Czy jesteś za wprowadzeniem JOW – zaproszenie do debaty

2015-07-21 09:23:10

Centrum Badań nad Parlamentaryzmem i Demokracją Lokalną Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu serdecznie zaprasza na debatę oksfordzką pt. Ta strona uważa, że należy wprowadzić jednomandatowe okręgi wyborcze w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Debata odbędzie się w Auli S02, Collegium Novum Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu (ul. Sienkiewicza 22), w niedzielę, 26 lipca 2015, o godz. 16.00.

Debata ma na celu dostarczyć argumentów obywatelom, uczestnikom ogólnokrajowego referendum zaplanowanego na 6 września br., do odpowiedzi na postawione w nim pytanie: Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?

Czy wprowadzenie JOW-ów do polskiego systemu wyborczego spowoduje istotne zmiany na polskiej scenie politycznej? Jeśli tak, to kto na tym może zyskać, a kto stracić? Na te i wiele innych pytań postarają się odpowiedzieć dwa zespoły prelegentów.

Po stronie PROPOZYCJI tezy mówcami będą:
dr Jarosław Sachajko, Ruch Obywatelski na rzecz JOW
Zbigniew Sycz, Ruch Obywatelski na rzecz JOW

W roli OPOZYCJI wystąpią:
prof. nadzw. dr hab. Wojciech Orłowski, Katedra Nauk Prawnych WSZiA w Zamościu
dr Wojciech Mojski, Katedra Prawa Konstytucyjnego UMCS w Lublinie

Na debatę zapraszamy wszystkich, zarówno tych, którzy chcą tylko posłuchać lub zadać pytanie, jak i tych, którzy chcą brać udział w dyskusji na argumenty.

Debata będzie składać się z trzech głównych części. Pierwszą z nich będzie przedstawienie opinii każdej z debatujących stron, pokazanie argumentów za lub przeciw, wskazanie słabych i mocnych punktów. Następna część to pytania i odpowiedzi wzajemne dyskutujących stron. Ostatnią, trzecia część to pytania od publiczności, skierowane do debatujących.

Marszałkiem podczas niedzielnej debaty będzie dr inż. Andrzej Burda, Dziekan Wydziału Zarządzania i Administracji Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu.

Szczegółowe zasady i scenariusz debaty

Debata oksfordzka, to dyskusja nad z góry określoną tezą. Debatują zwolennicy tezy, określani mianem PROPOZYCJA oraz jej przeciwnicy – tzw. OPOZYCJA. W tej debacie zdecydowanie zabronione jest używanie argumentów ad personam, obrażanie bądź wyśmiewanie mówców strony przeciwnej. Przewodniczy marszałek, który ma do pomocy sekretarza czuwającego nad czasem i kolejnością wypowiedzi.

Pomieszczenie w którym odbywa się debata jest podzielone na dwie części. Strona broniąca tezy siada po prawej stronie marszałka, ich oponenci po przeciwnej stronie. W środku siedzą osoby niezdecydowane. Naprzeciwko nich na podwyższeniu siedzi marszałek prowadzący obrady i sekretarz czuwający nad czasem i porządkiem debaty. Podczas obrad zakazana jest zmiana miejsc.

Debata będzie miała następujący przebieg:

1. Marszałek rozpoczyna debatę, informuje strony o jej zasadach oraz przedmiocie.
  2. Debata spierających się stron odbędzie się w dwóch turach. W pierwszej, strony krótko przedstawiają swoją opinię na temat tezy oraz sygnalizują argumentację, w drugiej rozwijają swoją argumentację. Każda ze stron będzie ograniczona skrupulatnie odliczanym przez sekretarza czasem 15 minut. Debatę rozpoczyna strona PROPOZYCJI.
  3. Tura 3 wzajemnych pytań i odpowiedzi debatujących stron. Czas na zadanie pytania 1 minuta, na odpowiedź 3 minuty.
  4. Głos publiczności. By móc zostać dopuszczonym do debaty, trzeba zwrócić na siebie uwagę marszałka, jeśli on udziela głosu to osoba ta przedstawia się (co zapisuje sekretarz) i dopiero przechodzi do zadania pytania wskazanemu mówcy, bądź wyrażenia opinii. Wystąpienie ograniczone jest czasowo do 2 minut, pytanie do 1 minuty, a odpowiedź mówcy do 3 minut. Tę część debaty zamyka suwerenną decyzją Marszałek.
  5. Podsumowanie debaty. Obie strony na podsumowanie mają po 3 minuty.
  6. Głosowanie. Każdy z Uczestników debaty otrzyma karteczkę z 2 pytaniami.
    • Czy uważasz, że należy wprowadzić jednomandatowe okręgi wyborcze w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej? (tak/nie)
    • Czy zmieniłeś swoją opinię w wyniku uczestnictwa w tej debacie? (tak/nie)
  7. Marszałek zamyka debatę.