Erasmus+ to nauka i przygoda - relacja studentów z praktyki w Bolu

2016-01-04 11:41:20

Zapraszamy do przeczytania relacji z trzymiesięcznych praktyk jakie troje naszych studentów: Mykola Andrusyk, Viktoriia Gurko i Natalia Savosiuk odbyło w Abant Izzet Baysal University w Bolu (Turcja) w ramach programu Erasmus+.

Turcja - fascynujący kraj z niesamowitą przyrodą, ogromną różnorod­nością  potraw, ciekawą kulturą i obyczajami. Bolu - spokojne miasteczko między Stambułem i Ankarą, liczy około 120 tysięcy mieszkańców, położone jest wśród zalesionych gór i błękitnych jezior. Centrum miasta to jedna główna ulica, przy której znajduje się praktycznie wszystko – kino, centrum handlowe, niezliczona ilość sklepów i punkty gastronomiczne.

Mieszkaliśmy w kampusie, oddalonym o około 15km od miasta. Aby się dostać na teren kampusu, każdy przechodził przez kontrolę przeprowadzaną przez sztab ochroniarzy (brak posiadania legitymacji zobowiązywał do pozostawienia innego dokumentu w strażnicy). W pierwszych dniach po przyjeździe (nie posiadając jeszcze legitymacji studenta AIBU, i bez znajomości języka tureckiego) hasło „Erasmus” wystarczało w zupełności.

Warunki mieszkaniowe w naszym akademiku były na dobrym poziomie, choć pokoje w jakich mieszkaliśmy były aż sześcioosobowe. Pokoje nie były zamykane na klucz, ale każdy posiadał własną zamykaną szafkę, gdzie można było bezpiecznie przechować cenne przedmioty. Akademik wyposażony był w osobny pokój dzienny, gdzie można było obejrzeć telewizję, (w języku tureckim oczywiście), stołówkę oraz z racji tego, że pokoje były zatłoczone - specjalne pomieszczenia przeznaczone do nauki.

W trakcie praktyki uczestniczyliśmy w zajęciach z zakresu rehabilitacji pacjentów po udarze mózgu w jednym z ośrodków sanatoryjnych. Zapoznaliśmy się z metodami opieki pacjentów na oddziałach intensywnej terapii, kariologii, neurologii oraz ortopedii. Na początku wydawało się, że będzie to dość trudne wyzwanie, ale teraz już wiemy że dla studenta nie ma nic niemożliwego. Z komunikowaniem się na uczelni nie było problemu, ponieważ wykładowcy znają angielski i posługują się nim biegle.

W trakcie trzymiesięcznego pobytu mieliśmy tydzień wolny od zajęć, który wykorzystaliśmy na podróż do najpiękniejszych miejsc Turcji (m.in. Ankary, Antalii, Olimpos, Kaş, Fethiye, Marmaris, Izmiru, Pamukkale). Była to niezapomniana przygoda, pełna pozytywnych emocji i wrażeń. Turcja to piękny kraj warty polecenia! Przy wyborze miasta i uczelni trzeba pamiętać, że Bolu to małe miasteczko idealne do spokojnego życia, z przyjaznymi ludźmi i brakiem życia nocnego znanego z większych miast (co może pomóc w studiowaniu:)

Udział w programie, dzięki współpracy z wysoko kwalifikowanymi wykładowcami, pozwolił nam zdobyć cenne doświadczenia w sferze fizjoterapii oraz poznać wielu ciekawych ludzi i gościnność Turcji.

Powodzenia dla przyszłych Erasmusów!