Co warto wiedzieć na temat systemu ubezpieczeń społecznych?

2016-11-30 08:41:20

Osoby zainteresowane poszerzeniem wiedzy na temat funkcjonu­jące­go w Polsce systemu ubezpieczeń społecznych zapraszamy w dniu 3 grudnia o godz. 10.40 do sali 105 na wykład pt. „Co warto wiedzieć na temat systemu ubezpieczeń społecznych?”, który poprowadzi Pani Anna Barczak Kierownik Inspektoratu ZUS w Zamościu.

W trakcie wykładu zaprezentowane zostaną podstawowe informacje na temat funkcjonujących obecnie trzech filarów ubezpieczeń, wieku emerytalnego oraz prognoz demograficznych. W postaci ilustracji filmowej przedstawiony zostanie rys historyczny ubezpieczeń społecznych.

Ponadto słuchacze będą mieli okazję poznać Platformę Usług Elektro­nicznych (PUE) w wymiarze praktycznym przez założenie własnego profilu PUE.

Platforma jest kluczowym przedsięwzięciem ZUS w zakresie nowo­czes­nych usług świadczonych przez Internet i telefon. Umożliwia  całodobowy dostęp on–line do osobistego profilu ZUS. Dzięki tej wygodnej formie można zrealizować większość spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi bez wychodzenia z domu – przez Internet. Dzieki niej każdy zarejestrowany może dowiedzieć się m. in. o:

• stanie swojego konta w ZUS,
  • ubezpieczeniach, do których jest zgłoszony,
  • wysokości odprowadzanych składek,
  • kwotach środków przekazywanych do OFE,
  • wydanych zaświadczeniach lekarskich,
  • członkach rodziny zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego,

oraz:

• złożyć różnego rodzaju wnioski,
  • zarezerwować wizytę w urzędzie.

Serdecznie zapraszamy!