Klockonomia - niebanalny sposób praktycznej nauki ekonomii z klockami Lego

2013-07-10 08:37:05

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie jako jedna z nielicznych uczelni w Polsce zorganizowała zajęcia z klockonomii dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. To interesujący i niebanalny sposób na zachęcenie młodzieży do nauki trudnych zagadnień ekonomicznych w praktyce.

Klockonomia, to edukacyjna gra planszowa, która polega na podejmowaniu decyzji dotyczących polityki i gospodarki, a następnie przenoszeniu wyników na planszę z klockami pokazującymi postępy w grze. Rozgrywka trwa 45 minut, klasa podzielona jest na 3-4-osobowe drużyny, które ze sobą rywalizują.

- Uczniowie grający w Klockonomię otrzymują planszę z wieżami symbolizującymi PKB, konsumpcję, dług publiczny i bezrobocie. Kolory klocków symbolizują różne wartości procentowe. Wprowadzając reformy wpływają na te wszystkie wskaźniki, a ich zadaniem jest maksymalizacja dobrobytu w państwie, który w grze oblicza się według formuły: PKB – dług publiczny – bezrobocie – tłumaczy Elżbieta Szczepaniak, z Katedry Mikroekonomii WSIiZ. - Uczniowie dzięki temu lepiej zdają sobie sprawę z problemów, z jakimi borykają się rządy państw – najlepsze decyzje z punktu widzenia gospodarki są zwykle trudne i mało popularne wśród obywateli.

Gra została stworzona przez współpracowników Forum Obywatelskiego Rozwoju przy współpracy z Bankiem Światowym.

Lista szkół, w której odbyły się zajęcia z Klockonomią:

• Akademickie Liceum Ogólnokształcące
  • Zespół Szkół nr 2 w Rzeszowie
  • Zespół Szkół nr 2 w Nowej Dębie
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Tarnobrzegu
  • Konferencja podsumowująca projekt „Przedsiębiorcze szkoły”

Fot. Adam Janusz
 Zajęcia z kolckomanii w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie