ISSN 1505-6058

NR 29 GRUDZIEŃ 2005 R.

CENA 1 ZŁ

 

Konkurs dla gazet szkolnych

CO W SZKOLE PISZCZY?

Do trzeciej edycji konkursu "Co w szkole piszczy?" przystąpiła w tym roku rekordowa liczba gazet szkolnych. Kto zdobędzie aparat cyfrowy i miano najlepszej gazety szkolnej w województwie lubelskim? Emocje rosną.

Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu od trzech lat organizuje konkurs dla gazet ze szkół ponadgimnazjalnych województwa lubelskiego. Na przysłanie listopadowego lub grudniowego numeru swojej gazety redakcje mają czas do 16 grudnia. Te zostaną później ocenione przez niezależne jury konkursowe złożone z reprezentantów profesjonalnych gazet regionalnych, m.in. Słowa Podlasia, Super Tygodnia Chełmskiego, Kroniki Tygodnia, Tygodnika Zamojskiego, Dziennika Wschodniego, Kuriera Lubelskiego oraz Gazety Wyborczej. Punktowana będzie tematyka, język, grafika i redakcja gazety. Podobnie jak w ubiegłym roku, najważniejsza dla jury konkursowego będzie zawartość merytoryczna czasopism: czy gazety podejmują problematykę szkolną, piszą o problemach uczniów i w jaki sposób przekazują te informacje.

Finał konkursu zaplanowano na 24 stycznia 2006 r. Laureat otrzyma aparat fotograficzny, ufundowany przez Wyższą Szkołę Zarządzania i Administracji w Zamościu. Pozostałe redakcje - nagrody rzeczowe, przekazane przez gazety uczestniczące w pracach kapituły konkursu.

mb

P.S.

Najlepiej piszczy w Zamościu
KONKURS


Gazeta "Podświatło" z I Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu zwyciężyła w konkursie "Co w szkole piszczy", organizowanym przez Wyższą Szkołę Zarządzania i Administracji w Zamościu. Na drugim miejscu znalazł się " Ergo Sum" z II LO w Zamościu, Trzecie - równorzędne miejsca zajęły "L2 Reaktywacja" z II LO i "Eureka" z Młodzieżowego Domu Kultury w Zamościu.

Była to już III edycja konkursu na najciekawszą gazetę redagowaną przez uczniów szkól ponadgimnazjalnych województwa lubelskiego. Do konkursu zgłoszono 18 pism z regionu zamojskiego, a także z Rejowca, Siedliszcza, Dęblina, Bychawy, Puław i Bełżyc.

- W tym roku poziom był bardziej wyrównany niż w poprzednim i jak widać w punktacji, różnice nie są wielkie. To, że trzy gazety reprezentowały II LO w Zamościu, to pewnego rodzaju ewenement. Dwie poprzednie edycje wygrała gazeta "Ergo Sum". Wprawdzie teraz zajęła II miejsce, ale za to do czołówki najlepszych dołączyła "L2 Reaktywacja" z tego samego liceum. W przyszłym roku planujemy oczywiście kolejną edycję "Co w szkole piszczy". Niewykluczone, że poprzedzimy ją warsztatami dziennikarskimi - zapowiada Małgorzata Bzówka, kierownik Działu Marketingu WSZiA.

Nagrodą główną dla zwycięzcy był aparat cyfrowy, ufundowany przez uczelnie. Pozostałe nagrody rzeczowe ufundowały redakcje gazet regionalnych, które uczestniczyły w jury konkursowym.

- Podobnie jak w ubiegłym roku, .uczniowie boją się pisać o swojej szkole i swoich problemach, a np. komentują wydarzenia ogólnopolskie - napisał w swojej ocenie szkolnych gazet jeden z jurorów, Włodzimierz Spasiewicz z "Gazety Wyborczej" w Lublinie. Jemu akurat bardzo się podobała gazeta "Eureka" i "Ergo Sum".

- Nie możemy poruszać pewnych tematów, ale to nie jest tak, że ktoś cenzuruje nasze pismo - podkreśla Joanna Gębska, redaktor naczelna "Podświatła" (drugą red. naczelną jest Sylwia Szymańska).

- Dziennikarstwo to fajna sprawa, ale jeszcze nie wiem czy będzie to mój zawód w przyszłości.

Joasia przyznaje, że zwycięstwo w konkursie szkolnym redaktorom "dodało skrzydeł". I zapowiada, że w przyszłym roku łatwo pierwszego miejsca nie oddadzą.

- No, chyba że rzeczywiście będzie to dużo lepsza gazeta. Wtedy pozostanie nam tylko pogratulować kolegom - mówi redaktor naczelna.

CSN 
/przedruk z Kroniki Tygodnia z dnia 31.01.2006 r./

PUNKTACJA KONKURSU "CO W SZKOLE PISZCZY"

1. "Podświatło" - 1 Liceum Ogólnokształcące Zamość - 118,5
2. "Ergo Sum" T II Liceum Ogólnokształcące Zamość - 117,5
3. "Eureka" - Młodzieżowy Dom Kultury Zamość - 111
3. "L2 Reaktywacja" - II Liceum Ogólnokształcące Zamość - 111
4. "Vers Librę" - III Liceum Ogólnokształcące Zamość - 107,5
5. "Czarno na białym" - II Liceum Ogólnokształcące Zamość - 104,5
6. "Echo Szkoły" - Zespół Szkół nr 1 Szczebrzeszyn - 99
7. "Qjon" - Zespół Szkół Publicznych Rejowiec - 98,5
8. "News ONZ (Bez ścierny)" - Liceum Ogólnokształcące im. ONZ Biłgoraj - 89,5
9. "Sfinks" - Liceum Ogólnokształcące Siedliszcze - 88,5
10. "Latawiec" - Ogólnokształcące Liceum Lotnicze Dęblin - 88
11. "Głos Ekonomika" - Zespół Szkół nr 2 Tomaszów Lubelski - 87,5
12. "Kleks" - Zespół Szkół Piaski - 84,5
13. "HUBALnews" - Zespół Szkół Zawodowych Bychawa - 83,5
14. "Broolion" - Zespół Szkół nr 3 Puławy - 82
14. "Głos Mechanika" - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 Zamość - 82
15. "Tętno Szkoły" - Zespół Szkół Bełżyce - 81,5
16. "Zerknij" - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 Zamość - 80

 

Wydawca - Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu, ul.Akademicka 4, tel.63-82-630.
Redakcja - Małgorzata Bzówka (redaktor naczelny),
stali współpracownicy - Joanna Giruć, Katarzyna Kimak, Bogdan Kawałko, Mieczysław Kowerski, 
Anna Krupa, Władysław Molas, Zofia Kiełbińska-Ryń.