Uczelnia w prasie i mediach

««  « Listopad 2017 »  »»
PonWtoŚroCzwPiąSobNie

Dzień Europy na zamojskim Rynku

2016-05-09 · Roztocze Online

Konkurs dotyczący 28 państw członkowskich, koło fortuny oraz kwiaty dla wszystkich uczestników. W ten sposób Punkt Informacyjny Europe Direct przy Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Zamościu uczcił 66 rocznicę podpisania deklaracji Schumana.

– W 1950 r. minister spraw zagranicznych Francji ogłosił swoją deklarację, w której wzywał Niemców do współpracy w zakresie gospodarowania węglem i stalą. Wiadomo, że po II wojnie światowej chodziło o to, żeby kontrolować te dwa strategiczne produkty. Do współpracy dołączyły kraje Beneluxu i Włochy. W ten sposób szóstka państw utworzyła Europejską Wspólnotę Węgla i Stali w 1951 r., która potem zapoczątkowała Unię Europejską – mówi Władysław Molas, koordynator Punktu Informacyjnego Europe Direct przy WSZiA w Zamościu.

Swoje stoiska zamojski punkt Europe Direct organizuje już od 12 lat. Tegoroczna edycja jest trzecią z kolei. Natomiast sam Punkt Informacyjny przy WSZiA w Zamościu jest jednym z 30 funkcjonujących w Polsce.

– O ile kiedyś takie imprezy miały za cel zainteresowanie mieszkańców ideą i pokazanie, co dobrego może spotkać Polskę w UE, to w tej chwili musimy zwracać uwagę, że jesteśmy w Unii i trochę upominać się o nasz w niej współudział – przybliża ideę Europe Direct Władysław Molas.