ISSN 1505-6058

NR 20 PAŹDZIERNIK 2003 R.

CENA 1 ZŁ

 


  

Przegląd gazet szkolnych

POŚLIZG

Tak jak informowaliśmy w poprzednim numerze NF, w II Liceum Ogólnokształcącym działa, oprócz już prezentowanego pisma „Ergo sum”, jeszcze jedno o nazwie „Poślizg”. Nazwa jest adekwatna do częstotliwości wydawania. Kolejne wydanie zawsze ma „z założenia” mały poślizg.

W skład redakcji wchodzą uczennice klas językowych (z rozszerzonym francuskim i angielskim): Aleksandra Jóźwik, Paulina Chmiel, Magdalena Gołębiowska, Joanna Sadło i Karolina Świstek. Stale z gazetą współpracują również – Katarzyna Gałan i Elżbieta Kościk. „Poślizg” planowany był jako miesięcznik. Ale np. od grudnia 2002 r. wyszły tylko trzy numery. Kosztuje tylko 50 gr i nakład 30–40 egzemplarzy, w jakim jest powielany, bardzo szybko rozchodzi się wśród uczniów. Gazetą i młodymi dziennikarzami opiekuje się nauczycielka języka polskiego Joanna Kawala.

- Pismo nie jest wyłącznie adresowane do uczniów naszej szkoły. Ze względu np. na takie stałe rubryki, jak Wiadomości o Unii Europejskiej, z tych informacji korzystają również nauczyciele czy też czytelnicy spoza szkoły – twierdzi Paulina Chmiel.

W gazecie pojawiają się również inne rubryki, chociażby recenzje książek, filmów czy płyt. Dziennikarki archiwizują również powiedzonka i anegdoty o nauczycielach. Ta rubryka podobno ma najlepsze notowania wśród uczniów. Nie brakuje w „Poślizgu” również szkolnej faktografii. Informacje
i wydarzenia w szkole są bardzo szczegółowo opisywane przez uczniów. Dużą popularnością cieszą się również sondy szkolne, gdzie oprócz oficjalnych wyników i podsumowań przytaczane są najciekawsze wypowiedzi.

W „Poślizgu” nie ma cenzury, ale korekta językowa jest konieczna. Niestety na łamach pisma nie ma też zbyt wielu zdjęć. Marzeniem młodych dziennikarek jest aparat cyfrowy.

- Dzięki zdjęciom gazeta jest o wiele ciekawsza, spróbujemy zdobyć pieniądze na ten cel – mówią dziewczyny.

MB


Wydawca - Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu, ul.Akademicka 4, tel.63-82-630.

Redakcja - Małgorzata Bzówka (redaktor naczelny), Joanna Giruć, stali współpracownicy - Katarzyna Kimak,
Bogdan Kawałko, Władysław Molas, Adolf Wituch.