ISSN 1505-6058

NR 27 MAJ 2005 R.

CENA 1 ZŁ

 


Karolina Latawiec
Warto uczestniczyć w takich warsztatach międzynarodowych, bo jest to niepowtarzalna okazja do wymiany doświadczeń i wiedzy między studentami z różnych krajów. Świetnie się pracuje w grupach międzynarodowych.Piotr Makowiecki
Stosowaliśmy w praktyce komunikację głosem przy pomocy Internetu i mieliśmy dostęp do najnowocześniejszych urządzeń do tego służących.Marek Magdziak
Nasz wyjazd miał wiele dodatkowych atrakcji, np. zwiedzanie miasta. Helsinki to taka jedna wielka Starówka położona nad morzem. Jedliśmy mięso renifera. To doświadczenie, też prawdopodobnie na długo zapadnie nam w pamięć.Rafal Poninkiewicz
Dla mnie zaskakujące były wykłady. Trwały maksymalnie 20 minut, a zawierały wszystkie niezbędne informacje.

Współpraca zagraniczna

TELEFONY W HELSINKACH

Ośmioro studentów informatyki i ekonometrii w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Zamościu uczestniczyło w intensywnym kursie wykorzystania technologii przesyłania głosu przez Internet. Szkolenie, finansowane z programu Erasmus Socrates, odbyło się Helsinkach w Finlandii.

Polscy studenci pracowali w grupach międzynarodowych ze swoimi rówieśnikami z Portugalii, Belgii, Finlandii i Danii. Zadaniem postawionym przed każdą drużyną był wybór najlepszego oprogramowania dla określonej grupy użytkowników. Mogła być to firma, urząd, instytucja lub zwykła rodzina Smith.

- Naszym przykładowym użytkownikiem była rozgłośnia radiowa, która chciała mieć możliwość przeprowadzenia videokonferencji. Wśród wymagań znalazły się również łatwość obsługi urządzeń oraz maksymalne obniżenie kosztów rozmów – opowiada studentka Karolina Latawiec.

Zajęcia odbywały się w Politechnice Stadia w Helsinkach. Każda drużyna studentów miała do dyspozycji laptop. Na zakończenie pracy zespoły przygotowywały raport w formie prezentacji.

VoIP, jak w skrócie określana jest technologia przesyłania głosu przez internet (Voice over IP) ma zdaniem zamojskich studentów ogromną przyszłość.

- Rozmowa odbywa się za pomocą Internetu, czyli jest bardzo tania lub wręcz bezpłatna. Za połączenia międzynarodowe płaci się jak za rozmowy lokalne. Jedynym ograniczeniem, jak na razie, jest ilość użytkowników i szybkość komputerów. Połączenie może mieć słabą jakość, gdy dużo osób korzysta z VoIP lub jakość urządzeń nie jest najlepsza, ale to wszystko jest do przeskoczenia – mówią młodzi informatycy.

mb


 

Wydawca - Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu, ul.Akademicka 4, tel.63-82-630.
Redakcja - Małgorzata Bzówka (redaktor naczelny),
stali współpracownicy - Joanna Giruć, Katarzyna Kimak, Bogdan Kawałko, Mieczysław Kowerski, 
Anna Krupa, Władysław Molas, Zofia Kiełbińska-Ryń.