Wykład otwarty i konferencja prasowa z ks. prof. Michałem Hellerem

2013-11-14 09:15:05

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Copernicus Center Press zapraszają na wyjątkowe spotkanie i wykład otwarty ks. prof. Michała Hellera, laureata prestiżowej Nagrody Templetona, wykładowcy wielu renomowanych uniwersytetów amerykańskich i angielskich, jednego z największych Autorytetów moralnych, bliskiego współpracownika papieża Jana Pawła II, powszechnie szanowanego i uznanego w całym świecie nauki.

Wykład pt. „Granice nauki”, odbędzie się 20 listopada br., o godzinie 17:00, w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego przy ul. Chopina 30 w Rzeszowie.

Udział w wykładzie jest bezpłatny. Ze względu jednak na duże zainteresowanie wykładem, bardzo prosimy o potwierdzenie udziału za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie: http://imprezy.wsiz.pl/wyklad/.

Uczestnicy wykładu będą mieli możliwość zakupu publikacji wydanych przez Copernicus Center Press z 10% rabatem. W przypadku zakupu książek ks. prof. Hellera po wykładzie będzie możliwość uzyskania dedykacji Autora.

Wydarzenie sponsorują: Zelmer, ELEKTROMONTAŻ RZESZÓW S.A. oraz ICN Polfa Rzeszów S.A.

Kilka informacji o ks. prof. M. Hellerze …

Ks. prof. dr hab. dr h.c. mult. Michał Heller to uczony, kosmolog, filozof i teolog, który w matematycznych równaniach teorii naukowych potrafi dostrzec dzieła sztuki, a wielkich fizyków uważa za genialnych artystów. Sam w swoich licznych książkach i artykułach naukowych z powodzeniem odnajduje się w obu rolach: naukowca-artysty i pisarza-uczonego. Laureat (2008) prestiżowej Nagrody Templetona, wykładowca wielu prestiżowych uniwersytetów amerykańskich i angielskich, jeden z największych Autorytetów moralnych, fundator i dyrektor Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, powszechnie szanowany i uznany w całym świecie nauki.

Jego dorobek naukowy i działalność publicystyczna są dowodem na to, że nauka i religia nie muszą się wykluczać ani ze sobą konkurować. Potwierdzają również, że wybitny fizyk i matematyk może być wielkim artystą.

To zresztą jedno ze spostrzeżeń prof. Hellera z książki Czy fizyka jest nauką humanistyczną, w której przekonuje, że wybitni odkrywcy praw fizycznych – jak Newton, Maxwell, Mach czy Einstein – od Szekspira, Michała Anioła czy Beethovena różnią się tym, że swoje dzieła komponują z liczb i równań, nie z nut, liter, farby olejnej czy marmuru. Łączy ich umysł artystów. Sam profesor Heller znakomicie pasuje do tego grona. Jest autorem setek artykułów naukowych i wielu publicystycznych, naukę zarówno rozwija, jak i popularyzuje. Jego znanym talentem jest to, że nawet o teorii względności potrafi opowiadać językiem literackim.

Poza licznymi doktoratami honoris causa  oraz Nagrodą Templetona profesor Heller jest m.in. kawalerem Złotego Krzyża Zasługi i Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, laureatem Medalu św. Jerzego oraz Super Wiktora Specjalnego.

Czytelnikom w Polsce profesor Heller znany jest jako znakomity popularyzator nauki, zwłaszcza fizyki i kosmologii; naukowcom na całym świecie – jako wybitny uczony, autor setek publikacji. Jest twórcą modelu kosmologicznego wykorzystującego geometrię nieprzemienną do opisu zjawisk nielokalnych, które prawdopodobnie występowały w początkowych fazach ewolucji Wszechświata. Profesor Heller, podobnie jak dziesiątki największych umysłów na całym świecie, od lat pracuje nad połączeniem dwóch najważniejszych teorii fizycznych – Ogólnej Teorii Względności i mechaniki kwantowej. Nie sposób przytoczyć wszystkich dokonań profesora Hellera w różnych dyscyplinach nauki.

Warto również podkreślić, że Profesor Heller to także znakomity gawędziarz, o czym wiedzą wszyscy, którym udało się uczestniczyć w Jego wykładzie lub namówić Go na przeprowadzenie wywiadu. Z wielką łatwością przytacza anegdoty z życia uczonych czy artystów, ma również dar niezwykle barwnego przedstawiania historii swojego życia, które nie było przecież usłane różami.

Dzięki wieloletniej współpracy Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, już 20 listopada 2013 roku, wszyscy zainteresowani będą mieli wyjątkową okazję spotkania, zadania pytań, i udziału w wykładzie otwartym ks. prof. Michała Hellera pt. ”GRANICE NAUKI”, który odbędzie się w dniu 20 listopada br. (środa), o godz. 17:00, w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego.

Poniżej informacja o nagrodzie Ks. Profesora: Super Wiktor Specjalny dla ks. prof. Hellera