Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji
w Zamościu

ul. Akademicka 4, 22-400 Zamość
email: poczta@wszia.edu.pl    spis telefonów »
Informacja: Wykorzystanie ciasteczek na stronach w domenie wszia.edu.pl więcej »
ENG UA
Wirtualna Uczelnia WSZiA
Wirtualna Uczelnia
Portal
Portal Informa- cyjno - Edukacyjny
Poczta
Poczta
WSZiA
Lerni
Kursy Lerni
OPAC
Katalog
OPAC
Biuletyn Informacji Publicznej Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu
Biuletyn Informacji Publicznej
WSZiA na Facebook
WSZiA
Facebook
Informator rekrutacyjny Studia podyplomowe Centrum Szkoleń i Karier Biblioteka Erasmus+ Kontakt

Praktyczne studia gwarantują dobrą pracę

2011-08-02 09:49:35

Kandydaci na studia powinni zwracać uwagę nie tylko na kierunki, jakie oferuje uczelnia. Dla przyszłych pracodawców bardzo ważne jest praktyczne przygotowanie do zawodu, które studenci zdobywają głównie na zajęciach w  specjalistycznych laboratoriach.  

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie utworzyła 66-te specjalistyczne laboratorium. Do dyspozycji studentów jest 17 pracowni wysokich technologii tele-informatycznych (np. laboratorium automatyki i robotyki, grafiki 3D i 2D), a także  laboratorium finansowe i pracownia kryminalistyczna, kosmetologiczna oraz kilkadziesiąt laboratoriów z nowoczesnymi terminalami komputerowymi.

Zostań rekinem finansowym

Studenci finansów i rachunkowości, ekonomii a także odrębnej ścieżki kształcenia biznes międzynarodowy zdobędą umiejętności praktyczne w laboratorium finansowym symulującym giełdę. Przyszli finansiści będą dokonywać skomplikowanych operacji finansowych przez symulowanie warunków pracy maklera, brokera, dealera walutowego i analityka finansowego. Laboratorium będzie wykorzystywane m.in. na zajęciach z: zarządzania portfelem inwestycyjnym, analizy technicznej rynków finansowych, inżynierii finansowej i na warsztatach inwestycyjnych.

- To jedna z pierwszych takich inicjatyw w Europie Środkowo-Wschodniej. W laboratorium są 24 terminale analogiczne do tych, jakich używają maklerzy i analitycy finansowi. Profesjonalny sprzęt umożliwia łatwe i komfortowe posługiwanie się oprogramowaniem finansowym i wykresami cenowymi poszczególnych instrumentów finansowych – tłumaczy dr Andrzej Cwynar, dyrektor Instytutu Badań i Analiz Finansowych WSIiZ.

Dla asów wywiadu

Przyszli pracownicy służb mundurowych, firm detektywistycznych i ochroniarskich  poznają tajniki informatyki śledczej w laboratorium kryminalistyki. –  W pracowni będą realizowane zajęcia z kryminalistyki i kryminologii na  kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne. Studenci będą wykorzystywać widzę teoretyczną w praktyce, opanują  szerokie  zastosowanie podstawowych dziedzin kryminalistyki: taktyki, techniki, strategii i metodyki kryminalistycznej - podkreśla gen. bryg. rez. dr Tomasz Bąk, Prodziekan Wydziału Administracji i Nauk Społecznych w WSIiZ.

Porozumienie o współpracy podpisane przez uczelnię z Komendantem Głównym Policji i ścisła współpraca Laboratorium Kryminalistyki Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie z wyróżnia kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne w WSIiZ wśród szkół wyższych w kraju.

Stosując metody z informatyki śledczej studenci bezpieczeństwa wewnętrznego będą się uczyć odzyskiwania i analizowania danych. Do ich dyspozycji będzie specjalistyczne laboratorium wyposażone  m.in. w najbardziej ceniony na świecie program do informatyki śledczej EnCase Forensic, na jakim pracują np. jednostki dochodzeniowe, wojsko i wywiad - Laboratorium wyposażone jest też w przenośne zestawy do informatyki śledczej i analiz śledczych telefonów, PDA, nawigacji itp. W laboratorium można też odzyskać informacje z telefonów komórkowych oraz kart SIM– wyjaśnia dr Mariusz Wrzesień, Prodziekan Wydziału Informatyki Stosowanej w WSIiZ.

