Biuletyn Informacji Publicznej Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu

Minister Gowin: Czas na państwo, które ufa obywatelom

2012-12-03 08:46:11

Jarosław Gowin gościł dziś w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Minister wygłosił wykład o sprawiedliwości w biznesie. Spotkał się też z mediami i lokalnymi biznesmenami. Jak powiedział na konferencji prasowej, wybrał WSIiZ, gdyż „to jest jedna z tych uczelni w Polsce, które są liderem w realizacji modelu kształcenia, jakiego potrzebuje młode pokolenie, czyli nakierowanego na potrzeby gospodarki i rynku pracy”.

- Jest mi niezmiernie miło gościć w tej, tak bliskiej memu sercu uczelni, która wyróżnia się na rynku edukacyjnym m.in. niestandardowym podejściem do procesu kształcenia, przygotowującym do sprawnego poruszania się po świecie gospodarki i prowadzenia własnego biznesu – powiedział na wstępie Jarosław Gowin. Podkreślił, że wiele rozwiązań menadżerskich funkcjonujących w WSIiZ przeniósł do Ministerstwa Sprawiedliwości.

Minister przedstawił najważniejszy cel, jaki stawia sobie na całą kadencję. – Sprawiedliwość dla gospodarki! Instytucje wymiaru sprawiedliwości muszą tworzyć lepsze warunki dla małych i średnich przedsiębiorstw. To właśnie one wytwarzają najwięcej PKB, to one zatrudniają najwięcej ludzi i to są przede wszystkim polskie przedsiębiorstwa, które trzeba wspierać – mówił Minister Gowin.

Polityk podkreślił, że w Polsce muszą istnieć jasne i czytelne zasady, które pozwolą przedsiębiorcy bezpiecznie i bez przeszkód prowadzić biznes. Przedsiębiorca musi mieć pewność, że w przypadku złamania zasad np. przez kontrahenta, wymiar sprawiedliwości zadziała sprawnie i zadba i jego interesy.

- Pan Rektor Pomianek ma rację krytykując rząd i podkreślając, że wykorzystaliśmy już łatwe czynniki wzrostu gospodarczego. Teraz potrzebne są reformy głębsze i szybsze – powiedział Minister.

Przedstawił plany rządu mające rozwiązać problemy świata biznesu w Polsce. Zapowiedział m.in. stworzenie katalogu przejrzystych zasad dla przedsiębiorców, zlikwidowanie wielu niepotrzebnych przepisów oraz zmiany w systemie orzekania w sprawach sądowych.

– Obecnie znajdujemy się na 2 miejscu w UE, jeśli wziąć pod uwagę liczbę sędziów na liczbę mieszkańców, jesteśmy również na 2 miejscu pod względem nakładów finansowych na wymiar sprawiedliwości i na przedostatnim pod względem czasu oczekiwania na wyrok sądowy. To się musi zmienić i podejmuję intensywne działania, by zrobić to szybko – podkreślał Minister Gowin.

Minister odniósł się także do reformy sądownictwa. – Nie likwiduję żadnego sądu. Z mniejszych sądów rejonowych tworzę wydziały zamiejscowe sądów w większych miastach. A wynika to z obciążenia sądów. Utworzenie wydziałów zamiejscowych spowoduje, że prezes sądu będzie mógł oddelegować mniej obciążonego, w danej chwili, sędziego do orzekania w siedzibie sądu – wyjaśniał Minister Gowin. Ma to skrócić czas oczekiwania na wyrok.

Jarosław Gowin zwrócił także uwagę na potrzebę reformy prokuratury, aby skuteczniej ścigała przestępczość gospodarczą. Zdaniem naszego gościa, to właśnie ten rodzaj przestępczości najbardziej zagraża bezpieczeństwu państwa.

Główna teza wykładu, „Sprawiedliwość dla biznesu”, znalazła także odzwierciedlenie podczas dyskusji o rankingu Banku Światowego „Doing Bisiness”. Dzięki półrocznej zaledwie pracy udało się podskoczyć na miejsce 55 i otrzymać tytuł „Światowego Lidera” w kwestii reform. – Dużo udało się już zmienić w miarę prostymi regulacjami, które wspólnie z Ministrem Gospodarki wprowadziliśmy, ale jeszcze sporo przed nami – podkreślał Jarosław Gowin.

- Czas na państwo, które ufa obywatelom, i które im służy. Bo niezależnie od przepisów, zwykły obywatel czy przedsiębiorca spotyka owo „państwo” pod postacią ministrów, urzędników, sędziów itp. O zaufaniu do państwa decyduje właśnie ten kontakt. Ci ludzie muszą być elastyczni i nastawieni na pomoc przedsiębiorcy, a nie na rzucanie kłód pod nogi – podsumował swoje wystąpienie Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin.