Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji
w Zamościu

ul. Akademicka 4, 22-400 Zamość
email: poczta@wszia.edu.pl    spis telefonów »
Informacja: Wykorzystanie ciasteczek na stronach w domenie wszia.edu.pl więcej »
ENG UA
Wirtualna Uczelnia WSZiA
Wirtualna Uczelnia
Portal
Portal Informa- cyjno - Edukacyjny
Poczta
Poczta
WSZiA
Lerni
Kursy Lerni
OPAC
Katalog
OPAC
Biuletyn Informacji Publicznej Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu
Biuletyn Informacji Publicznej
WSZiA na Facebook
WSZiA
Facebook
Informator rekrutacyjny Studia podyplomowe Centrum Szkoleń i Karier Biblioteka Erasmus+ Kontakt

Pierwsza w Polsce książka napisana za pomocą QR-kodów przez prof. Andrzeja Głowackiego

2013-07-15 03:46:20

„Archetyptura czasu” to najnowsza publikacja prof. Andrzeja Głowackiego z WSIiZ. Jest to pierwsza w Polsce książka napisana przy użyciu graficznego języka QR-kodów. Zeskanowany kod daje tekst, który czytelnik personalizuje i może zapisać ręcznie na stronach swej książki.

„Archetyptura czasu” jest zbiorem abstrakcyjnychrysunków pochodzących z różnych kultur i wierzeń, jak i QR-kodów, które zawierają ukryte treści tekstowe. Technika QR-kodów pozwala na kodowanie znaków w taki sposób, aby mogły być błyskawicznie odczytane i rozszyfrowane przez czytniki: komputer z kamerką, tablet lub smartfon z odpowiednią aplikacją.

W „Archetypturze czasu”tekst strony został potraktowany jako wzór geometryczny. Poprzez skanowanie kodów publikacja wymaga zaangażowania odbiorcy, jak również pozwala na swobodną interpretację treści i jej personalizację. W ten sposób każda książka staje się indywidualną wizją czytelnika.

Publikacja powstawała przez 4 lata. Jest to „zapis dni - fragmentów czasu w drodze, przeplatanie wszystkich wątków rzeczywistości”. Książka inspirowana jest obrazem „Czarny Kwadrat na białym tle”Kazimierza Malewicza, twórcy sztuki bezprzedmiotowej.

- Czarny czworobok stał się wyrazem odrzucenia świata przedmiotów, ogłoszeniem suprematyzmu czyli sztuki bezprzedmiotowej. Podobnie zapis w postaci kodu QR staje się w „Archetypturze czasu” wyrazem odrzucenia tradycyjnego tekstu i linearnej literatury – wyjaśnia prof. Andrzej Głowacki, dyrektor Instytutu Komunikacji Wizualnej i Sztuki Cyfrowej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, redaktor naczelny międzynarodowego magazynu Cyberempathy.

Naukowiec dodaje, że tworząc książkę opartą na czystej formie geometrycznej, na strukturze czarnych kwadratów, wykorzystując QR-kody, przeniósł tekst do cyberprzestrzeni. Tak, jak suprematyzm założył oderwanie sztuki od rzeczywistości, zakładał oderwanie tekstu od książki.

Zabawa z czytelnikiem

- W książce znajdujemy język archetypiczny - język znaków i symboli, bogactwo rysunków pochodzących z różnych kultur i wierzeń. Oto zakodowane przesłanie przodków jako pomost łączący zakodowane bajki czy raczej antybajki mojego autorstwa z archetypicznym praźródłem. Zeskanowany kod daje tekst. Zakładam, że czytelnik dokona personalizacji tekstu i zapisze go ręcznie na stronach swej książki, czyniąc indywidualną wersję dzieła. Zapraszam do zabawy i przesyłania spersonalizowanych tekstów za pośrednictwem portalu Facebook: prof. Andrzej Głowacki – zachęca twórca.

Książka to również hołd złożony Piet Mondrianowi, twórcy neoplastycyzmu i znanego z obrazu „Kompozycja w czerwieni, błękicie i żółcieni”. Metafora zwycięstwa nad słońcem w tym przypadku staje się zwycięstwem nad tekstem. Twórca nazywa to sztuką słów bez słów.

Archetyptura czyli antybajki prof. Andrzeja Głowackiego to medytacja z pogranicza literatury pięknej, popularnonaukowej oraz sztuk plastycznych. Poprzednia książka z tego cyklu to „Archetyptura słowa”.

wszystkie aktualnosci »