ul. Sienkiewicza 22, 22-400 Zamość
Biuletyn Informacji Publicznej Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu
Biuletyn Infor-
macji Publicznej

Tydzień europejski w ATEI w Grecji

2019-05-21 02:08:20

Często spotykaną praktyką wśród uczelni europejskich jest organizo­wanie tzw. tygodni międzynarodowych, w czasie których kadra administracyjna uczelni z różnych zakątków Europy spotyka się w celu wymiany doświadczeń. W tygodniach europejskich biorą udział także dydaktycy, którzy prowadzą zajęcia ze studentami wizytowanej uczelni.

W maju br. pracownicy naszej uczelni (mgr Dawid Długosz i mgr Mariusz Poninkiewicz) uczestniczyli w Trzecim Międzynarodowym Tygodniu Europejskim zorganizowanym przez  Alexander Technological Educational Institute of Thessaloniki w Grecji.

Alexander Technological Educational Instiute to jedna z trzech największych uczelni w mieście Saloniki. Uczelnia składa się z osiemnastu wydziałów na których studiuje ponad 25 tys. studentów. W chwili obecnej uczelnia jest w trakcie transformacji (łączenie uczelni) i zmiany nazwy na Międzynarodowy Uniwersytet Hellenistyczny.

Główny kampus uczelni zlokalizowany jest ok. 16 km od centrum miasta. Składa się z ponad 40 budynków i miejsc użyteczności na potrzeby dydaktyczne, administracyjne, rekreacji i sportu. Ogromna liczba studentów oraz dość duża odległość od miasta sprawia pewne problemy komunikacyjne. Autobusy komunikacji miejskiej mimo częstych kursów są przeładowane, zdarza się, że nie wszyscy mieszczą się danym kursie. Miasto buduje metro, co ma w dalszej przyszłości poprawić tę sytuację.

Saloniki to miasto w głównej mierze studenckie,  choć równie chętnie odwiedzane przez turystów. Obszar metropolitarny liczy ponad 1 mln mieszkańców z czego ok. 100 tys. stanowią studenci.

Głównym punktem i wizytówką miasta jest Biała Wieża, pełniąca w przeszłości funkcje obserwacyjno-obronne, a dzisiaj siedziba muzem i taras widokowy. W obrębie miasta znaleźć można wiele zabytków kultury antycznej i bizantyjskiej. Turyści i studenci cenią miasto za liczne kafejki i restauracje, długą promenadę i częste wydarzenia kulturalne (koncerty, wystawy).

Tydzień europejski podzielony został na kilka modułów. Pierwszy dzień to w głównej mierze prezentacje uczelni partnerskich oraz zapoznawanie uczestników. Kolejne dni to warsztaty m.in.: zarządzania zasobami ludzkimi, e-learningu, zapewnienia jakości kształcenia w szkolnictwie wyższym czy też wymiana dobrych praktyk w nauczaniu. Rozwiązania stosowane w pracy w jednostkach obsługi studenta czy dobre praktyki przy nawiązywaniu współpracy z partnerami zagranicznymi.

W trakcie warsztatów pracownicy naszej uczelni przedstawili stosowane w WSZiA narzędzia e-learningowe: Akademia w Chmurze oraz Portal Projektów Studenckich. Poznali narzędzia stosowane na innych uniwersytetach, systemy zarządzania studentami i platformy zdalnego nauczania. Ciekawym doświadczeniem była prezentacja pojazdów elektrycznych zbudowanych od podstaw przez studentów z wydziału inżynierii i elektroniki ATEI.

Poza częścią związaną z dydaktyką organizatorzy zapewnili także bogaty wachlarz wydarzeń kulturalnych. Wycieczka z przewodnikiem pozwoliła lepiej poznać historię miasta Saloniki a premiera filmu "Citizen Europe" przybliżyła historię programu Erasmus. Dodatkowo studenci ATEI zrzeszeni w kole komików przygotowali stand-up w języku angielskim.

Nawiązana współpraca pozwoli studentom naszej uczelni (m.in. kierunku pielęgniarstwo) na odbywanie praktyk na ATEI w ramach programu Easmus+.

Kampus uczelni - wejście
    Kampus - stołówka