Raport "Foresight kadr nowoczesnej gospodarki" - poszukiwani kosmetolodzy

2013-07-17 02:52:27

Z raportu „Foresight kadr nowoczesnej gospodarki” wynika, że na rynku pracy poszukiwani są fachowcy z dziedziny kosmetologii z szeroką wiedzą z zakresu nauk chemicznych, biologicznych i medycznych.

Kosmetologia jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin nauki, podobnie jak przemysł kosmetyczny. Moda na dbałość o wygląd i zdrowy styl życia rodzi ciągłe zapotrzebowanie na specjalistów z branży kosmetycznej i zajmujących się estetyką.

Kosmetologia – kierunek interdyscyplinarny

Dobry kosmetolog to wyedukowany kosmetolog, który doskonale zna budowę skóry i wie jaki wpływ na nią mają poszczególne kosmetyki. Wysokie kwalifikacje zapewnia Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, która jako jedyna w Rzeszowie prowadzi kierunek kosmetologia.

- Studenci mają do wyboru 3 specjalności: kosmetologia estetyczna, technologia wytwarzania kosmetyków oraz odnowa biologiczna i spa. Kształcenie praktyczne – wymienia Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy WSIiZ - Zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu nauk medycznych m.in. anatomii i fizjologii, alergologii z immunologią, biologii z genetyką, dermatologii, a także z zakresu chemii ogólnej, kosmetycznej, receptury kosmetycznej oraz z przedmiotów kierunkowych: kosmetologia pielęgnacyjna, upiększająca i lecznicza, podstawy kosmetologii, estetyka, fizjoterapia i masaż.

Praktyka w nowoczesnych laboratoriach

Studenci od początku zdobywają umiejętności praktyczne najbardziej cenione przez pracodawców.  Znaczna część zajęć odbywa się w specjalistycznych laboratoriach: m.in. laboratorium alergologii i immunologii, chromatografii wyposażonych w nowoczesny sprzęt o wartości ponad 1,2 mln zł.

– Najbardziej interesujące są zajęcia w laboratorium kosmetologii, gdzie w praktyce uczymy się zawodu z wykorzystaniem najnowszej aparatury – podkreśla Karolina, studentka kosmetologii w WSIiZ.

Studenci korzystają też ze szkoleń, praktyk i staży  m.in. w siedzibie partnera projektu – w firmie Vipera Cosmetics, a także w gabinetach kosmetycznych, odnowy biologicznej i spa. Najambitniejsi kontynuują współpracę z firmami po zakończeniu studiów.
- Absolwenci kosmetologii mogą kontynuować naukę w WSIiZ na studiach II stopnia na kierunku zdrowie publiczne, na specjalnościach: edukacja i promocja zdrowia, organizacja i zarządzanie w ochronie zdrowia, technologia produktów kosmetycznych oraz coaching zdrowia – informuje Pasieczna.

Perspektywy pracy

Możliwości pracy dla kosmetologa jest wiele, np. w salonie kosmetycznym, odnowy biologicznej i spa, a także przy produkcji kosmetyków i jako współpracownik z lekarza medycyny estetycznej i dermatologa. Dzięki wiedzy zdobytej na  warsztatach biznesowych oraz z zakresu prowadzenia gabinetu kosmetycznego absolwenci mogą również  zakładać własne firmy. Najciekawsze pomysły na biznes mogą zdobyć dofinansowanie w ramach projektu Innofund – nawet do 200 000