Grafika komputerowa w jednym palcu

Z myślą o przyszłych grafikach komputerowych, montażystach, animatorach i programistach grafiki WSIiZ utworzyła innowacyjne laboratoria. Studenci dziennikarstwa i komunikacji społecznej na specjalności: grafika komputerowa w mediach i Web design oraz studenci informatyki  będą zdobywać w nich praktyczne umiejętności.

- W laboratorium wirtualnej rzeczywistości i przetwarzania obrazu będą uczyć się obróbki i retuszu zdjęć, tworzenia modeli trójwymiarowych oraz animacji i montażu filmów. Zdobędą umiejętność dodawania efektów specjalnych, tworzenia grafiki do gier komputerowych, umiejętność programowania wirtualnych spacerów i prostych gier oraz obsługi studia fotograficznego – wyjaśnia Paweł Trojanowski z Katedry Reklamy, Grafiki Komputerowej i Nowych Mediów WSIiZ.

Imponujące wyposażenie laboratorium to: jedyna w Polsce wirtualna jaskinia 3D, 18 stacji kompleksowo wyposażonych w nowoczesne oprogramowanie do tworzenia grafiki. Na wyposażeniu studio motion capture do przenoszenia ruchu z aktora na postaci wirtualne oraz drukarka trójwymiarowa do tworzenia rzeczywistych modeli zaprojektowanych w wirtualnej przestrzeni. W sali znajduje się też profesjonalne studio fotograficzne.

W laboratorium grafiki komputerowej i sztuki cyfrowej będą prowadzone zajęcia z obróbki wideo, składania materiałów filmowych, edycji grafiki rastrowej i wektorowej. Sprzęt umożliwia także prace w programach do grafiki trójwymiarowej. Zajęcia pomogą studentom zdobyć wiedzę potrzebną do pracy w studiach graficznych lub filmowych. Przygotują przyszłych grafików 2D i 3D, montażystów wideo, pracowników drukarni i studia fotograficznego. Studenci nauczą się, jak złożyć i skomponować materiał wideo oraz przygotować i wstawić efekty specjalne i obiekty trójwymiarowe.

Nowoczesne laboratorium  wyposażone jest w najnowsze oprogramowanie do edycji zdjęć, tworzenia grafik wektorowych, składu i innych działań związanych z grafiką 2D oraz do tworzenia grafiki 3D.

Nowoczesne laboratoria medyczne i kosmetologiczne

Dla studentów zdrowia publicznego i informatyki uczelnia oferuje zajęcia w nowoczesnym laboratorium zdalnej diagnostyki medycznej, które przygotuje wysoko wyspecjalizowane kadry techniczne wdrażające i utrzymujące nowoczesne technologie teleinformatyczne w szpitalach, zakładach opieki zdrowotnej, laboratoriach i innych ośrodkach służby zdrowia.

- Studenci zdobędą wiedzę, jak zastosować systemy komputerowe i teleinformatyczne w medycynie, począwszy od gromadzenia danych medycznych, poprzez ich przesyłanie, analizę, wizualizację oraz wykorzystanie we wspomaganiu podejmowania decyzji diagnostycznych i terapeutycznych – wyjaśnia dr inż. Krzysztof Pancerz z Katedry Zastosowań Systemów Informatycznych. 

Laboratorium wyposażone jest m.in. w telemonitor i nowoczesny system teleinformatyczny do zdalnego monitorowania parametrów fizjologicznych pacjenta, Eye-tracker do diagnozowania zaburzeń mentalnych oraz syntezer częstotliwości, generatory funkcyjne, oscyloskopy, oprogramowanie wirtualnego laboratorium systemów pomiarowych (LabView).

Studenci kosmetologii i specjalności kosmetologia ogólna na zdrowiu publicznym zdobywają praktyczne umiejętności niezbędne w zawodzie kosmetologa w specjalnie przygotowanym do tego laboratorium. Ćwiczą na najwyższej klasy nowoczesnych urządzeniach. Wśród nich są m.in. kombajny kosmetyczne wyposażone w ultradźwięki, peeling kawitacyjny oraz urządzenia do wykonania zabiegu mikrodermabrazji diamentowej, mezoterapii bezigłowej i sprzęt wyposażony w fale RF itp.

