Arabska Wiosna Ludów - jednodniowe seminarium eksperckie - 17.06.2011

2011-06-01 08:03:35

Mija kolejny miesiąc gwałtownych protestów i starć na Bliskim Wschodzie, które przycichają w jednym miejscu, żeby ze zdwojoną siłą wybuchnąć w innym. Tunezja, Egipt, Jemen, Bahrajn, Libia, Syria, Jordania – nazwy tych państw nieprzerwanie pojawiają się w doniesieniach prasowych, telewizyjnych wiadomościach i debatach.

Czy wraz z upływem czasu jesteśmy bliżsi zrozumienia fenomenu „zrywu” w krajach arabskich? Czy jesteśmy już w stanie dokonać wstępnej oceny konsekwencji Arabskiej Wiosny Ludów zarówno dla poszczególnych krajów jak i całego regionu?

Specjaliści biorący udział w seminarium eksperckim „Arabska Wiosna Ludów”, podejmą próbę zarówno scharakteryzowania głównych czynników, które doprowadziły do wybuchu rewolty na Bliskim Wschodzie, jak również przeanalizują wstępne rezultaty masowych wystąpień zarówno w poszczególnych krajach, jak i w kontekście regionalnym. Omówione zostaną również potencjalne wpływy Arabskiej Wiosny Ludów na polską politykę w regionie i nowe możliwości promowania przez nasz kraj pokojowych przemian demokratyzacyjnych w krajach arabskich.

Podczas seminarium planujemy omówić między innymi następujące kwestie:

1. Przyczyny, przebieg i wstępna ocena konsekwencji rewolt w krajach Bliskiego Wschodu.
  2. Charakterystyka głównych „aktorów” zaangażowanych w protesty – analiza porównawcza.
  3. Konsekwencje Arabskiej Wiosny Ludów dla Bliskiego Wschodu zarówno w kontekście przemian wewnętrznych jak i regionalnego układu sił oraz dynamiki konfliktu arabsko-izraelskiego.
  4. Rola islamu politycznego w przemianach systemowych w krajach arabskich.
  5. Znaczenie czynnika demograficznego w Arabskiej Wiośnie Ludów.
  6. Arabska Wiosna Ludów w perspektywie teorii ruchów społecznych.
  7. Wykorzystanie metod non-violence podczas protestów w krajach arabskich.
  8. Rola najnowszych technologii komunikacji w przemianach w krajach arabskich.
  9. Wpływ Arabskiej Wiosny Ludów na kształt polskiej polityki zagranicznej w regionie.
  10. Jakie zdobycze polskiej pokojowej transformacji systemowej mogą być wykorzystane przez demokratyzujące się państwa arabskie.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do auli Wyższej Szkoły Europejskiej, 17 czerwca 2011, g. 11.00.