Biuletyn Informacji Publicznej Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu

Uczelnia w prasie i mediach

««  « Grudzień 2018 »  »»
PonWtoŚroCzwPiąSobNie

Dlaczego nie warto uciekać z WF

2015-01-21 · Roztocze Online

„na wuefie gramy tylko w nogę” , „nie lubię się pocić”, „jestem gruba i łatwo się męczę”, „Wolę fifę;) Czyżby czasy, gdy dzieci chodziły po drzewach, skakały na skakankach, grały w gumę i dwa ognie były tylko pięknym wspomnieniem, pewnie także niektórych z nas.

Z raportów medycznych i Najwyższej Izby Kontroli wynika, że około 17 proc. uczniów w szkołach podstawowych nie ćwiczy na wychowaniu fizycznym korzystając ze zwolnień lekarskich i rodzicielskich. W gimnazjach skala zjawiska rośnie do ponad 20 proc. a w szkołach ponadgimnazjalnych co trzeci uczeń nie chodzi na zajęcia WF, bo jest z nich zwolniony.
– Ogromną rolę odgrywa sam nauczyciel wychowania fizycznego. Jeśli jest autorytetem i jest wzorcowym pedagogiem i wychowawcą, z pasją podchodzi do nauczania przedmiotu i jest autentyczny, to dzieci i młodzież będą korzystały z oferty takiego nauczyciela – mówi Jarosław Walczak z Rzemieślniczej Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Zamościu, wieloletni nauczyciel wychowania fizycznego, taekwondzista, entuzjasta zdrowego stylu życia i animator kultury fizycznej.

Tradycyjne zajęcia z wychowania fizycznego (gimnastyka czy gry zespołowe), mogą nie być atrakcyjne dla młodzieży, nie przystają do ich zainteresowań lub podane w formie „macie piłkę – grajcie” są nudne. Autorskie programy (zajęcia na pływalni, w zimie – narty i snowboard) , realizowane zwykle poza standardowymi godzinami zajęć czyli po godzinie 15 z kolei mogą swoim oddziaływaniem objąć tylko część zainteresowanych (30 proc. uczniów regularnie korzysta z dodatkowych form proponowanych przez szkoły).
– Jeśli rodzina aktywnie spędza czas i maluch widzi – ojciec trenuje co drugi dzień bieganie, mama chodzi na fitness czy jogę, to sam, wzorem rodziców, będzie chciał znaleźć dla siebie sposób na spędzanie aktywnie wolnego czasu – o roli rodziców w kształtowaniu świadomości znaczenia ruchu dla zdrowia mówią studenci fizjoterapii podczas zajęć z wychowania fizycznego w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Zamościu.

Ruch to życie – ze słynnym powiedzeniem filozofa zgadzają się wszyscy – nauczyciele, rodzice, lekarze i fizjoterapeuci. Profilaktyka jest oczywiście najlepszym i najtańszym rozwiązaniem.

ordynatorem Zamojskiej Kliniki RehabilitacjiW ubiegłym roku fizjoterapeuci z WSZiA na czele z dr n. med. Rafałem Sapułą, ordynatorem Zamojskiej Kliniki Rehabilitacji realizowali w szkołach ponadgimnazjalnych warsztaty pod hasłem – Dlaczego nie warto uciekać z WF? Od listopada ub. roku fizjoterapeuci prowadzą zajęcia usprawniające, wspierające zajęcia z wychowania fizycznego dla młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Zamościu. Uczelnia przymierza się do rozszerzenia tego projektu na inne szkoły i gminy przede wszystkim powiatu zamojskiego. W ofercie Zamojskiej Kliniki Rehabilitacji pojawił się także, wspierający wcześniejsze działania, program rehabilitacji dla dzieci z wadami postawy.
– Program zakłada korekcję wad postawy z wykorzystaniem nowoczesnych metod fizjoterapii w leczeniu i profilaktyce skoliozy, choroby Scheuermanna, pleców okrągłych, kolan szpotawych i koślawych, płaskostopia czy wadach klatki piersiowej – wymienia Sapuła – Aktywny sposób wypoczynku i dbałość o kręgosłup w codziennym życiu to już połowa sukcesu i zmniejszenie ryzyka zachorowań – potwierdza dalej

Specjaliści tłumaczą, że od wad postawy i zaniedbań w wieku dziecięcym zaczynają się realne problemy z chorobami kręgosłupa. Na bóle pleców czy jak popularnie słyszymy „bóle krzyża” mało kto się nie skarży, niezależnie od wieku, wykonywanego zawodu czy trybu życia.