Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji
w Zamościu

ul. Akademicka 4, 22-400 Zamość
email: poczta@wszia.edu.pl    spis telefonów »
Informacja: Wykorzystanie ciasteczek na stronach w domenie wszia.edu.pl więcej »
ENG UA
Wirtualna Uczelnia WSZiA
Wirtualna Uczelnia
Portal
Portal Informa- cyjno - Edukacyjny
Poczta
Poczta
WSZiA
Lerni
Kursy Lerni
OPAC
Katalog
OPAC
Biuletyn Informacji Publicznej Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu
Biuletyn Informacji Publicznej
WSZiA na Facebook
WSZiA
Facebook
Informator rekrutacyjny Studia podyplomowe Centrum Szkoleń i Karier Biblioteka Erasmus+ Kontakt

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości 12-16 listopada

2012-11-12 08:35:20

12 listopada (najbliższy poniedziałek) rozpoczyna się Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie już po raz piąty jest głównym organizatorem w województwie podkarpackim przedsięwzięć w ramach ŚTP. Uczelnia przygotowała m.in. warsztaty dla przyszłych przedsiębiorców. Może zainwestować 5,6 mln zł w najciekawsze pomysły biznesowe. Do tej pory zainwestowała kapitał w 2 firmy, które wprowadzają na rynek innowacyjne wynalazki.

Inicjatywa ŚTP, od czasu pierwszej edycji w 2008 roku, została podjęta w ponad 100 państwach, angażując 24 000 partnerów i ponad 7 milionów ludzi. Lokalne, krajowe i międzynarodowe wydarzenia mają zachęcać do innowacyjności i przedsiębiorczości.

- Uczelnia już od pięciu lat uczestniczy w organizowaniu atrakcyjnych konferencji, seminariów, spotkań, warsztatów i konkursów wpisujących się w ideę ŚTP, skierowanych głównie do młodych ludzi, którzy chcieliby rozpocząć własną działalność gospodarczą. Wszelkie inicjatywy zaplanowaliśmy w tym roku na dni: 12-16 listopada – informuje Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy WSIiZ.

WSIiZ zaprasza na cykl eventów propagujących ideę przedsiębiorczości, m.in.: warsztaty dla nauczycieli i konkurs wiedzy ekonomicznej dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych oraz konferencję  „Pomysł – Pieniądze – Przyszłość: Przedsiębiorczy mix” z udziałem ekspertów w zakresie pomnażania pieniędzy (giełda, banki) oraz praktyków biznesu, a także seminarium informacyjne Enterprise Europe Network „Społeczne aspekty funkcjonowania innowacyjnego i międzynarodowego przedsiębiorcy w Unii Europejskiej”.

Zainwestują w nowe firmy

14 listopada uczelnia zaplanowała warsztaty Techno „Promujemy innowacyjne pomysły biznesowe”  - Innofund. Jest to inicjatywa skierowana do przyszłych przedsiębiorców, którzy mają ciekawe pomysły na innowacyjny biznes i szukają kapitału. Spotkanie poprowadzi Jacek Błoński, szef Lewiatan Business Angels, który jako pierwszy Polak i przedstawiciel Europy Środkowo-Wschodniej został wiceprezydentem Zarządu European Business Angels Network (EBAN) – europejskiej organizacji aniołów biznesu. 

Uczestnicy dowiedzą się m.in., jakie są główne źródła finansowania nowych przedsięwzięć biznesowych, jakie są wady i zalety współpracy z venture capital i aniołami biznesu oraz jak przebiega typowy proces inwestycyjny. Jacek Błoński przedstawi najciekawsze projekty sfinansowane przez aniołów biznesu.

- Mamy już komplet uczestników. Czekamy na ciekawe pomysły, w które warto będzie zainwestować. Na jeden projekt możemy przeznaczyć do 200 tys. euro z funduszu InnoFund. Na wsparcie liczyć może 30 innowacyjnych rozwiązań z całej Polski – wyjaśnia Pasieczna.

InnoFund jest funduszem zalążkowym, oferuje kapitał na realizację innowacyjnych przedsięwzięć. Jego budżet wynosi 5,6 mln zł. Pieniądze na fundusz uczelnia pozyskała z unijnego programu Innowacyjna Gospodarka. InnoFund wyróżnia fakt, że jest realizowany w wyższej uczelni. To daje funduszowi i firmom skupionym wokół niego możliwość skorzystania z wiedzy i doświadczenia wysokiej klasy ekspertów z różnych dziedzin nauki i biznesu.

- Oferta funduszu skierowana jest do osób z całej Polski, mogą to być m.in. pracownicy sektora IT, studenci czy naukowcy. Szczególnie poszukiwane są innowacyjne rozwiązania w branżach: technologii informacyjno-telekomunikacyjnej, mechatronice i elektronice, biotechnologii, ochronie środowiska, odnawialnych źródłach energii oraz medycynie i farmakologii - informuje rzecznik.

