Biuletyn Informacji Publicznej Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu

30 przyszłych przedsiębiorców uczestniczyło w warsztatach z aniołem biznesu

2012-11-19 03:00:06

30 przyszłych przedsiębiorców uczestniczyło w warsztatach dotyczących źródeł finasowania nowych przedsięwzięć biznesowych. Spotkanie zostało zorganizowane przez WSIiZ w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i poprowadził Jacek Błoński, wiceprezes zarządu europejskiej organizacji aniłów biznesu (EBAN).

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zorganizowała warsztaty Techno „Promujemy innowacyjne pomysły biznesowe” - Innofund. Uczelnia zamierza zainwestować w najciekawsze pomysły biznesowe 5,6 mln zł. Do tej pory zainwestowała kapitał w 2 firmy, które wprowadzają na rynek innowacyjne.

W spotkaniu wzięli udział przyszli przedsiębiorcy, którzy mają ciekawe pomysły na innowacyjny biznes i szukają kapitału. Poprowadził je Jacek Błoński, szef Lewiatan Business Angels, który jako pierwszy Polak i przedstawiciel Europy Środkowo-Wschodniej został wiceprezes Zarządu European Business Angels Network (EBAN) – europejskiej organizacji aniołów biznesu.

Uczestnicy dowiedzieli się m.in., jakie są główne źródła finansowania nowych przedsięwzięć biznesowych, jakie są wady i zalety współpracy z venture capital i aniołami biznesu oraz jak przebiega typowy proces inwestycyjny. Jacek Błoński przedstawił najciekawsze projekty sfinansowane przez aniołów biznesu.

- Wziąłem udział w warsztatach z 2 powodów. Staram się o wsparcie finansowe z funduszu Innofund dla mojego nowego przedsięwzięcia biznesowego i chciałem się dowiedzieć na czym w praktyce polega współpraca z aniołami biznesu - mówi Michał Rączkowicz, założyciel firmy Mobituch, która tworzy aplikacje na technologie mobilne.

Michał studiuje informatykę w WSIiZ. Na rozkręcenie biznesu potrzebuje około 300 tys. zł. Jak sam podkreśla, bez wsparcia Innofund byłoby mu bardzo ciężko.

- Ciekawe pomysły na aplikacje dostarczają nam studenci informatyki WSIiZ, zwłaszcza z koła nowoczesnych technologii programistycznych. Potrzebujemy kapitał żeby móc działać komercyjnie – podkreśla.

W ramach funduszu Innofund uczelnia może przeznaczyć na jeden projekt do 200 tys. euro. Na wsparcie liczyć może 30 innowacyjnych rozwiązań z całej Polski. InnoFund jest funduszem zalążkowym, oferuje kapitał na realizację innowacyjnych przedsięwzięć. Jego budżet wynosi 5,6 mln zł. Pieniądze na fundusz uczelnia pozyskała z unijnego programu Innowacyjna Gospodarka. InnoFund wyróżnia fakt, że jest realizowany w wyższej uczelni. To daje funduszowi i firmom skupionym wokół niego możliwość skorzystania z wiedzy i doświadczenia wysokiej klasy ekspertów z różnych dziedzin nauki i biznesu.

- Oferta funduszu skierowana jest do osób z całej Polski, mogą to być m.in. pracownicy sektora IT, studenci czy naukowcy. Szczególnie poszukiwane są innowacyjne rozwiązania w branżach: technologii informacyjno-telekomunikacyjnej, mechatronice i elektronice, biotechnologii, ochronie środowiska, odnawialnych źródłach energii oraz medycynie i farmakologii – informuje Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy WSIiZ.

Kapitał dostały pierwsze innowacyjne pomysły

Dotychczas fundusz zainwestował w 2 innowacyjne rozwiązania, które wspólnie z pomysłodawcami rozwija na rynku. Jedną z firm jest spółka Fotomapy, która wykonuje ortofotomapy i modele przestrzenne. Jedyna w Polsce wykorzystuje do wykonywania zdjęć małe samoloty bezpilotowe, których praca jest zautomatyzowana. Ortofotomapy i modele przestrzenne mają szerokie zastosowanie m.in. w zarządzaniu pracami budowlanymi, precyzyjnym rolnictwie, składowaniu odpadów oraz przy analizie możliwości transportu obiektów ponadwymiarowych.

Druga spółka, która otrzymała dofinansowanie z funduszu wytwarza pneumatyczne zeskoki lekkoatletyczne oparte na technologii Air Jump System - taka też jest nazwa tej firmy. Zeskoki te wykorzystywane są do skoków wzwyż i o tyczce.