Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji
w Zamościu

ul. Akademicka 4, 22-400 Zamość
email: poczta@wszia.edu.pl    spis telefonów »
Informacja: Wykorzystanie ciasteczek na stronach w domenie wszia.edu.pl więcej »
ENG UA
Wirtualna Uczelnia WSZiA
Wirtualna Uczelnia
Portal
Portal Informa- cyjno - Edukacyjny
Poczta
Poczta
WSZiA
Lerni
Kursy Lerni
OPAC
Katalog
OPAC
Biuletyn Informacji Publicznej Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu
Biuletyn Informacji Publicznej
WSZiA na Facebook
WSZiA
Facebook
Informator rekrutacyjny Studia podyplomowe Centrum Szkoleń i Karier Biblioteka Erasmus+ Kontakt

Oficerowie wywiadu w WSIiZ!

2013-05-23 03:27:18

W sobotę 25 maja, o godz. 11.00 w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania odbędzie się spotkanie z byłymi oficerami wywiadu. Organizatorem jest studencki biuletyn e-Terroryzm.pl.


O roli i zadaniach służb wywiadowczych w walce z terroryzmem będą mówić dwaj byli oficerowie służb specjalnych: płk Aleksander Makowski i płk Victor V. Severski. Zarówno pułkownik Makowski, jak i płk Severski uczestniczyli w wielu operacjach wywiadowczych, w tym skierowanych przeciwko organizacjom terrorystycznym.

Pułkownik Aleksander Makowski brał udział, jako współpracownik Zarządu Wywiadu Urzędu Ochrony Państwa, w grze operacyjnej z IRA (zakup broni). Wcześniej był wysokim funkcjonariuszem Departamentu I MSW PRL. W momencie zmian ustrojowych, jako jeden z dwóch oficerów wywiadu, nie uzyskał pozytywnej oceny w ramach komisji kwalifikacyjnej. Natomiast do 2006 r., jako fachowiec, był współpracownikiem wywiadu cywilnego III RP, a następnie Wojskowych Służb Informacyjnych. Jest autorem bestsellera - Tropiąc Bin Ladena, W afgańskiej matni (1997 - 2007) i współautorem książki pt. Impeachment. O usuwaniu polityków z urzędu.

Drugi z zaproszonych gości, pułkownik Victor V. Severski do 2007 r. służył w Agencji Wywiadu, wcześniej w UOP i Departamencie I MSW PRL. Uhonorowany Legią Zasługi przez prezydenta Baracka Obamę. W służbie wywiadowczej spędził 26 lat, w tym 13 poza granicami kraju. Odbył około 140 misji w 50 państwach świata na wszystkich kontynentach poza Australią i Oceanią. Doskonale orientuje się nie tylko w temacie funkcjonowania zagranicznych służb wywiadowczych, ale również w kwestii problematyki terroryzmu, z uwzględnieniem terroryzmu motywowanego religijnie.

- Liczba oficerów wywiadu RP jest dość ograniczona. Razem z emerytami jest ich nie więcej niż kilka tysięcy. Dlatego tego typu spotkanie i rozmowa z naszymi gośćmi jest wydarzeniem elitarnym - podkreśla dr Kazimierz Kraj z Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego WSIiZ, organizator spotkania. - Biorąc udział w tym wyjątkowym wydarzeniu będzie można osobiście poznać oficerów wywiadu - dodaje.

Goście przedstawią swoje poglądy na temat roli i znaczenia służb w walce z terroryzmem, będą także odpowiadali na pytania, które rzecz jasna mogą wykroczyć poza tematykę spotkania. Ze względu na to, że obaj zaczynali służbę w wywiadzie PRL, będzie można usłyszeć ciekawostki dotyczące funkcjonowania wywiadu zarówno w czasach PRL jak i III RP.

Początek spotkania zorganizowanego przez studencki biuletyn e-Terroryzm.pl zaplanowany jest na godz. 11:00 w Klubie Akademickim WSIiZ.
 

wszystkie aktualnosci »