ISSN 1505-6058

NR 28 PAŹDZIERNIK 2005 R.

CENA 1 ZŁ

 


Coraz więcej ludzi dba o swoje zdrowie i chce wydawać pieniądze na krótkotrwły odpoczynek fot. Marcin Samborski

fot. Marcin Samborski
Fizjoterapia

SIANO LECZY

Uzdrowisko w Nałęczowie to jedno z potencjalnych miejsc pracy absolwentów kierunku fizjoterapia. Wprawdzie polscy fizjoterapeuci nie zarabiają tak, jak francuscy, czyli 3 tys. euro miesięcznie, ale zawód ten ma ogromne perspektywy, również w naszym kraju.

Coraz więcej ludzi dba po prostu o swoje zdrowie i chce wydawać pieniądze na krótkotrwałą rehabilitację czy dwu-, trzydniowy odpoczynek, zanim prawdziwa choroba uniemożliwi im pracę zawodową – mówi dr Wojciech Gucma, prezes Zarządu Zakładu Leczniczego "Uzdrowisko Nałęczów”.

W polskich uzdrowiskach jest ogromne zapotrzebowanie na przyrodolecznictwo i inne metody innowacyjne, typu leczenie sianem czy określonym rodzajem muzyki, masaże tajskie, okłady z kamieni. Dla pacjenta coraz większe znaczenie ma również zwykła rozmowa na temat jego dolegliwości. Dobra kondycja psychiczna kuracjusza nierzadko przesądza o szybkiej i prawidłowej rekonwalescencji. Terapia psychologiczna coraz częściej ma równie duże znaczenie, jak tradycyjne zabiegi rehabilitacyjne.

- W naszym kraju medycyna jest odczłowieczona. I to tylko politycy twierdzą, że znajdą pieniądze na ratowanie zdrowia polskiego społeczeństwa. Dopóki podstawowym zabiegiem będzie operacja czy stosowanie drogich medykamentów, to będzie po prostu źle. To profilaktyka powinna zdominować system lecznictwa. Mam 23-letnią córkę i jestem przekonany, że już w tym wieku potrzebuje ona rehabilitacji, np. narządów ruchu czy kręgosłupa – podkreśla znaczenie profilaktyki prezes Gucma.

Zdaniem dyrektora Jean Francois Jolivalt, Nałęczów jest jedynym prawdziwym uzdrowiskiem w Polsce. To tutaj klient – kuracjusz wymusza stosowanie nowych metod leczenia, które z kolei są proponowane i stosowane przez kadrę specjalistyczną. Nowoczesne metody z zakresu kinezyterapii, fizykoterapii, krioterapii czy hydroterapii stanowią nieodłączny element poszczególnych kuracji tematycznych.

Podstawową formą działalności uzdrowiska jest lecznictwo. Nałęczów jest szczególnie predysponowany do leczenia chorób układu krążenia. Mikroklimat miejscowości sprzyja obniżeniu ciśnienia tętniczego i zmniejsza dolegliwości związane z chorobami serca. Natomiast picie bogatej w magnez, naturalnej wody mineralnej „Nałęczowianka”, znakomicie uzupełnia rehabilitację osób po ciężkich chorobach i osób narażonych na stres.

mb


 

Wydawca - Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu, ul.Akademicka 4, tel.63-82-630.
Redakcja - Małgorzata Bzówka (redaktor naczelny),
stali współpracownicy - Joanna Giruć, Katarzyna Kimak, Bogdan Kawałko, Mieczysław Kowerski, 
Anna Krupa, Władysław Molas, Zofia Kiełbińska-Ryń.