Biuletyn Informacji Publicznej Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu

Uczelnia w prasie i mediach

««  « Grudzień 2018 »  »»
PonWtoŚroCzwPiąSobNie

Wszystko na temat JOW

2015-08-05 · Roztocze Online

Jednomandatowe okręgi wyborcze to jeden z elementów wrześniowego referendum. Były one też tematem debaty zorganizowanej przez Centrum Badań nad Parlamentaryzmem i Demokracją Lokalną Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu.

Zmiana ordynacji wyborczej może spowodować poważne zmiany na scenie politycznej, co można traktować jako zaletę lub wadę. System proporcjonalny obecnie obowiązujący promuje partie polityczne o ogólnonarodowym zasięgu i programie. System większościowy, zazwyczaj opierający się o JOW pozwala lokalnym inicjatywom czy partiom o mniejszym zasięgu zdobywać sejmowe mandaty na równi z wielkimi politycznymi graczami.

Samo referendum nie rozstrzygnie oczywiście o szczegółach ordynacji i może się tak zdarzyć, że wprowadzenie JOW będzie ułamkiem zmian całej ordynacji wyborczej. Warto tu dodać, że jej ostateczny kształt, na podstawie wyników referendum, będą kreślić posłowie następnej kadencji. Wybierani jeszcze „po staremu”, bo zmiana ordynacji od wyników referendum do październikowych wyborów wydaje się niemożliwa.

Wracając do debaty, jej celem była pomoc w dokonaniu wyboru podczas referendum, a dokładnie odpowiedzi na pytanie:

Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?

Czy debata spełniła swoją rolę? W zasadzie tak, choć jednoznacznie nie odpowiada na pytanie co jest dobre, a co złe dla nas i naszego kraju. Pozwala zważyć jednak argumenty obu stron i dokonać samodzielnego wyboru. I to jest sedno demokracji.

Dlatego serdecznie zapraszamy do obejrzenie dość długiego, ale bardzo treściwego materiału z debaty.

Źródło: www.roztocze.net