Uczelnia w prasie i mediach

««  « Wrzesień 2018 »  »»
PonWtoŚroCzwPiąSobNie

Prawie tysiąc osób na projekcjach Sacrofilmu

2016-02-06 · Roztocze Online

W czwartek, 4 lutego, projekcją filmu „Sprawiedliwy” zakończyły się XXI Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm”. Podczas projekcji w CKF Stylowy i wykladach w WSZiA poruszano tematykę miłosierdzia w religiach monoteistycznych.

W tegorocznej edycji tak ja w poprzednich pochylono się nad islamem, chrześcijaństwem oraz judaizmem.
Próbę przybliżenia zasad życia wspólnoty muzułmańskiej podjęto w filmach: „Apostoł” w reżyserii Cheyenne Carron oraz „Timbuktu” Abderrahmane Sissako, a także w wykładzie przygotowanym przez Yasina Özbeka – przedstawiciela Fundacji „Dunaj” Instytut Dialogu. Tematyka żydowska obecna była w fabularnym debiucie Michała Szczerbica pt. „Sprawiedliwy”, natomiast chrześcijańskiej wykładni miłosierdzia dotyczyły filmy: „Dureń”, „Czas niedokończony. Wiersze ks. Jana Twardowskiego”, „Bernadetta. Cud w Lourdes” oraz wystąpienie ks. dr hab. Mariana Pokrywki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

-Od wielu lat gościem specjalnym i jednocześnie honorowym patronem Sacrofilmu jest prof. Krzysztof Zanussi. Słuchaczom zgromadzonym w auli WSZiA, reżyser przedstawił swoje rozważania na temat miłosierdzia, jak również spotkał się z widzami w CKF Stylowy przed projekcją filmu „Spirala”. Jak zapowiedział Zanussi – to film pokazujący rozdzierającą pustkę, która powstaje w świecie pozbawionym nadziei, światła, transcendencji, nieśmiertelności, życia wiecznego i tych wszystkich elementów, które tak głęboko wrośnięte są w naszą chrześcijańską tradycję- relacjonuje Małgorzata Stępniewska z Centrum Kultury Filmowej „Stylowy”.
Każdej projekcji towarzyszyła dyskusja, wymiana poglądów czy refleksja na temat obejrzanego filmu. W interpretacji obrazów z dużego ekranu w tym roku pomogli widzom ks. prof. Marek Lis i Piotr Kotowski oraz debiutujący reżyser – Marcin Dudziak, autor filmu „Wołanie”.

-Sacrofilm łączy religie ale również dziedziny sztuki. Inaugurację Sacrofilmu uświetnił koncert Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu pod dyrekcją Tadeusza Wicherka połączony z projekcją filmu „Ostatnia droga” i prezentacją fotocastów przygotowanych we współpracy z Zamojskim Towarzystwem Fotograficznym i Zamojską Grupą Fotograficzną. Muzykę do filmu skomponował obecny na koncercie Marcin Gumiela- dodaje Małgorzata Stępniewska.
Zamojski „Sacrofilm” jest partnerem dwóch europejskich festiwali filmowych „Popoli e religioni” w Terni (Włochy) oraz „Kino i pojednanie” w La Salette (Francja), których przedstawiciele i w tym roku odwiedzili Zamość.

Źródło: http://roztocze.net/prawie-tysiac-osob-na-projekcjach-sacrofilmu/