Biuletyn Informacji Publicznej Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty 31 maja weszła w życie!

2016-06-01 11:25:06

Jakie korzyści przynosi ustawa o zawodzie fizjoterapeuty, która właśnie weszła w życie? – pytamy dr n. o zdr. Martę Wolanin, fizjoterapeutę pracującą w Katedrze Fizjoterapii Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu oraz Zamojskiej Klinice Rehabilitacji WSZiA w Zamościu, specjalizującą się w fizjoterapii w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

Fizjoterapeuta dzięki Ustawie staje się samodzielnym zawodem medycznym. To bardzo ważna informacja dla przyszłych i obecnych fizjoterapeutów! Ustawa reguluje zasady wykonywania zawodu fizjoterapeuty w tym uzyskiwania prawa wykonywania zawodu, kształcenia zawodowego i podyplomowego oraz odpowiedzialności zawodowej fizjoterapeutów. Określa szczegółowo wymagania, jakie musi spełniać osoba, która ma prawo wykonywać ten zawód, oraz wprowadza Krajowy Rejestr Fizjoterapeutów. Ustawa pozwoli wyeliminować wszystkich tzw. kręgarzy, nastawiaczy podających się za fizjotera­peutów.

Poza tym uregulowane zostanie wykonywanie zawodu fizjoterapeuty, które polega między innymi na diagnostyce funkcjonalnej pacjenta, planowaniu i prowadzeniu fizykoterapii, kinezyterapii lub masażu, zlecaniu wyrobów medycznych, dobieraniu ich do potrzeb pacjenta, nauczaniu pacjentów posługiwania się tymi wyrobami, prowadzeniu działalności fizjoprofilaktycznej, wydawaniu opinii i orzeczeń odnośnie do stanu funkcjonalnego osób poddawanych fizjoterapii oraz przebiegu procesu fizjoterapii.

Dlaczego zatem warto studiować fizjoterapię w Zamościu?

Nasza uczelnia kształci praktycznie. Każdy adept fizjoterapii po kształceniu na naszej Uczelni potrafi poprowadzić samodzielnie terapię w zasadzie u każdego pacjenta. To nas wyróżnia. Niestety, w dużych miastach, na dużych uczelniach studenci nie mają możliwości tak częstego kontaktu z pacjentem i praktycznej nauki zawodu. Poza tym nasi studenci mogą bez ograniczeń wyjeżdżać na praktyki studenckie w Europie i tam zdobywać nowe kwalifikacje zawodowe. Przygotowujemy studentów do tych wyjazdów przykładając dużą wagę do nauki języków obcych. Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu jest liderem w praktycznym kształceniu fizjoterapeutów w Polsce!

Zamość, w ostatnich latach, stał się symbolem rehabilitacji. To właśnie w Zamościu, w 2014 roku, przy ogromnym zaangażowaniu naszego ordynatora dr n. med. Rafała Sapuły, zorganizowaliśmy największe w historii Polski - Sympozjum Naukowe o międzynarodowym wymiarze w zakresie Rehabilitacji. Przyjechało wówczas 600 Gości w tym 80 największych autorytetów z zakresu rehabilitacji z całego świata. U nas mieści się także siedziba Zarządu Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji.

Poza tym mamy doświadczonych i liczących się na arenie krajowej i europejskiej wykładowców oraz unikalne zaplecze dydaktyczne oparte na Zamojskiej Klinice Rehabilitacji WSZiA, SP Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu, Stowarzyszenia Krok za Krokiem w Zamościu i innych podobnych placówek.

I najważniejsze pytanie – czy po skończeniu fizjoterapii można znaleźć pracę? – pytamy dr Martę Wolanin

Odpowiadam zdecydowanie - że tak. Każdy fizjoterapeuta, który chce rzetelnie i sumiennie pracować znajdzie pracę, zarówno w regionie jak i w Polsce oraz Europie.