitwie, skierowaliśmy się ku domowi Karola Wojtyły. Po drodze widzieliśmy na ścianie zegar słoneczny z napisem "Czas ucieka wieczność czeka", o którym czasami wspominał Jan Paweł II. Po chwilach wspomnień, przyszedł czas na słodycz słynnych papieskich kremówek.

Z Wadowic ruszyliśmy na Jasną Górę. W Częstochowie pierwszym miejscem przystanku stała się katedra Św. Rodziny, gdzie młodzież akademicka z całego kraju została przywitana przez ks. Bogdana Bartołda. Po powitaniu wzięliśmy udział w koncertach, a później w odświętnym orszaku przeszliśmy pieszo z katedry częstochowskiej, Aleją NMP, na Jasną Górę. O 21.00 stanęliśmy wszyscy do Apelu Jasnogórskiego, a później uczestniczyliśmy we mszy św. na wałach. 
Pół godziny przed północą rozpoczęły się koncerty: Magdy Anioł z zespołem i koncert ewangelizacyjny "Mocni duchem", na których brać akademicka zdobyła się na nie jeden sposób okazywania szalonej radości. Około 1 w nocy zmęczeni, ale zadowoleni ruszyliśmy do Wadowic i dopiero ok. 4 nad ranem poszliśmy spać.

Niedzielę 7 maja rozpoczęliśmy od wspólnego śniadania i mszy św., po czym ruszyliśmy do Oświęcimia i Brzezinki (Auschwitz-Birkenau), miejsc męczeństwa Żydów, Polaków, Cyganów i innych narodowości. 
W ciszy i skupieniu wchodziliśmy do kolejnych bloków z wystawami dokumentującymi historię obozu. Wśród pamiątek tamtych strasznych czasów znajdowaliśmy dokumenty, zdjęcia oraz tysiące kilogramów włosów, butów, protez, sprzętów codziennego użytku – niemych dowodów zbrodni nazistowskich. Szczególnie wstrząsający był widok komór gazowych i krematorium. Na usta cisnęło się pytanie: "Skąd tyle zła
i nienawiści?".

W drodze do Zamościa zatrzymaliśmy się jeszcze w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Po zanurzeniu się w zmaterializowane zło Auschwitz–Birkenau, doświadczyliśmy bezmiaru miłości Boga, który podnosi nas z upadków ku dobru i przywraca wewnętrzny pokój. Korzystając z faktu, iż był to miesiąc maj, mogliśmy uczestniczyć w Nabożeństwie Majowym. Byliśmy również w nowym budynku Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, o które tak zabiegał papież Jan Paweł II. 
Część osób wjechała windą na wieżę, z której rozciąga się piękny widok na okolice Krakowa. Ponieważ był już późny wieczór, udaliśmy się w drogę powrotną do Zamościa, omijając spotkanie ze smokiem wawelskim w Krakowie.

Życie można przeżyć pięknie lub byle jak. Pielgrzymowanie jest jedną
z możliwości wydobycia z nas tego, co najwartościowsze. To był piękny czas spotkania z Bogiem i ludźmi. Obyśmy za nim tęsknili, a może z tej tęsknoty zrodzi się piękno naszego życia.

Ks. Jacek Zieliński

 

 

Wydawca - Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu, ul.Akademicka 4, tel.63-82-630.
Redakcja - Małgorzata Bzówka (redaktor naczelny),
stali współpracownicy - Joanna Giruć, Katarzyna Kimak, Bogdan Kawałko, Mieczysław Kowerski, 
Anna Krupa, Władysław Molas, Zofia Kiełbińska-Ryń.