Kapitał dostały pierwsze innowacyjne pomysły

Dotychczas  fundusz zainwestował w 2 innowacyjne rozwiązania, które wspólnie z pomysłodawcami rozwija na rynku. Jedną z firm jest spółka Fotomapy, która wykonuje ortofotomapy i modele przestrzenne. Jedyna w Polsce wykorzystuje do wykonywania zdjęć małe samoloty bezpilotowe, których praca jest zautomatyzowana. Ortofotomapy i modele przestrzenne mają szerokie zastosowanie m.in. w zarządzaniu pracami budowlanymi, precyzyjnym rolnictwie, składowaniu odpadów oraz przy analizie możliwości transportu obiektów ponadwymiarowych.

Druga spółka, która otrzymała dofinansowanie z funduszu wytwarza pneumatyczne zeskoki lekkoatletyczne oparte na technologii Air Jump System - taka też jest nazwa tej firmy. Zeskoki te wykorzystywane są do skoków wzwyż i o tyczce.

RAMOWY PLAN ŚWIATOWEGO TYGODNIA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

12-16 listopada 2012

Dzień 1:
 12 listopada 2012  Konferencja upowszechniająca projekt „Przedsiębiorcze szkoły”

Grupa odbiorców: nauczyciele przedsiębiorczości, młodzież szkół ponadgimnazjalnych
Miejsce: Dwór Ostoya, Jasionka k. Rzeszowa, WSIiZ Rzeszów

Program:

 • 9.00- 9.30 Rejestracja uczestników – WSIiZ, ul. Sucharskiego 2, Rzeszów
 • DLA NAUCZYCIELI (Ostoya)                                                      
  • Wykorzystanie gier planszowych do nauczania przedsiębiorczości i ekonomii w szkołach ponadgimnazjalnych
  • 10.00 – 12.30 Gra planszowa CASHFLOW
  • 12.30 – 13.00 Przerwa
  • 13.00 – 15.30 Gra planszowa Chłopska Szkoła Biznesu                   
 • DLA UCZNIÓW (WSIiZ Sucharskiego i Ostoya)
  • 10.00 – 15.00 Gra terenowa - konkurs wiedzy ekonomicznej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych
  • 15.30 Ogłoszenie wyników gry terenowej, wręczenie nagród
  • Więcej szczegółów i formularz zgłoszeniowy na stronie: http://przedsiebiorczeszkoly.pl/

Dzień 2:
13 listopada 2012 Konferencja upowszechniająca projekt „Przedsiębiorcze szkoły”: „Pomysł – Pieniądze – Przyszłość: Przedsiębiorczy mix”

Grupa odbiorców: nauczyciele przedsiębiorczości, młodzież szkół ponadgimnazjalnych
Miejsce: Dwór Ostoya, Jasionka k. Rzeszowa, WSIiZ Rzeszów

Program: 
 

 • 9.00-9.30 Rejestracja uczestników - WSIiZ, ul. Sucharskiego 2, Rzeszów
 • 10.00-10.20 Powitanie gości i informacja o projekcie „Przedsiębiorcze szkoły”
 • 10.30-11.30 - Pomysł – czyli o tym jak znaleźć pomysł na biznes, debata; Wojciech Jankowski (specjalista w zakresie zarządzania strategicznego i finansowego, współpracował m. in. z firmami doradczymi Arthur Andersen, A.T. Kearney, Ernst & Young), Marta Czyżewska (Prezes Rady Nadzorczej Centrum Transferu Innowacji i Przedsiębiorczości WSIiZ, kierownik projektu Innofund), Wojciech Pitura (komitet inwestycyjny Innofund)
 • 11.30-12.30 - Pieniądze – czyli o tym jak je pomnażać: giełda, wystąpienie eksperta; Arkadiusz Rymut (właściciel firmy New Portable Devices specjalizującej się w dystrybucji i serwisowaniu urządzeń mobilnych)
 • 12.30-13.00 Przerwa
 • 13.00-14.00 –  Pieniądze – czyli o tym jak je pomnażać: banki, wystąpienie eksperta: Aleksander Waśko (dyrektor I o/ Rzeszów banku PKO BP)
 • 14.00-15.00 – Przyszłość – czyli o czynnikach sukcesu,  case study, dyskusja; Dariusz Tworzydło (trener i wykładowca, ekspert ds. public relations. Doradca zarządów firm, Prezes zarządu Exacto oraz Wydawnictwa Newsline)
 • 15.00 obiad
 • 15.30 Podsumowanie konferencji
  Więcej szczegółów i formularz zgłoszeniowy na stronie:
  http://przedsiebiorczeszkoly.pl/

Dzień 3:
14 listopada 2012   Warsztaty Techno „Promujemy innowacyjne pomysły biznesowe” InnoFundKapitał na innowacje

