Międzynarodowy Dzień Wody

2011-03-21 08:48:01

Międzynarodowy Dzień Wody obchodzony jest co roku 22 marca. Został ustanowiony 19 lat temu przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Polska Akcja Humanitarna organizuje szereg wydarzeń z nim związanych: 17 marca zapraszamy do tramwaju PAH, gdzie pasażerowie dowiedzą się więcej o projektach PAH i problemie dostępu do wody.

21 marca PAH i Wyższa Szkoła Europejska im. ks. J. Tischnera zapraszają na spotkanie z ekspertami od konfliktów o wodę, praw człowieka i pomocy rozwojowej. 22 marca wszyscy chętni będą mieli okazję uczestniczyć w miejskiej grze.

Światowy Dzień Wody ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych to kolejna okazja by zwrócić uwagę na najważniejsze problemy związane z zasobami słodkiej wody na świecie. Polska Akcja Humanitarna od 2004 roku prowadzi Kampanię Wodną w ramach, której gromadzi fundusze na wspieranie społeczności, których prawo do wody jest łamane.

Dziś 884 milionów ludzi na ziemi jest pozbawionych dostępu do wody spełniającej podstawowe normy czystości. Co siódmy człowiek na świecie cierpi z powodu pragnienia oraz chorób spowodowanych spożyciem skażonej wody. Według WHO półtora miliona dzieci umiera rocznie z powodu chorób związanych z niedostatkiem wody pitnej.

Pierwszą okazją do zapoznania się z problematyką ograniczonego dostępu do czystej wody na świecie będzie wycieczka Tramwajem PAH, który będzie jeździł wokół Plant w czwartek 17 marca od 13:00 do 16:00. Pasażerowie tramwaju będą mogli zapoznać się działaniami PAH na rzecz poprawy warunków wodno-sanitarnych, porozmawiać z wolontariuszami Fundacji o tym jak wygląda sytuacja związana z dostępnością do zasobów wody pitnej na świecie. Będą mogli też wesprzeć działania Fundacji przez zakup "gadżetów wodnych".

Specjalne atrakcje (malowanie twarzy, rysowanie) będą czekały na dzieci. Oprawę muzyczną zapewni grupa bębniarzy Tamtamitutu. Atrakcje w tramwaju zapewnią wolontariusze – uczniowie XVI LO im. K.K. Baczyńskiego.
Kulminacją obchodów Dnia Wody będzie spotkanie organizowane przez Polską Akcję Humanitarną oraz Wyższą Szkołę Europejską im. ks. J. Tischnera, które rozpocznie się 21 marca o 11:00 w siedzibie uczelni przy ul. Westerplatte 11. W czasie spotkania będzie można wysłuchać 3 krótkich wykładów: Dra Aleksandra Dańdy, dziekana Wyższej Szkoły Europejskiej o konfliktach międzynarodowych na tle dostępu do wody pitnej. Ilustracją tego problemu będzie prezentacja Aleksandra Kostki, koordynatora projektów PAH, o sytuacji w Autonomii Palestyńskiej, zaś Magdalena Trzebuniak zaprezentuje zagadnienie prawa do wody i sanitariatów jako prawa człowieka.

Zakończeniem obchodów Dnia Wody w Wyższej Szkole Europejskiej będzie pokaz filmu "Flow – z miłości do wody" o godzinie 15:30.

Całość spotkania jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych, w szczególności organizatorzy zapraszają młodzież licealną i studentów.

Trzecią odsłoną obchodów Dnia Wody będzie gra miejska organizowana przez Biuro Regionalne PAH 22 marca w godzinach 9.00 - 17.00. Dzięki grze będzie można w ciekawej formie poznać problematykę ograniczonych zasobów wodnych świata, a przy okazji postarać się o atrakcyjne nagrody. Do uczestnictwa PAH zaprasza reprezentacje szkół, a także wszystkich chętnych. Aby wziąć udział w grze należy zgłosić się do biura PAH przy ulicy Szewskiej 4 w oficynie w godzinach 9.00 - 13.00 i odebrać formularz gry.

Zapraszamy!

Program spotkania w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. J. Tischnera:

• 11:00 – 12:00 – dr Aleksander Dańda "Konflikty o wodę"
  • 12:15 – 13:15 – Aleksander Kostka "Sytuacja wodno – sanitarna w Autonomii Palestyńskiej"
  • 13:30 – 14:30 – Magdalena Trzebuniak "Dostęp do wody jako podstawowe prawo człowieka"
  • 15:30 – pokaz filmu "Flow – z miłości do wody".