ISSN 1505-6058

NR 14 MAJ 2002 R.

CENA 1 ZŁMagdalena Bełkot odwiedziła Basię w Niemczech

  

Wykorzystałam swoją szansę

Zgodnie z obietnicą, publikujemy korespondencję kolejnego naszego stypendysty ze Schwabisch Hall. Obecnie w ramach jednosemestralnego stypendium ufundowanego przez nadburmistrza tego miasta, w Wyższej Szkole Zawodowej studiuje Barbara Działa, nasza studentka informatyki. 

Studia tutaj są dla mnie wielkim wyróżnieniem i pewnego rodzaju sukcesem życiowym. Nie każdy bowiem może się tu znaleźć i przeżyć to, co ja. Poznać tylu wspaniałych ludzi i nabyć wiele nowych umiejętności. 

Moje pierwsze wrażenia po przyjeździe tutaj były bardzo różne - nowy kraj, nowi ludzie, nowa szkoła. Jednak już po pierwszym tygodniu pobytu wiedziałam że będzie dobrze. Zajęcia odbywają się w dwóch językach: angielskim i niemieckim. Czasami jest to bardzo zabawne, gdyż na zajęciach z angielskiego pracujemy na niemieckim oprogramowaniu, co sprawia pewne trudności nie tylko studentom, ale nawet wykładowcom. Jednak najbardziej podoba mi się to, że odbywają się one w bardzo małych grupach (ok. 20 osób), co sprzyja lepszej atmosferze i bliższemu kontaktowi z wykładowcami. Ponadto dzięki takim zajęciom można się wiele nauczyć.
Profesor ma indywidualne podejście do każdego studenta, wie, na co każdego
stać i czego od niego oczekiwać. W Polsce przy tak licznych grupach nie zawsze to się udaje. Musze także wspomnieć, że zajęcia tu wyglądają trochę inaczej niż w Polsce. Nie ma podziału na ćwiczenia i wykłady. Najczęściej zajęcia odbywają się w salach komputerowych. 

Początkowo nie było mi łatwo. Część programów, w których musiałam pracować, była mi nieznana. Jednak teraz nie sprawia mi to większej trudności. Mam dużo pracy. Ciągle jakieś nowe projekty, zadania, ale to na studiach jest normalne i wcale nie takie złe. 
W szkole mam nieograniczony dostęp do komputerów, internetu, drukarek i aparatów cyfrowych, co dla mnie jako studentki informatyki jest bardzo ważne. 

Spotykam się tu także z serdecznością ze strony nie tylko studentów, którzy zawsze służą mi pomocą, ale także z bardzo przyjaźnie nastawionymi profesorami, bardzo wyrozumiałymi i otwartymi. Współpraca z Panią Rektor też układa się bardzo dobrze. Ostatnio nawet zostałam zaproszona przez nią na kawę. 
Pozdrawiam wszystkich studentów i wykładowców. 

 

Barbara Działa


Wydawca - Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu, ul.Akademicka 4, tel.63-82-630.
Redakcja - Małgorzata Bzówka (redaktor naczelny), Joanna Giruć, stali współpracownicy - Katarzyna Kimak,
Bogdan Kawałko, Władysław Molas, Adolf Wituch.