Wakacje z Erasmus+

2016-10-24 01:29:56

Zapraszamy do przeczytania relacji z wakacyjnych praktyk zagranicznych jakie studentki kierunku fizjoterapia: Myroslava Ruzhevych i Anastasiya Zakupra odbyły w ramach programu Erasmus+ w Abant Izzet Baysal University w Turcji.

Przygodę z Erasmusem rozpoczęłyśmy od zgłoszenia chęci odbycia praktyk wakacyjnych za granicą. Po pomyślnym przejściu procedury rekrutacyjnej, wyrobieniu wizy i zakończeniu wszystkich formalności zarezerwowałyśmy lot do Turcji.

W Stambule czekał na nas nasz mentor (student, którego zadaniem jest pomoc studentom zagranicznym), z którym pojechałyśmy dalej do Bolu, ponieważ praktykę miałyśmy odbyć w Abant Izzet Baysal University. Miasto Bolu położone jest malowniczo pośród gór i od pierwszego spojrzenia zachwycił nas krajobraz tego miejsca.

Z wyrobieniem obowiązkowej legitymacji i innych wymaganych na AIBU dokumentów nie było problemów, gdyż w rozwiązaniu każdego problemu mogłyśmy liczyć na pomoc ze strony pracowników uniwersytetu.

Z komunikacją z pracownikami też nie było żadnego problemu, porozumiewałyśmy się w języku angielskim. Niewielkie problemy sprawiała komunikacja z pacjentami (zwłaszcza osobami starszymi), jednak nauczyliśmy się podstawowych zwrotów w języku tureckim co ułatwiło nam porozumiewanie się i wzbudzało ich uznanie i sympatię.

Podczas praktyk wymieniałyśmy się doświadczeniami z kadrą oraz innymi stażystami i praktykantami, w tym również studentami Erasmusa z innych krajów, którzy tak jak my odbywali praktykę w AIBU.

W trakcie naszego pobytu w Turcji miały miejsce wydarzenia o których słyszał chyba każdy, tj. zamach na prezydenta, jednakże z uwagi na sporą odległość Bolu od Ankary nie doświadczyłyśmy z tego tytułu żadnych większych przykrości czy problemów – zostałyśmy jedynie poproszone przez władze uniwersytetu o nieopuszczanie terenu kampusu do czasu aż sytuacja się wyjaśni, co nastąpiło szybko i wszystko wróciło do normy.

Wolny czas (a było go niewiele) spędzałyśmy na zwiedzaniu z nowymi znajomymi. Uniwersytet starał się umilić nam czas wolny i organizował wycieczki (m.in. nad jeziora, nad morze, do Stambułu).  Poznałyśmy kulturę i obyczaje Turcji, bardzo ciekawym doświadczeniem było poznawanie tradycyjnej, lokalnej kuchni.

Program Erasmus+ dał nam możliwość sprawdzenia siebie, odnalezienia w sobie pewności, nauczenia się bycia otwartym i gotowym do poszerzania wiedzy. Polecamy wszystkim niezdecydowanym studentom skorzystanie z tej możliwości.