WSZiA na YouTube
Informator rekrutacyjny Studia podyplomowe Kursy i szkolenia Przetargi Media o nas Biuro Karier Kontakt

Erasmus+ Pracownicy WSZiA w Logroño

2016-09-15 12:37:49

Tegoroczny Staff Week, czyli tydzień spotkań kadry uniwersyteckiej, w którym brali udział pracownicy naszej uczelni odbył się na Uniwersytecie de la Roja w Logroño. Wyjazd zorganizowany został w ramach wymiany pracowników dydaktycznych i administracyjnych programu Erasmus+.

Logroño (czyt. Logronio) to miasteczko położone w północnej części Hiszpanii oddalone o około 340 km od Madrytu. Liczy niespełna 150 tys. mieszkańców. Słynie głownie z uprawy winorośli, przemysłu winiarskiego oraz dogodnego położenia na szlaku pielgrzymek do Santiago de Compostela. Przez miasto przepływa rzeka Ebro.

Uniwersytet de la Roja (czyt. de la rocha) jest najważniejszą placówką oświatową w Logroño. Studiuje na nim około 5 tys. studentów. Mimo, że jest to uczelnia państwowa studenci częściowo płacą za edukację (około 1500 Euro rocznie, i tym drożej im więcej mają poprawek). Uczelnia kształci na 4 wydziałach oraz w dwóch działających przy uczelni szkołach uniwersyteckich. W skład kampusu akademickiego wchodzi 11 w pełni wyposażonych obiektów dydaktycznych.

Zakres kształcenia uczelni jest bardzo rozległy (to m.in. biznes, prawo, sztuka, elektronika i mechanika). Studenci wraz z pracownikami mogą poszczycić się budową od podstaw elektrycznego samochodu i motocykla. Przy uczelni działa kształcąca na poziomie licencjatu szkoła pielęgniarstwa, która dzięki nawiązanej współpracy już niedługo będzie stanowić bazę praktyk zagranicznych dla prowadzonego w języku angielskim kierunku pielęgniarstwo w naszej uczelni.

Uczelnia zlokalizowana jest w regionie, gdzie tradycje winiarskie są bardzo silne, dlatego też na wydziale nauk ogólnych, rolnictwa i nauk komputerowych działa specjalnie skonstruowana mini winiarnia oraz laboratorium winiarskie, gdzie studenci poznają tajniki procesu uprawy winorośli, fermentacji, dojrzewania i oceny wina.

Tydzień europejski to przede wszystkim poznawanie procesu dydaktycznego w uczelni partnerskiej, wymiana doświadczeń z kadrą z innych placówek oświatowych i nawiązywanie kontaktów. Na Uniwersytecie de la Roja oprócz uczelni z Polski gościli pracownicy szkół wyższych z Chorwacji, Grecji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Turcji, Włoch, Litwy a nawet Argentyny. Każda uczelnia prezentowała swoją ofertę dydaktyczną, doświadczenia, kadrę oraz region z jakiego pochodzi. Oprócz prezentacji „faktów i liczb” na temat uczelni każdy uczestnik przywiózł ze sobą także niewielki, charakterystyczny dla danego kraju poczęstunek. Polskie słodycze Ptasie mleczko i Delicje i tym razem nie zawiodły. Dużo śmiechu za to wywołały „krówki”, które przywiozła także reprezentacja Argentyny jako swój rodzimy przysmak. Trzeba jednak przyznać, że „cows” smakowały bardzo podobnie i tak samo się ciągnęły podczas jedzenia, stąd też krówki uznano za słodycze międzynarodowe.

Harmonogram tygodnia europejskiego wypełniały wspólne wykłady, warsztaty o tematyce współpracy międzynarodowej i Erasmus+, lekcje języka hiszpańskiego oraz wizytacje kluczowych komórek organizacyjnych uczelni. Doktor Rafał Sapuła miał okazję odwiedzić Centrum Sportu i Szkołę Pielęgniarstwa, Mariusz Poninkiewicz zapoznał się z Centrum szkoleń online i distance learning zaś Dawid Długosz wraz z innymi koordynatorami Erasmus+ spotkał się z pracownikami Biura Współpracy Międzynarodowej. Uczelnia stawia duży nacisk na nowoczesne formy kształcenia. Każdy przedmiot posiada swój własny kurs online, część zajęć prowadzona jest tylko tą techniką. Do pracy wykorzystywane są sprawdzone rozwiązania jak platforma BlackBoard (ta sama z której korzystają studenci i pracownicy naszej uczelni).

W czasie tygodnia gospodarze zadbali o wypełnienie czasu wolnego do ostatniej minuty. Chwile poza kampusem akademickim umilili wspólnym zwiedzaniem miasta, wizytą we wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO Monastyrach Yuso i Suso, skąd wywodzą się pierwsze słowa w języku hiszpańskim oraz winiarni fundacji Vivanco (w której oprócz samej winiarni i muzeum historii wina znaleźć można największy na świecie zbiór korkociągów oraz dzieła najwybitniejszych malarzy, m.in. Picassa).

Specjalność Logroño - Laurel, to ulica z niewielkimi knajpkami, w których można zamówić małe przekąski (tapas) i kieliszek wina. Zasadą w nich jest jedzenie na stojąco i wyrzucanie serwetek na ziemię (ich duża ilość świadczy o popularności miejsca). Wizyty od jednego tapas do drugiego to tradycyjny sposób spędzania wolnego czasu z przyjaciółmi w Hiszpanii.

Tydzień europejski zwieńczyła wspólna kolacja w restauracjo-winiarni odwiedzanej często przez Hemingwaya (co bardzo doceniali i podkreślali dumni właściciele).

Rozstanie ze słonecznym Logroño (temperatura w trakcie tygodnia europejskiego dochodziła do 40 st. C i narzekali na nią nawet lubiący ciepło Włosi i Chorwaci) poprzedziła krótka konferencja podsumowująca na której uczestnikom wręczono certyfikaty. Przed wypowiedzeniem ¡Adiós! uczestnicy przyrzekli sobie spotkać się ponownie.

Budynek rektoratu
    Powitanie uczestników
    Zwiedzanie miasta
    Budynek Rady Miasta