ISSN 1505-6058

NR 20 PAŹDZIERNIK 2003 R.

CENA 1 ZŁ

 


  

Praktyki zagraniczne

FIZJOTERAPEUTKI W NIEMCZECH

Małgorzata Kwoka i Agnieszka Korkosz, studentki 2. roku fizjoterapii uczestniczyły w praktykach studenckich w Niemczech. Przez miesiąc pracowały w szpitalu w Creilsheim.

Ten wyjazd był dla nas prawdziwą szkołą życia. Jesteśmy coraz bardziej przekonane do zawodu fizjoterapeuty – stwierdziły po powrocie.

Od godz. 8 do 12 dziewczyny zajmowały się pacjentami z oddziału rehabilitacji. Pomagały w chodzeniu, przy wykonywaniu prostych ćwiczeń, w masażach. Po 13 natomiast zajmowały się pacjentami z miasta, którzy byli umówieni na zabiegi. Szpital, w którym pracowały specjalizuje się w operacjach kolan i stawu biodrowego, dlatego też tego typu schorzeń było najwięcej. Studentki również uczestniczyły w zajęciach na basenie, pomagały w ćwiczeniach przyszłym matkom i kobietom tuż po porodzie.

- Zwiedziłyśmy cały szpital, wszystkie oddziały. Dużo można było się nauczyć jedynie obserwując pracę doświadczonych lekarzy, fizjoterapeutów. Sterylna czystość i bardzo duża życzliwość dla nas. To na pewno utkwi nam w pamięci po tych praktykach. Chętnie wrócimy tam do pracy, jeśli będzie to tylko możliwe – mówiły zgodnie.

Z językiem niemieckim miały na początku trochę trudności. Wyjątkowo trudny okazał się również język specjalistyczny, medyczny język niemiecki. Na szczęście w szpitalu opiekował się nimi ordynator oddziału rehabilitacji Karl Kampka, Polak, który od kilkunastu lat pracuje w Niemczech. W najbardziej kontrowersyjnych sytuacjach lekarz pomagał im w zrozumieniu poleceń.

Małgorzata

- Jestem bardzo zadowolona z praktyk. Podszkoliłam język niemiecki. Zobaczyłam i poznałam zasady działania specjalistycznego sprzętu. Coraz bardziej jestem przekonana do zawodu, który w przyszłości będę wykonywać.

Agnieszka

- Mam świadomość tego, że kiedyś przy szukaniu pracy, będę mogła się pochwalić doświadczeniem z praktyk zagranicznych. To jest bezcenne i na pewno zaowocuje w przyszłości. Praktyki dla mnie to nie tylko praca, dzięki temu wyjazdowi zwiedziłam Schwäbisch Hall. Uczestniczyłyśmy również w święcie świateł. To była naprawdę niesamowita impreza.


MB


Wydawca - Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu, ul.Akademicka 4, tel.63-82-630.

Redakcja - Małgorzata Bzówka (redaktor naczelny), Joanna Giruć, stali współpracownicy - Katarzyna Kimak,
Bogdan Kawałko, Władysław Molas, Adolf Wituch.