Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji
w Zamościu

ul. Akademicka 4, 22-400 Zamość
email: poczta@wszia.edu.pl    spis telefonów »
Informacja: Wykorzystanie ciasteczek na stronach w domenie wszia.edu.pl więcej »
ENG UA
Wirtualna Uczelnia WSZiA
Wirtualna Uczelnia
Portal
Portal Informa- cyjno - Edukacyjny
Poczta
Poczta
WSZiA
Lerni
Kursy Lerni
OPAC
Katalog
OPAC
Biuletyn Informacji Publicznej Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu
Biuletyn Informacji Publicznej
WSZiA na Facebook
WSZiA
Facebook
Informator rekrutacyjny Studia podyplomowe Centrum Szkoleń i Karier Biblioteka Erasmus+ Kontakt

Nowoczesne laboratoria za 3 miliony złotych

2012-03-08 03:38:59

5 marca Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie otworzyła kolejne dwa nowoczesne laboratoria: Hodowli Tkanek i Komórek oraz Laboratorium Immunologii i Alergologii. To pierwsze takie pracownie na podkarpackich uczelniach, które posłużą m.in. do badania skóry oraz właściwości kosmetyków. Laboratoria spełniają wyśrubowane unijne normy jakości. Otwarcie laboratoriów wzbudziło bardzo duże zainteresowanie mediów lokalnych i ogólnopolskich.

- Laboratoria będą służyły praktycznemu kształceniu studentów, a także badaniom naukowym w dziedzinie biologii i immunologii skóry oraz badaniu właściwości biologicznych kosmetyków i kosmeceutyków na modelu hodowli komórkowych z zastosowaniem metod immunologicznych. W przyszłości będą też służyć firmom, które współpracują z uczelnią – podkreśla prof. Tadeusz Pomianek, rektor WSIiZ.

 W sposób istotny zwiększają one zakres kształcenia na kierunku kosmetologia. Przewidywane jest uzyskanie certyfikatu jakości  PN-EN ISO/IEC 1099 dla obu laboratoriów, co stworzy możliwości  działań aplikacyjnych badania jakości  produktów kosmetycznych i kosmeceutyków pod względem właściwości biologicznych, jak żywotność, proliferacja, adhezja komórek skóry, indukcja stanów zapalnych  i reakcji alergicznych.

- W laboratoriach będziemy szkolić kosmetologów w dziedzinie badania wpływu produktu kosmetycznego na hodowle komórkowe oraz w podstawowej analizie immunologicznej. Umiejętności te stanowią podstawę wykształcenia I i II stopnia w zakresie kosmetologii. Mogą też być wykorzystywane w  analizie i diagnostyce medycznej. W laboratoriach będą też prowadzone badania naukowe – prof. Stanisław Wołowiec, dziekan Wydziału turystki i Nauk o zdrowiu WSIiZ.

Laboratorium Hodowli Tkanek i Komórek spełnia wymogi 2 stopnia zagrożenia biologicznego BSL2 według kryteriów Unii i WHO (tzn. musi zapewnić sterylne warunki pracy chroniące pracownika i materiał biologiczny), i zgodnie z przepisami jest dostępne tylko dla osób prowadzących hodowle komórkowe.

– Do laboratorium mają dostęp jedynie 3 wykwalifikowane osoby z zespołu Katedry Kosmetologii. Pracownia musi być bardziej sterylna niż sala operacyjna. Każdy człowiek ma system immunologiczny, który go chroni. Hodowane komórki tego systemu nie mają i w zetknięciu z zagrożeniem, giną – wyjaśnia prof. Elżbieta Wałajtis – Rode z Katedry kosmetologii WSIiZ  – Hodowle tkanek i komórek służą jako modele do  badania mechanizmów reakcji       zachodzących w skórze i naskórku w normie i stanach patologicznych (reakcje zapalne, nadwrażliwość,  reakcje autoimmunologiczne) oraz do testowania wpływu na skórę kosmetyków i kosmeceutyków.

W  pracowni znajduje się sprzęt do prowadzenia hodowli i bankowania komórek ssaczych, m.in.: komora laminarna, inkubator z dozowaniem CO2, mikroskop odwrócony, łaźnia wodna i urządzenia do bankowania komórek. Niezbędny jest też jednorazowy, sterylny sprzęt do hodowli.
Laboratorium Immunologii i Alergologii oraz pracownia studencka są  dostępne dla kadry Katedry Kosmetologii prowadzącej badania immunologiczne, współpracowników z innych Zakładów i  kadry prowadzącej zajęcia dydaktyczne oraz studentów. Na wyposażeniu pracowni jest nowoczesny  mikroskop fluorescencyjny konfokalny, który znacznie rozszerza  zakres badań. Umożliwia uzyskiwanie trójwymiarowego obrazu komórek i in vitro oraz badania zmian w komórkach in vivo w realnym czasie np. pod wpływem leków lub kosmetyków. W laboratorium znajduje się też m.in.  wielofunkcyjny spektrofotometr- czytnik do płytek wielodołkowych, wirówka stołowa, waga analityczna i termomikser grzejny. Na specjalistycznym sprzęcie naukowcy i studenci będą wykonywać analizy immunologiczne (typu ELISA) na uzyskanym materiale komórkowym z detekcją metodami kolorymetrycznymi i fluorescencyjnymi. 

Otwarcie tych dwóch nowych laboratoriów zwiększa ich łączną liczbę WSIiZ do blisko 70. Dzięki tym nowoczesnym obiektom naukowym, uczelnia praktycznie przygotowuje studentów do zawodu.

Sprzęt i wyposażenie laboratoriów kosztowały ponad 2 mln 900 tys. zł. Uczelnia wydała 2 mln 250 tys. zł, a dodatkowe 650 tys. zł pochodzi z projektu „WSIiZ: wiedza – staże – informacja – zatrudnienie”, współfinansowanego ze środków unijnych, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 
  •  
     
  •  
     
  •  
     

wszystkie aktualnosci »

TELC

partner ZUS Współpraca partnerska