Bitwa rycerzy, pokazy nowych technologii... - w Dniu Otwartym uczestniczyło ponad 300 uczniów

2013-12-10 08:23:46

Ponad 300 uczniów z podkarpackich szkół średnich wzięło udział W Dniu Otwartym WSIiZ. Uczelnia przygotowała dla nich m.in. warsztaty, pokazy kół naukowych i konkursy.

Przybyłych powitał w holu głównym pokaz sterowania robotem przy pomocy kinect, przygotowany przez Koło Naukowe Nowych Technologii Programistycznych. W Klubie Akademickim IQ zaprezentowało się ponad 30 kół naukowych i organizacji studenckich, odbywały się pokazy np. rozbrajanie atrapy bomby, symulacja śledztwa, symulator jazdy samochodem ciężarowym, a także i  konkursy, sesje zdjęciowe i warsztaty głosowe. Był taniec brzucha, rycerska „bitwa o dziewoję” i symulacja oględzin na miejscu zdarzenia. W uczelnianym radioeter.fm uczniowie próbowali swoich sił przed mikrofonem.

- Uczniowie korzystali też z zabiegów kosmetycznych, masaży czekoladą i gorącymi kamieniami. Był też pokaz profesjonalnego makijażu - mówi Monika Lewicka z Rady Kół Naukowych WSIiZ.

Główną atrakcją były warsztaty tematyczne, związane z kierunkami studiów, prowadzone przez wykładowców i ekspertów - praktyków. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty z kryminalistyki, informatyki, dietetyki oraz turystyki. Grono licznych odbiorców miały zajęcia biznesowe i lekcja prawa z radcą prawnym. Przed maturą niezwykle ważne jest radzenie sobie ze stresem. Podczas specjalnego warsztatu, mgr Urszula Binduga pokazała licealistom kilka skutecznych technik redukcji stresu.

Komputer jak ludzki mózg

Podczas warsztatu „Padnijcie przed królem Julianem” dr Łukasz Błąd opowiadał o niuansach dobrych wystąpień publicznych. - Uczniowie z Polski są dobrze przygotowani merytorycznie, jednak nie potrafią zdobytej wiedzy odpowiednio przedstawić. Dzisiaj bardzo ważna jest nie sama treść, ale forma przekazu. Coraz częściej zwraca się uwagę na sztukę wystąpień publicznych – mówi dr Łukasz Błąd.

Pasjonujące zajęcia „Od ludzkiego mózgu do superkomputera” zaprezentował dr Mirosław Hajder. W przystępny i interesujący sposób powiadał o zagadnieniach układów scalonych i przedstawił teorie mające na celu ich udoskonalenie. Uczniowie otrzymali książeczkę „200 zadań rozwijających myślenie dzieci i dorosłych” zawierającą zbiór łamigłówek matematyczno-logicznych.

- Obecnie komputery działają inaczej niż ludzki mózg, a próba stworzenia jego komputerowego odpowiednika będzie wymagać niemal nieograniczonej mocy obliczeniowej – wyjaśnia dr Hajder.

- Taka forma Dnia Otwartego jest bardzo ciekawa. Widać, że na uczelni dużo się dzieje. Bardzo podobały nam się zajęcia w których uczestniczyliśmy. Szczególnie te z dziedziny informatyki. Największe wrażenie zrobił na nas wykład „Od ludzkiego umysłu do superkomputera” – mówi Jakub Maślanka z ZSZ w Sędziszowie Młp. – Ciekawie też było na prezentacji najciekawszych lotnisk świata.

Absolwent sukcesu

Jedno ze spotkań prowadził absolwent WSIiZ, Łukasz Haluch - współtwórca prężnie rozwijającej się strony zadane.pl.  - platformy dla licealistów i studentów, którzy pomagają sobie nawzajem w zadaniach domowych. Po 3 latach istnienia, witryna posiada ponad 21 mln unikalnych użytkowników, działa w 17 krajach, w 6 wersjach językowych. - Moja przygoda zaczęła już w tej uczelni. To tutaj wskazano mi kierunek, w którym powinienem się rozwijać. I właśnie podążając za tymi drogowskazami, podjąłem decyzję o założeniu firmy – opowiada Łukasz Haluch.

Absolwent zdradził tajniki sukcesu. Zachęcił młodych ludzi do współpracy, bo jak twierdził, wieloletnie doświadczenie wcale nie jest niezbędne, a liczy się odpowiednia motywacja, chęci do pracy i konkretne propozycje własnego wkładu w rozwój witryny. Spotkanie zakończyło się konkursem z nagrodami.

Wielu licealistów wzięło udział w teście na określenie orientacji zawodowej. Program w szybki i profesjonalny sposób ocenił preferencje ucznia, uwzględniając jego zainteresowania, kompetencje społeczne i cechy temperamentu.

Dla chętnych uczelnia zorganizowała przejazd do kampusu w Kielnarowej i pokazy m.in.: jaskini 3D, laboratorium finansowego, grafiki komputerowej i sztuki cyfrowej, fotograficznego, wirtualnej rzeczywistości i przetwarzania obrazu, a także automatyki i robotyki.

Licealiści chwalą dzień otwarty

- Podoba mi się, bo możemy zobaczyć jak jest na studiach i poznać uczelnię. Byliśmy m.in. na ciekawych warsztatach dziennikarskich prowadzonych przez dziennikarza. Niesamowite były pokazy kół naukowych – mówi Martyna Bernacka VIII LO w Rzeszowie.

- Uczelnia robi pozytywne wrażenie, a warsztaty są bardzo interesujące. Podobne wydarzenia są potrzebne. Możemy poznać interesujące nas kierunki studiów – mówi Bartosz Płocicki, również uczeń VIII LO.

Zapraszamy na Game Day 2014

Uczelnia zaprasza na kolejne spotkanie w ramach Dnia Otwartego, czyli Game Day 2014. Impreza odbędzie się w czerwcu w kampusie WSIiZ w Kielnarowej.