- W laboratorium studenci wykonują zabiegi na całe ciało, np.  ujędrniające, antycellulitowe, relaksujące, manicure, pedicure. Odbywają się też zajęcia z wizażu i analizy kolorystycznej – podaje szczegóły Paula Foryś z Katedry Kosmetologii WSIiZ.

Prawdziwy raj dla informatyków i programistów

W otwartym w maju Centrum Edukacji Międzynarodowej WSIiZ jest 17 innowacyjnych laboratoriów zaawansowanych technologii teleinformatycznych, które wykształcą praktycznie przyszłych informatyków i programistów.

- Do laboratorium automatyki i robotyki WSIiZ zakupiła kilkanaście nowoczesnych robotów: humanoidalnych, przemysłowych, kołowych i gąsienicowych oraz robota kroczącego i sterowniki PLC. Studenci będą się uczyli obsługi poszczególnych typów robotów oraz pracy z wykorzystaniem najnowszych programowalnych sterowników logicznych podkreśla Jacek Jamiński, opiekun laboratorium – Jest to praktyczne przygotowanie na światowym poziomie do zawodu automatyka robotyka, inżyniera programowalnych układów cyfrowych oraz informatyka.

W laboratorium inżynierii oprogramowania będą kształcić się wysokiej klasy programiści opracowujący i udoskonalający projektowanie i wytwarzanie systemów oprogramowania oraz mechanizmów zarządzania ryzykiem i bezpieczeństwem systemów informatycznych. Pracownia jest wyposażona w zaawansowane aplikacje modelowania oprogramowania i analizy procesów biznesowych – wyjaśnia dr inż. Arkadiusz Lewicki z Katedry Zastosowań Systemów Informatycznych WSIiZ.

By podnieść kwalifikacje przyszłych programistów WSIiZ stworzyła laboratorium inteligentnych systemów informacyjnych. W pracowni studenci informatyki będą realizować badania z zakresu diagnostyki obrazowej. Laboratorium pozwala na akwizycję obrazu z kamery termowizyjnej i dermatoskopu oraz poznanie zjawisk wpływających na ten proces. Profesjonalne oprogramowanie służy do analizy obrazów z wykorzystaniem zaawansowanych algorytmów obróbki grafiki.

Z myślą o zapewnieniu jak najszerszych kwalifikacji informatykom WSIiZ stworzyła laboratorium akustyki i przetwarzania dźwięku. Zajęcia w laboratorium przygotują przyszłych programistów procesorów sygnałowych dla potrzeb akustyki i telekomunikacji.

Tajniki przewodowych i bezprzewodowych sieci komputerowych studenci informatyki poznają w laboratorium zaawansowanych technologii sieciowych i bezprzewodowych wyposażonym w nowoczesny sprzęt sieciowy firmy CISCO.

- Studenci zapoznają się z szerokim spektrum nowoczesnych technologii stosowanych we współczesnych sieciach teleinformatycznych. Zdobędą też umiejętności praktyczne z projektowania, administrowania i zarządzania sieciami komputerowymi, a także bezpieczeństwa sieciowego. Dzięki uczestnictwu w autoryzowanych szkoleniach prowadzonych w laboratorium uzyskają certyfikaty CISCO - wyjaśnia dr inż. Janusz Kolbusz z Katedry Elektroniki i Telekomunikacji WSIiZ.

Z kolei zajęcia symulacyjne w laboratorium projektowania sieci komputerowych i teleinformatycznych to jedna z podstawowych metod zdobywania wiedzy o projektowaniu i konfiguracji sieci komputerowych i teleinformatycznych. Umożliwia m.in.: tworzenie projektów sieci LAN i WAN i zabezpieczeń sieciowych.

Nowoczesne sieci komputerowe w coraz większym stopniu wykorzystują technologie światłowodowe. Na rynku pracy wzrasta zapotrzebowanie na inżynierów sieci komputerowych. W laboratorium fizyki optoelektroniki i miernictwa telekomunikacyjnego (światłowody) będą kształcić się specjaliści z tej dziedziny na kierunku informatyka. Studenci zdobędą umiejętności związane z instalacją infrastruktury kablowej dla sieci światłowodowej LAN oraz łączy WAN.

wszystkie aktualnosci »

TELC

partner ZUS Współpraca partnerska