Grupa odbiorców: przedsiębiorcy, studenci
Miejsce:  Rzeszów, Hotel Hetman , ul. Langiewicza 29 B
Czas trwania: 9.30-16.30
Warsztaty techno – „Promujemy innowacyjne pomysły biznesowe”
Prowadzący Warsztaty Techno: Jacek Błoński, szef Lewiatan Business Angel

W programie:

 • Przydatne informacje dla planujących innowacyjnych biznes:
 • Źródła kapitału dla pomysłodawców
 • Business Angels vs. Venture Capital – wady i zalety oraz najnowsze światowe trendy
 • Wycena start-upów
 • Jakiego typu inwestycje finansują Anioły Biznesu, a jakiego Fundusze Venture Capital?
 • Proces Inwestycyjny
 • Typowe transakcje Business Angels –case study

Więcej szczegółów i formularz zgłoszeniowy na stronie:
http://www.innofund.pl/aktualnosci/wydarzenia/55-warsztaty-techno

Dzień 4:

15 listopada 2012  Seminarium informacyjne Enterprise Europe Network „Społeczne aspekty funkcjonowania innowacyjnego i międzynarodowego przedsiębiorcy w Unii Europejskiej”

 

Grupa odbiorców: przedsiębiorcy, studenci
Miejsce:  WSIiZ, Rzezów, ul. Sucharskiego 2 , Klub Akademicki

MODUŁ I:
 „Instytucja Upoważnionego Przedsiębiorcy AEO w Unii Europejskiej”
Szkolenie skierowane jest do przedsiębiorców, menedżerów i specjalistów działów importu i eksportu, dyrektorów handlowych, specjalistów ds. celnych, transportu krajowego i międzynarodowego – spedytorów i przewoźników, osób odpowiedzialnych za rozliczenia finansowo-księgowe. Przyznanie statusu upoważnionego przedsiębiorcy ma oznaczać, że dany podmiot został sprawdzony i uznany za wiarygodny, gwarantujący przestrzeganie zasad związanych ze wspólnotowym obrotem towarowym. Konsekwencją uzyskania takiego statusu jest możliwość stosowania procedur uproszczonych i ułatwień w zakresie kontroli celnych. Status upoważnionego przedsiębiorcy przyznany w jednym kraju członkowskim będzie mógł być uznany w innym kraju członkowskim.

9:00 – 9:15 Rejestracja uczestników

9:15 – 12:00

 • definicja upoważnionego przedsiębiorcy w Unii Europejskiej;
 • unijne regulacje dotyczące instytucji AEO;
 • polskie akty prawne dotyczące AEO;
 • rodzaje świadectw AEO;
 • korzyści i ułatwienia dla przedsiębiorców wynikające z posiadania statusu AEO;
 • Świadectwo Upoważnionego Przedsiębiorcy AEO;
 • monitoring certyfikatu AEO;
 • Wspólnotowy System Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych EORI;
 • uzyskanie loginu i klucza do bezpiecznej transmisji danych;
 • rejestracja podmiotu w systemie PDR na potrzeby dokonywania zgłoszeń celnych;
 • korzystanie z procedury uproszczonej ze szczególnym uwzględnieniem procedury w miejscu.

PROWADZĄCY

Funkcjonariusze pełniący służbę w Urzędzie Celnym w Rzeszowie:

 • Grzegorz Kozłowski
 • Alicja Ceglarz
 • Marzena Marcinek
 • Joanna Kulczycka

 

12:00 – 12:30 Przerwa obiadowa

MODUŁ II

Cz. I 
12:30 – 13:15
 „Nowa Perspektywa Finansowa 2014-2020 z uwzględnieniem wsparcia przedsiębiorczości”
PROWADZĄCY

Pracownik Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Cz. II
13:15-14:45
 „Społeczna odpowiedzialność biznesu jako ważne narzędzie zarządzania w innowacyjnym europejskim przedsiębiorstwie”

Panel skierowany jest do przedsiębiorców zainteresowanych nowoczesnym zarządzaniem firmą w oparciu o społeczną odpowiedzialność. Temat ten staje się coraz bardziej pożądany z perspektywy społeczności lokalnej – potencjalnych klientów, jak i organizacji  międzynarodowych np. Unii Europejskiej. Znajomość zasad społecznej odpowiedzialności jest dziś warunkiem koniecznym dla funkcjonowania innowacyjnego przedsiębiorstwa na współczesnym rynku wspólnotowym.

 • rozwój społecznej odpowiedzialność biznesu;
 • znaczenie społecznej odpowiedzialności biznesu w Unii Europejskiej;
 • obszary odpowiedzialności społecznej;
 • społeczna odpowiedzialność biznesu w ujęciu praktycznym;
 • społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw w badaniach.

PROWADZĄCY

Dominik Łazarz - ekspert ds. integracji europejskiej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, dyrektor Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Rzeszowie.

Więcej szczegółów na stronie: http://een.wsiz.rzeszow.pl/news.php

 

wszystkie aktualnosci »

TELC

partner ZUS Współpraca partnerska