ISSN 1505-6058

NR 18 KWIECIEŃ 2003 R.

CENA 1 ZŁ

 
  

Studencki Klub Tańca ABAKUS 

W RYTMIE MAMBO

Z pewnością wiele osób pamięta „The Mambo Kings” – ilustrację wspaniałej muzyki Tito Puente, Roberta Kraft’a, Ray Santos’a i wielu innych. Przeszywające łacińskie brzmienie przepełnione synkopującym pianinem, jazzowymi trąbkami i bogactwem rytmów. Romantyczny głos Antonio Banderas’a w „Beautiful Maria of My Soul”, pełna ekspresji i frywolności Celia Cruz wykonująca między innymi rozpoznawane na całym świecie „Guantanamera”, nastrojowa i liryczna Linda Ronstadt w „Quiereme Mucho”, niezapomniane „Como Fue” przejmująco śpiewane przez Beny Moré, a przede wszystkim szalone, mambowe granie Tito Puente i Mambo All Stars tworzą klimat, w którym filmowa fabuła staje się mniej istotna. 

Mimo to obraz ten ukazuje historię kubańskich imigrantów osiedlających się w Stanach Zjednoczonych i przenoszących tu swoją kulturę, muzykę i taniec. Stąd wielkie bum na mambo w Ameryce lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Tam powstawały lokale przepełnione autentyczną łacińską muzyką i roztańczonymi ludźmi.

Mambo to wspaniały, energetyczny taniec nasycony erotyzmem i temperamentem. Rytmiczne stopy, żywiołowe ruchy bioder, w miarę proste kroki, dość szybkie tempo w metrum 4/4 to cechy tego tańca. 

Doskonałą charakterystyką mambo jest „ The Dirty Dancing” – obraz być może oprawiony nie tak wyszukaną muzyką, ale ukazujący istotę samego tańca. Film śledzi kolejne etapy nauki tańca od kroków podstawowych przez poznawanie kolejnych elementów technicznych, odkrywanie tajników ustawienia w parze, prowadzenia, przekazywanie wrażliwości, poczucia rytmu i nastroju. Tworzenie relacji między kobietą a mężczyzną, przeniesienie życiowych uczuć i emocji do tanecznej prezentacji to właściwie sedno każdego tańca. Niezapomniane kreacje Jennifer Grey i Patrick’a Swayze wywarły wrażenie na oglądających, a bogactwo scen typowo tanecznych przyczyniło się do wyjątkowej popularyzacji mambo na całym świecie. Wiele osób przychodziło na kursy tańca, by nauczyć poruszać się jak bohaterowie „The Dirty Dancing”. Inspiracja ta dla niektórych przerodziła się w bardzo długą przygodę i trwa do dziś. Muzyka łacińska na powrót stała się modna i rytmy mambo, salsy, samby czy rumby możemy usłyszeć nawet u polskich wykonawców. 

Również i ja postanowiłam odświeżyć mambo w postaci pokazu tancerzy z „Abakusa” podczas tegorocznej Wiosny Studenckiej. 

Łucja Wszoła


Wydawca - Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu, ul.Akademicka 4, tel.63-82-630.
Redakcja - Małgorzata Bzówka (redaktor naczelny), stali współpracownicy - Joanna Giruć, Katarzyna Kimak, 
Anna Sacewicz, Bogdan Kawałko, Władysław Molas, Adolf Wituch.