WSZiA na YouTube

Nasz student na praktykach w Šiaulai State College na Litwie

2015-11-24 08:49:22

Zapraszamy do lektury sprawozdania Pana Krzysztofa Sendłaka, studenta kierunku fizjoterapia, który przez trzy miesiące (lipiec-październik br.) w ramach programu Erasmus+ odbywał praktyki w Siaulai State College na Litwie.

Był to już trzeci raz kiedy wyruszyłem na praktyki w ramach programu Erasmus+. Tym razem wybrałem Litwę a dokładniej miasto Siauliai (Szawle). Cieszę się że udało mi się doprowadzić do tego wyjazdu gdyż zawsze chciałem zobaczyć tę właśnie wschodnią część Europy.

Swoje praktyki odbywałem w opieki "Goda". Był to główny ośrodek agencji Globos mieszczący się przy malowniczym jeziorze Rakiewo około 7 km od miasta Szawle. Dom opieki w pełni współpracuje z koledżem w Szawlach i jest często odwiedzany przez studentów odbywających tam praktyki. Większość pacjentów to ludzie starsi, część to pacjenci chorzy psychicznie. W samym domu znajdowało się ponad 100 miejsc noclegowych z czego samych pacjentów było 73 (mam jeszcze ich dokładną listę;)).

Muszę powiedzieć że ten wyjazd w ramach praktyk pozwolił mi jeszcze bardziej zobaczyć siebie w roli fizjoterapeuty. Miałem do dyspozycji w pełni wyposażony w profesjonalny sprzęt pokój, w którym mogłem spokojnie wykonywać różnego rodzaju zabiegi. Nauczył mnie również cierpliwości i spokoju względem pracy ze starszymi oraz chorymi ludźmi. Dzięki pobycie w tym domu opieki mogłem spojrzeć na niektóre problemy z innej perspektywy i lepiej je zrozumieć.

W podsumowaniu napiszę że warto było pojechać, spotkać się z kulturą litewską, obcować z jej wspaniałą kuchnią oraz poznać naprawdę wartościowych ludzi (z którymi nadal jestem w stałym kontakcie). Dzięki takim wyjazdom mój język angielski wciąż się rozwija, choć tym razem miałem także okazję używać swojego ubogiego (acz ambitnego!) języka rosyjskiego.

Krzysztof Sendłak