ISSN 1505-6058

NR 14 MAJ 2002 R.

CENA 1 ZŁ  

Międzynarodowe rozgrywki menedżerskie we Francji

Drugie miejsce dla WSZiA

Studenci ekonomii Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu zajęli drugie miejsce w międzynarodowej rozgrywce menedżerskiej, która odbyła się pod koniec marca br. w Longwy we Francji. 

Rozgrywki studenckie z różnych krajów mają tam bardzo bogate tradycje, są organizowane od 1992 roku. 

- Startowaliśmy z zyskiem 3,2 mln EURO, a kończyliśmy zarządzanie tą wirtualną firmą z zyskiem ponad 47 mln - śmieje się student Paweł Pakuła.  - Na pewno łatwiej jest inwestować pieniądze, których się faktycznie nie ma. 

Zamojscy studenci, oprócz Pawła, było jeszcze troje menedżerów - Katarzyna Gnap, Kamil Szczepanik i Elżbieta Deryło, rywalizowali z zespołami z Niemiec, Holandii i Belgii. Grupa francuska wycofała się tuż przed rozpoczęciem konkursu. Zespoły stanowiły równocześnie firmy produkujące kserokopiarki. Wszyscy na starcie mieli równe szanse. Prowadzili rentowne firmy, a celem ich działalności było oczywiście osiągnięcie jak największego zysku. W jaki sposób budować markę firmy, na jaką zdecydować się politykę cenową, z kim zawierać transakcje itd. - o tym wszystkim musieli decydować uczestnicy rozgrywki. 

- Byliśmy naprawdę dobrzy. Jako jedyny zespół, podczas recesji na rynku, nie mieliśmy strat. Na koniec zabrakło odrobiny szczęścia - opowiada Katarzyna Gnap

Do rozgrywki przygotowywali się podczas ćwiczeń z "podejmowania decyzji" i zajęć w Studenckim Kole Ekonomistów. Stosowali oprogramowanie o nazwie MarketPlace. 

- Program, którego używaliśmy we Francji, jest trochę podobny do MarketPlace. Ale mieliśmy utrudnione zadanie, bo podręcznik do gry był w języku angielskim. A policzenie wskaźników też nie było takie proste - opowiadają studenci. - Ci, którzy będą uczestniczyć w rozgrywkach w przyszłym roku, będą mieli ułatwione zadanie, my im pomożemy wygrać.

MB


Wydawca - Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu, ul.Akademicka 4, tel.63-82-630.
Redakcja - Małgorzata Bzówka (redaktor naczelny), Joanna Giruć, stali współpracownicy - Katarzyna Kimak,
Bogdan Kawałko, Władysław Molas, Adolf Wituch.