ISSN 1505-6058 Nr 23 KWIECIEŃ 2004 R. CENA 1 ZŁ
   

Button1

Jednym zdaniem

 

Cykloergometr dla szpitala

Rehabilitacja w służbie nauki

Szukanie pracy, czyli jak
sobie radzić w sytuacji trudnej ...

Promocja zatrudnienia

Studencki rynek pracy

 

Nie mamy kompleksów

 

Oracle po angielsku

Belgijscy studenci w Zamościu

Szarlotka

SOCRATES

Fizjoterapia w Dublinie

Czy Polacy są tolerancyjni ?

Zamojscy studenci w Belgii

Przyjaźnie bez granic

Tęsknię, ale studiuję

 

Licencja na ratownika

 

Dni Otwarte Uczelni

V Festiwal Piosenki Studenckiej

Studenci w Częstochowie

Nietypowy turniej

IRA w Zamościu

Srebro dla Rafała

 

Sylwetka studenta pedagogiki

Na kolonie i obozy

Potrzebna pomoc

W innym wymiarze

Choroba cywilizacji

Informatyka w ekonomii

Internetowy bąbel spekulacyjny

 

Gilowska lubi Leppera

 

Nie bój się być przedsiębiorczym

 

Nobel za Internet

 

Powrót do strony WSZiA

Nasze Forum Nr 23 - CHOROBA CYWILIZACJI

Katedra Fizjoterapii

CHOROBA CYWILIZACJI

Rozmowa z prof. dr hab. n. med. Andrzejem Kwolkiem, prezesem Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji. Profesor reprezentuje Katedrę Fizjoterapii Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu, był inicjatorem konferencji „Znaczenie rehabilitacji w profilaktyce i leczeniu zespołów bólowych kręgosłupa”, zorganizowanej 14 maja w naszej uczelni.

- O schorzeniach kręgosłupa coraz częściej mówi się, że jest to choroba cywilizacyjna. Ponad 70 proc. ludzi poniżej 40 roku życia uskarża się na tego rodzaju bóle. Z czego wynikają te schorzenia?

- Tego typu choroby występowały od zawsze. Wykopaliska szkieletów sprzed tysięcy lat wskazują na to, że ludzie w ówczesnych czasach również chorowali na kręgosłup. Musimy pamiętać, że na te schorzenia mają wpływ trzy czynniki, predyspozycje organizmu, wiek i środowisko. Im człowiek żyje dłużej, tym jest większe działanie tych czynników. Średnia wieku człowieka, przez ostatnie stulecia, wydłużyła się ponad 40 lat, więc problemy narastają.

- Jak ustrzec dzieci przed chorobami kręgosłupa?

- Skolioza czyli boczne skrzywienie kręgosłupa jest najbardziej poważnym schorzeniem u dzieci. Statystyki mówią, że ok. 15 procent dzieci choruje na to schorzenie i co gorsze, do końca nie wiemy, co jest jego przyczyną. Na rozwój młodego człowieka ogromny wpływ ma jakość życia, dieta, rodzaje ruchu, którego zażywa.

W tej chwili obserwujemy nawrót do karmienia niemowlęcia piersią. Dziecko nie jest krępowane betami. Od pierwszych chwil swojego życia ubierane jest w taki sposób, żeby czuło się swobodnie, mogło machać rączkami i nóżkami.

To wszystko ma ogromny wpływ na rozwój dziecka. W późniejszym wieku rodzice muszą zadbać o właściwe dozowanie pozycji siedzącej dla swoich pociech. Czyli jak najmniej siedzenia przed komputerem i telewizorem na rzecz ruchu na świeżym powietrzu. Ruch w każdej formie – spacery, jazda na rowerze, gry zespołowe to wszystko ma zbawienny wpływ na rozwój młodego organizmu. Również szkoły mają ogromny wpływ na kształtowanie postawy, ze względu na np. zajęcia wychowania fizycznego, zajęcia z korekcji ruchu czy w końcu poprzez ergonomię, czyli wyposażanie klas w prawidłowo przystosowane do wieku ucznia - stoliki i krzesła.

Bardzo duże znaczenie na kształtowanie i rozwój kręgosłupa ma ergonomia wypoczynku. Łóżko z równym leżem, dosyć sztywnym i raczej twardym jest najlepszym sprzętem do snu. Żadnych kanap i wersalek. To jak wypoczywamy w czasie snu ma ogromne znaczenie na kształtowanie się kręgosłupa, komfort pracy i samopoczucia w ciągu dnia.

- Podobno ze wszystkich form ruchu najbardziej polecane jest pływanie?

- Rzeczywiście jest to idealna forma ruchu. Ciało znajduje się w odciążeniu, czyli w sposób o wiele łatwiejszy możemy wykonywać określone ćwiczenia, które bez działania wody mogą np. sprawiać ból. Dla kręgosłupa lepiej jest, gdy pływamy w temperaturze od 30 do 34 stopni, wtedy dodatkowo ciepło działa kojąco na układ ruchu. Organizm jest rozluźniony, zrelaksowany i odpoczywa.

- Jakie są różnice w profilaktyce stosowanej na Zachodzie i u nas w Polsce?

- Przede wszystkim ludzie bardziej aktywnie odpoczywają. Są to społeczeństwa o wiele bogatsze. Ze względu na mniejsze bariery finansowe mają większy dostęp do czynnego wypoczynku np. w bardzo dobrze wyposażonych ośrodkach sportowych. Poza tym musimy zmienić tradycje wypoczynku w Polsce. Nie przed telewizorem z pilotem w ręku, ale aktywnie na spacerach czy rowerze. To powoli się zmienia, ale potrzeba jeszcze trochę czasu i pieniędzy. Obserwuję np. wśród studentów zanikanie takich form ruchu, jak wycieczki czy rajdy piesze. Polecam wszelkie formy aktywności sportowej, jeśli chcemy być zdrowi musimy znaleźć czas na odpoczynek w ruchu.

Rozmawiała: Małgorzata Bzówka


Wydawca - Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu, ul.Akademicka 4, tel.63-82-630.
Redakcja - Małgorzata Bzówka (redaktor naczelny),
stali współpracownicy - Joanna Giruć, Katarzyna Kimak, Anna Sacewicz, Bogdan Kawałko, Władysław Molas.