WSZiA na YouTube

Rozszerzenie współpracy międzynarodowej

2017-05-24 03:15:51

Program Erasmus+ to nie tylko zagraniczne wyjazdy studentów na zajęcia i praktyki, ale także możliwość prowadzenia zajęć i uczestniczenia w szkoleniach dla kadry akademickiej.

W dniach 15-19 maja 2017 r. pracownicy naszej uczelni uczestniczyli w międzynarodowym tygodniu wymiany doświadczeń organizowanym przez University of Primorska w mieście Koper na Słowenii.

Słowenia, ze stolicą w Lublanie i liczbą ludności niewiele ponad 2 mln osób, jest jednym z najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw byłej Jugosławii. Do Unii Europejskiej wstąpiła tego samo dnia co Polska i już po trzech latach stała się członkiem strefy euro. Na terenie Słowenii działa jedynie kilka uniwersytetów, wśród nich Uniwersytet w Primorskiem (Univerza na Primorskem)  założony w 2003 roku, który był gospodarzem tegorocznego International Week.

Uniwersytet ma swoją główną siedzibę w małym mieście portowym Koper nad Adriatykiem, położonym na półwyspie (dawniej wyspie), około 106 km od stolicy Lublany i 20 km od włoskiego Triestu. Ze względu na tradycyjną obecność ludności włoskiej, w gminie Koper językami urzędowymi są zarówno słoweński, jak i włoski. Rejon znany jest z ponad 700-letniej tradycji pozyskiwania soli, która w malowniczej miejscowości Piran nadal otrzymywana jest wyłącznie tradycyjnymi metodami, całkowicie zależnymi od sił natury. Z tego też powodu bogata w minerały sól pireńska znajduje się na liście produktów chronionej nazwy pochodzenia. W połączeniu np. z czekoladą cieszy się dużym powodzeniem wśród turystów.

Kampus uniwersytecki rozsiany jest na całym wybrzeżu. Wydziały uniwersytetu mieszczą się również w pobliskich miejscowościach nadmorskich Izola oraz Portoroz (Port Róż). Budynek administracji uniwersytetu znajduje się w historycznym centrum Starego Miasta Koper i sąsiaduje z Pałacem Pretoriańskim, w którym mieści się siedziba władz miasta.

Studia na uniwesytecie zorganizowane są w oparciu o 6 wy­działów, studenci mają do wyboru Wydział Humanistyczny, Wydział Zarządzania, Wydział Matematyki, Nauk Przyrodniczych i Technologii Informacyjnych, Wydział Edukacji, Wydział Turystyki, Wydział Nauk o Zdrowiu oraz Wydział Budownictwa. Około 6 tys. studentów kształci się na 74 kierunkach studiów.

Na każdym wydziale prowadzone są badania naukowe, Uniwersytet ma 16 zarejestrowanych zespołów badawczych z ponad 500 naukowcami. Uczestnicy tygodnia międzynarodowego mieli możliwość spotkać się z częścią z nich oraz wysłuchać wykładów na temat prowadzonych tam badań.

Zaletą tegorocznego International Week było duże zróżnicowanie uczestniczących w nim krajów. Pracownicy naszej uczelni: Dawid Długosz i Mariusz Poninkiewicz mieli możliwość spotkać się z pra­cowni­kami uniwersytetów z Austrii, Bułgarii, Bośni i Hercegowiny, Czech, Chorwacji, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Litwy, Macedonii, Słowacji oraz Węgier. Program międzynarodowego tygodnia wypełniały wykłady, warsztaty oraz spotkania z przedstawicielami poszczególnych wydziałów University of Primorska.

Uczestnicy wzięli udział w międzynarodowej konferencji „Student-Centered Learning” zorganizowanej na Wydziale Turystyki. Nie zabrakło także części mniej oficjalnej, podczas której przewodnicy opowiadali o historii rejonu i słoweńskiej kulturze, można było zwiedzić miasto oraz popłynąć statkiem do Piranu.

W programie International Week znalazły się także lekcje języka sło­weń­skiego, zatem przy pożegnaniu można było usłyszeć: Najlepša hvala! Na svidenje!

Sala Senatu - tu odbywał się Staff Week

Pałac Pretoriański - siedziba władz miasta

Wycieczka po mieście
    Sklep z solą i pamiątkami