ISSN 1505-6058

NR 31 CZERWIEC 2006 R.

CENA 1 ZŁ

 


Taniec jest nieodłącznym elementem
kultury indyjskiej.
fot. p.k.


Bollywood w Zamościu

W ŚWIECIE INDYJSKIEJ BAŚNI

Na korytarzach uczelni unosił się zapach kadzidełek. Studenci z Indii serwowali hinduskie potrawy, a sala wykładowa na kilka godzin zamieniła się w salę kinową. Wszystko to efekt działalności Instytutu Badań nad Cywilizacjami z Rzeszowa, który zorganizował 25 kwietnia w Collegium Novum Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu imprezę
o nazwie BOLLYWOOD.

- Film indyjski zwykle trwa ok. 3 godzin. Wyjazd do kina to święto dla rodziny. A aktorzy indyjscy są czczeni jak bohaterowie narodowi – snuł opowieść na temat filmu indyjskiego, główny narrator przedsięwzięcia dr Piotr Kłodkowski, autor ponad 50 publikacji, w tym m.in. książek „Homo mysticus hinduizmu i islamu”, "Mistyczny ruch bhakti i sufizm'" czy "Jak modlą się Hindusi'".

Bollywood jest to potoczna nazwa największej siedziby indyjskiego przemysłu filmowego w Bombaju. Nazwa ta powstała z połączenia słów Bombaj i Hollywood. Co roku z „taśmy produkcyjnej" zjeżdża ponad 1000 filmów. W zeszłym roku było to dokładnie 1013 produkcji, co daje o 300 więcej niż w Hollywood.

Na zakończenie gawędy dr. Kłodkowskiego, połączonej z projekcją fragmentów kultowych filmów indyjskich, studenci z Indii poczęstowali uczestników spotkania bardzo słodkim przysmakiem o konsystencji białej papki przyprawionej bakaliami. Studenci również zaprezentowali taniec oraz na życzenie pisali imiona uczestników spotkania w swoim języku ojczystym.

mb

 

 

Wydawca - Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu, ul.Akademicka 4, tel.63-82-630.
Redakcja - Małgorzata Bzówka (redaktor naczelny),
stali współpracownicy - Joanna Giruć, Katarzyna Kimak, Bogdan Kawałko, Mieczysław Kowerski, 
Anna Krupa, Władysław Molas, Zofia Kiełbińska-Ryń.