ISSN 1505-6058

NR 24 PAŹDZIERNIK 2004 R.

CENA 1 ZŁ

Z życia studenta

GDZIE MIESZKA STUDENT ?

Co wybrać, stancję czy akademik? Wszystko zależy od zasobności portfela studenta lub jego rodziców.

- Mieszkałam na pierwszym roku w bursie, ale tam naprawdę trzeba bardzo chcieć się uczyć, żeby się uczyć. Wszystko zależy od tego, na kogo trafisz w pokoju i jakich masz sąsiadów za ścianą – opowiada Agnieszka, studentka III roku ekonomii. Teraz mieszka na stancji, ale i to nie jest najlepsze rozwiązanie.

- Wiadomo, że krzywo patrzą jak przyjdę później, czy w towarzystwie – dopowiada dziewczyna.

Prawdopodobnie znalazłoby się tyle samo zwolenników, co przeciwników mieszkania w bursie, akademiku czy internacie. Jedni mówią, że tylko tam kwitnie prawdziwe życie studenckie i dobrze dają jeść, inni narzekają np. na uciążliwych współlokatorów. Miejsce w bursach międzyszkolnych przy Szczebrzeskiej i Okrzei w Zamościu to koszt 120 zł miesięcznie i 7 zł opłata za całodzienne wyżywienie. Dla studentów zaocznych również noclegi dobowe w cenie 20 zł. W swojej ofercie bursy mają również pracownię komputerową, siłownię i bibliotekę.

Studenci też chętnie korzystają z Internatu Garnizonowego na terenie Koszar ze względu, jak mówią, „niewielkiego zagęszczenia w pokoju”. Za miejsce w pokoju jedno- czy dwuosobowym miesięcznie płacą tutaj 190 zł, za nocleg dobowy tylko 25 zł.

Studenci w Tomaszowie Lub. mieszkają na dwóch kondygnacjach internatu przy Zespole Szkół nr 3. Pokoje dwu-, trzy- i czteroosobowe. Nie ma jeszcze cennika na zbliżający się rok akademicki, ale w ub. roku cena była od 110 do 140 zł od osoby, w zależności od liczby mieszkańców w pokoju.

Mniej więcej za te same pieniądze, od 150 zł w górę można zdobyć miejsce na stancji w Zamościu czy w Tomaszowie Lub. Im lepsze warunki, typu oddzielne wejście czy kuchnia, cena rośnie. Za 450 zł w Zamościu można wynająć mieszkanie dwupokojowe, bez szczególnego komfortu i świeżo położonych płytek, ale również bez nieustającego nadzoru właściciela.

- Nawet widok z okna decyduje o cenie wynajmu czy kupna mieszkania – żartuje, choć faktycznie nie jest to bez znaczenia, Barbara Wypych z zamojskiego biura nieruchomości. Studenci nie korzystają z usług biura szukając stancji czy akademika. Natomiast rodzice często szukają za pośrednictwem tego typu firm mieszkań pod wynajem czy kupno. Cena jest bardzo zróżnicowana, uzależniona od komfortu, lokalizacji czy wyposażenia. Mieszkania z pełnym wyposażeniem i w pobliżu uczelni są zdecydowanie droższe. Zamojski student ma szansę wynająć dwupokojowe mieszkanie o całkiem przyzwoitym standardzie już od 500 – 600 zł. W Lublinie np. cena waha się od 1 500 do 3 000 zł. Za półtora tysiąca można wynająć również mieszkanie dwu-, trzypokojowe w Warszawie, ale zdarza się, że przy takiej cenie współmieszkańcy muszą wymienić podstawowe wyposażenie.

mb

 

Wydawca - Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu, ul.Akademicka 4, tel.63-82-630.
Redakcja - Małgorzata Bzówka (redaktor naczelny),
stali współpracownicy - Joanna Giruć, Katarzyna Kimak, Anna Sacewicz, Bogdan Kawałko, Władysław Molas.