ISSN 1505-6058

NR 14 MAJ 2002 R.

CENA 1 ZŁ 

  

Koncerty Signum Spei

Tournee po Austrii

Zespół uczelniany SIGNUM SPEI odbył 10-dniowe tournee koncertowe po Austrii. 

- Przeżyliśmy chwile ogromnych wzruszeń i mówiąc szczerze nie spodziewaliśmy się tak gorącego przyjęcia - mówi Anna Konopa - Cios, dyrygent SS.

W trasę zespół wyruszył wraz z chórem parafialnym z kościoła w Aleksandrowie. Natomiast opiekunem duchowym i organizatorem tournee był ks. Piotr Lizakowski, któremu na łamach naszej gazety serdecznie dziękujemy za wszelką okazaną pomoc i życzliwość. 
Zespół w składzie: Magdalena Kopańska, Agnieszka Kopańska, Joanna Zygmunt, Natalia Rzeźniak, Beata Sosnówka, Seweryna Dudzińska, Sylwia Leśniak, Dagmara Kogut, Michał Ogiński, Kajetan Dudziński, Wojciech Krupa, koncertował m.in. w Laab, Perg, w Centrum Polonijnym Górnej Austrii w Linz, Mitterkirchen, Kahlenberg, w Kościele Polskim Rennwegsrasse w Wiedniu. 

Zdarzały się sytuacje szczególne. 

Zespół uczcił śpiewem pomordowanych w czasie wojny Polaków przy pomniku w Mathausen. 

- W okolicach Naarn, tam gdzie nocowaliśmy, o prywatny występ poprosiła nas rodzina pani Rosy Schatz, lwowianki mieszkającej w Austrii. Kobieta porusza się na wózku inwalidzkim, więc rzadko może uczestniczyć we Mszy św. Kurczowo trzymała mnie za rękę. Nie chciała nas wypuścić od siebie - opowiada dyrygentka. 

W Pöstlinberg zespół koncertował z Japończykami. To było bardzo spontaniczne przedsięwzięcie i na szczęście wszyscy artyści śpiewali... po łacinie. 

Na te koncerty zespół przygotował bardzo zróżnicowany repertuar. Była to muzyka sakralna i świecka kompozytorów od renesansu po współczesność w języku polskim, łacińskim, angielskim i niemieckim. Niespodziewany, również dla Signum Spei, był udział zespołu w tzw. Baumfest w Naarn. Tam śpiewali na placu i w nagrodę otrzymali 2 - litrowy kufel piwa. W Kahlenbergu dostali owacje na stojąco i zostali zaproszeni do oprawy Mszy św. na 8 września (rocznica odsieczy wiedeńskiej). 

Jeszcze w tym roku zespół Signum Spei planuje koncerty w Wielkiej Brytanii i Włoszech. Wkrótce ukaże się nowa ich płyta. 

MB


Wydawca - Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu, ul.Akademicka 4, tel.63-82-630.
Redakcja - Małgorzata Bzówka (redaktor naczelny), Joanna Giruć, stali współpracownicy - Katarzyna Kimak,
Bogdan Kawałko, Władysław Molas, Adolf Wituch.