Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji
w Zamościu

ul. Akademicka 4, 22-400 Zamość
email: poczta@wszia.edu.pl    spis telefonów »
Informacja: Wykorzystanie ciasteczek na stronach w domenie wszia.edu.pl więcej »
ENG UA
Wirtualna Uczelnia WSZiA
Wirtualna Uczelnia
Portal
Portal Informa- cyjno - Edukacyjny
Poczta
Poczta
WSZiA
Lerni
Kursy Lerni
OPAC
Katalog
OPAC
Biuletyn Informacji Publicznej Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu
Biuletyn Informacji Publicznej
WSZiA na Facebook
WSZiA
Facebook
Informator rekrutacyjny Studia podyplomowe Centrum Szkoleń i Karier Biblioteka Erasmus+ Kontakt

Nagroda dla prof. Aleksandra Halla

2012-05-11 08:40:41

Prof. Aleksander Hall z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie został laureatem prestiżowej Nagrody Historycznej POLITYKI za książkę "Osobista historia III Rzeczypospolitej"

- W mojej książce starałem się opisać polityczną historię III Rzeczypospopolitej z perspektywy uczestnika i świadka wydarzeń, a także historyka, którym jestem z wykształcenia i z pasji. Szczególną uwagę skupiłem na pierwszych, przełomowych latach wolnej Polski, gdyż to one w największym stopniu określiły kształt naszej współczesności – podkreśla prof. Hall.

Autor dodaje, że starał się pokazać najważniejsze postacie tamtego czasu i przesłanki podejmowanych przez nie decyzji. Był to nie tylko przełomowy, ale także pasjonujący okres naszej historii.

- Czytelnicy osądzą, na ile udało mi się go ożywić w pamięci świadków i przybliżyć tym, dla których jest on już wyłącznie historią – mówi skromnie.

3 lutego w Księgarni Matras w Millenium Hall w Rzeszowie odbyło się spotkanie, podczas którego ks. Adam Boniecki recenzował „Osobistą historia III Rzeczypospolitej”, oczywiście w obecności jej autora.

- Książka prof. Halla to historia Polski od genezy Okrągłego Stołu do wyborów prezydenckich 2010, połączenie syntezy historycznej z relacją naocznego świadka – napisano na okładce – dodam, świadka -uczestnika najważniejszych wydarzeń politycznych. Książka ta jest jak źródłowy dokument epoki, o której ludzie naszego pokolenia myślą, że ją dobrze znają, gdy w rzeczywistości posiadany przez nas obraz pełen jest luk i przeinaczeń rodem z propagandy, manipulowania historią oraz zwykłej ignorancji. Może dlatego, że opowiada o czasach i ludziach tak bardzo znanych, książka Halla wciąga – podkreślał ks. Boniecki.

Duchowny dodaje, że jest to opowieść bardzo osobista, która wypełnia puste miejsca naszej domniemanej wiedzy, a jej bohaterzy stają się ludźmi z kości, krwi, rozterek, z siły i słabości. Hall potrafi spokojnie mówić o zasługach politycznych przeciwników, nie tylko o ich błędach lecz i o zasługach a przyjaciół, których nie wynosi bezkrytycznie na ołtarze. 

- Książka jest także kopalnią wiadomości. Chwilami jest ich tak dużo, że dla przeciętnego czytelnika aż za dużo: nazwisk, pełnionych funkcji, personalnych przetasowań itd. Mnóstwo niby drobnych informacji pokazuje jak to wszystko w początkowej fazie było kruche, jak łatwo droga do wolności mogła się urwać. Przecież nie było wiadomo, jak ta nieprawdopodobna przygoda z wolnością się skończy – mówi były redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”. 

Ks. Boniecki zauważa, że „książka informuje o wydarzeniach, które w społecznej świadomości obrosły legendą nie zawsze jasną. Proste relacje o drodze do Okrągłego Stołu, o przebiegu obrad, o kontraktowym Sejmie, o strategii Jaruzelskiego i Kiszczaka, Rakowskiego i innych zmierzającej do wessania części opozycji, obciążeniu jej kosztami gospodarczej transformacji systemu przy jednoczesnym zachowaniu w swoich rekach władzy. Są także informacje mało, lub wcale nieznane, jak ta o przyczynie odejścia z rządu Mazowieckiego generała Kiszczaka i wiele innych. Wreszcie ujmująca skromność Autora. Owszem nie ukrywa ożywiających go wówczas ambicji, owszem, odnotowuje swoje sukcesy ale także klęski, nieodłączne od każdej kariery politycznej”. 
 

wszystkie aktualnosci »