Uczelnia w prasie i mediach

««  « Kwiecień 2018 »  »»
PonWtoŚroCzwPiąSobNie

Czy jesteś za wprowadzeniem JOW? Zamojska uczelnia zaprasza do debaty

2015-07-21 · Wprost

Centrum Badań nad Parlamentaryzmem i Demokracją Lokalną Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu serdecznie zaprasza na debatę oksfordzką pt. Ta strona uważa, że należy wprowadzić jednomandatowe okręgi wyborcze w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Debata ma na celu dostarczyć argumentów obywatelom, uczestnikom ogólnokrajowego referendum zaplanowanego na 6 września br., do odpowiedzi na postawione w nim pytanie: Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?

Debata odbędzie się w Auli S105, Collegium Novum Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu (ul. Sienkiewicza 22), w niedzielę, 26 lipca 2015, o godz. 16.00.

Czy wprowadzenie JOW-ów do polskiego systemu wyborczego spowoduje istotne zmiany na polskiej scenie politycznej? Jeśli tak, to kto na tym może zyskać, a kto stracić? Na te i wiele innych pytań postarają się odpowiedzieć dwa zespoły prelegentów.

Debata będzie składać się z trzech głównych części. Pierwszą z nich będzie przedstawienie opinii każdej z debatujących stron, pokazanie argumentów za lub przeciw, wskazanie słabych i mocnych punktów. Następna część to pytania i odpowiedzi wzajemne dyskutujących stron. Ostatnią, trzecia część to pytania od publiczności, skierowane do debatujących.

Marszałkiem podczas niedzielnej debaty będzie prof. nadzw. dr hab. Wojciech Orłowski, dyrektor Centrum Badań nad Parlamentaryzmem i Demokracją Lokalną Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu.

Szczegółowe zasady i scenariusz debaty

Debata oksfordzka, to dyskusja nad z góry określoną tezą. Debatują zwolennicy tezy, określani mianem PROPOZYCJA oraz jej przeciwnicy – tzw. OPOZYCJA. W tej debacie zdecydowanie zabronione jest używanie argumentów ad personam, obrażanie bądź wyśmiewanie mówców strony przeciwnej. Przewodniczy marszałek, który ma do pomocy sekretarza czuwającego nad czasem i kolejnością wypowiedzi.

Pomieszczenie w którym odbywa się debata jest podzielone na dwie części. Strona broniąca tezy siada po prawej stronie marszałka, ich oponenci po przeciwnej stronie. W środku siedzą osoby niezdecydowane. Naprzeciwko nich na podwyższeniu siedzi marszałek prowadzący obrady i sekretarz czuwający nad czasem i porządkiem debaty. Podczas obrad zakazana jest zmiana miejsc.

Źródło: www.wprost.pl