ISSN 1505-6058

NR 17 MARZEC 2003 R.

CENA 1 ZŁ

 
  

Stypendia zagraniczne

A IRLANDIA TAKA ZIELONA

     - W ciągu kilku dni musiałam dorosnąć. Nowe otoczenie, kraj, ludzie, obyczaje i język – opowiada Katarzyna Gnap, studentka III roku ekonomii w WSZiA. Ona i Kamil Szczepanik, jej kolega z roku, w połowie września wyjechali z Zamościa na studia do Irlandii.

Fontanna 

Athlone Institute of Technology to uczelnia, z którą WSZiA podpisała porozumienie w ramach programu Erasmus Sokrates. Tam Kasia i Kamil będą się uczyć do końca czerwca. Uczelnia powstała w 1970 roku. Kształci ok. 5 tys. studentów ekonomii, biznesu, przemysłu, informatyki, kulturoznawstwa. Dla niewielkiego, 16-tysięcznego irlandzkiego miasta – Athlone, uczelnia stanowi newralgiczny ośrodek kultury i nauki. 

- Potężny kompleks budynków, oprócz typowo dydaktycznych, pomieszczenia socjalne – stołówka, akademiki, pub. Mnóstwo zieleni i fontanna w środku studenckiego miasteczka – Kasia i Kamil uwielbiają odpoczywać w pobliżu. 

Są w 32–osobowej europejskiej grupie stypendystów. Mają kolegów z Francji, Niemiec, Hiszpanii, Finlandii, ze Słowacji i również z Polski. 

- Francuzi trzymają się razem. A Niemcy twierdzą, że tutaj odpoczywają, bo u nich trzeba się bardziej przykładać do nauki – Kamil wyraźnie preferuje kontakty ze Słowakiem i Polką z Łodzi.
Projekty, procenty...

- Gdyby nie obcy język, studia byłyby tutaj dosyć łatwe. Przygotowujemy projekty, które wymuszają zastosowanie poznanej na zajęciach teorii. Tworzymy strony internetowe, biznesplany, piszemy artykuły. Teoria jest bardzo skondensowana i podana przez wykładowcę najczęściej w postaci slajdów na rzutniku. Nauczyciele mają swoje strony internetowe, pocztę elektroniczną, dzięki temu kontakt z wykładowcą jest możliwy prawie w każdej chwili – Kamil i Kasia dosyć rzadko korzystają z czytelni. Student najczęściej już od wykładowcy otrzymuje niezbędne materiały. Za projekty studenci otrzymują ocenę procentową (np. 14 proc.). Główny projekt zostanie im oceniony w marcu i stanowi 70 proc. zaliczenia. Na pozostałe 30 proc. studenci pracują cały rok akademicki, który jest podzielony na trzy semestry. W programie studiów, w którym kierunkiem wiodącym jest „biznes w Europie”, zamojscy studenci mają m.in. finanse kierownicze, rachunkowość finansową, informatykę, język angielski, e-commerce i irish study (nauka o kulturze, historii Irlandii). 
Studia licencjackie, podobnie jak w Polsce, trwają trzy lata, po których można podjąć naukę na dwuletnich studiach magisterskich. Po każdym roku student otrzymuje potwierdzenie (certyfikat) ukończenia kursu rocznego, po którym można zakończyć naukę. 
Dlaczego Kasia i Kamil?

Stypendia zagraniczne są dostępne dla wszystkich studentów trybu dziennego, którzy osiągają dobre wyniki w nauce. Kasia i Kamil, oprócz wysokiej średniej (ponad 4,5), wykazali się dodatkowymi atutami. Oboje zdali międzynarodowy egzamin z języka angielskiego (certyfikat ICC). Pracują w studenckim kole ekonomistów, przygotowują referaty, uczestniczą w konferencjach i seminariach naukowych. W marcu ub. roku reprezentowali WSZiA na rozgrywkach menedżerskich w Longwy we Francji. Zajęli wówczas drugie miejsce, a wyniki mieli minimalnie gorsze od liderów konkursu – Niemców. 

O czwartej nad ranem ...

- Okna jednej z sal wykładowych wychodzą na pub, który jest na terenie uczelni – uśmiecha się Kamil. 

Irlandczycy wykazują dużo fantazji w sposobie spędzania czasu. O czwartej nad ranem grają w piłkę. Po południu w czwartek wychodzą do pubu, żeby wyjść z niego późnym wieczorem w niedzielę. Dla zamojskich stypendystów Irlandia jest drogim krajem. Stypendia pokrywają połowę kosztów utrzymania. Studenci nie płacą czesnego. 

- Irlandczycy piją dużo i jedzą bardzo tłusto. Wolimy sami przygotowywać sobie posiłki. Ile można jeść hambugery? – Kasia z niesmakiem wykrzywia wargi. 
 

W ub. roku 14 studentów z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu wyjechało do Irlandii, Belgii, Niemiec i Francji. Dziesięcioro na stypendia, a czworo uczestniczyło w międzynarodowych rozgrywkach menedżerskich. 
 

 Małgorzata Bzówka


Wydawca - Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu, ul.Akademicka 4, tel.63-82-630.
Redakcja - Małgorzata Bzówka (redaktor naczelny), stali współpracownicy - Joanna Giruć, Katarzyna Kimak, 
Anna Sacewicz, Bogdan Kawałko, Władysław Molas, Adolf Wituch.