Biuletyn Informacji Publicznej Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu

Szkolenie obserwatorów rozpraw - ZAPRASZAMY!

2015-11-05 01:37:35

We wtorek 17 listopada br. w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Zamościu  odbędzie się szkolenie osób zainteresowanych podnoszeniem jakości prawa w Polsce.

Dla kogo jest to szkolenie?

Szkolenia dostępne są dla wszystkich, choć obserwatorami rozpraw mogą być tylko osoby pełnoletnie. W szczególności szkolenia mogą być atrakcyjne dla osób, które chcą zdobyć praktyczną wiedzę na temat sądownictwa i swoich praw przed sądem, mogą stanowić doskonałe rozwinięcie zajęć z wiedzy o społeczeństwie. Cieszą się one dużym zainteresowaniem studentów prawa, administracji i kierunków społecznych, np. socjologii.

Program:

1. Historia, cele i osiągnięcia ruchu Court Watch
  2. Konstytucyjne podstawy działania wymiaru sprawiedliwości w Polsce
  3. Ustrój sądownictwa w Polsce
  4. Prawa obywatela przed sądem
  5. Praktyka przebiegu rozprawy sądowej
  6. Problemy polskiego sądownictwa wg badań i analiz
  7. Metodologia obserwacji rozpraw sądowych
  8. Praca z formularzami obserwacyjnymi i systemem wprowadzania danych on-line

Szkolenie przygotowuje uczestników do pełnienia roli obserwatorów rozpraw sądowych w ramach programu “Obywatelskiego Monitoringu Sądów” prowadzonego przez Fundację Court Watch Polska  Obserwator zyskuje podstawową wiedzę o wymiarze sprawiedliwości i regułach rządzących procesem sądowym, przydatną do efektywnego prowadzenia obserwacji rozpraw.

Organizator szkolenia:

Fundacja Court Watch Polska to organizacja wspierająca pozytywne zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości poprzez prowadzenie obywatelskiego monitoringu sądów oraz budowanie Centrów Sprawiedliwości Naprawczej. Chcemy, żeby każdy był w sądzie szanowany i wyszedł z niego z poczuciem sprawiedliwości.

Dlatego, co roku, ponad 400 naszych wolontariuszy obserwuje rozprawy w całej Polsce. Publikujemy raporty, szkolimy sędziów – jesteśmy głosem obywateli w sądach i Ministerstwie Sprawiedliwości. Nasz program obserwacji rozpraw jest największy na świecie, a organizacje międzynarodowe promują nasze doświadczenia w innych krajach. Fundacja powstała w kwietniu 2010 roku i jest organizacją non-profit. Nasze biuro znajduje się na ul. Moniuszki 5/8 w Toruniu. Współpracujemy z wieloma uczelniami, szkołami i instytucjami - nasze działania mają wymiar ogólnopolski

ZAPISY:

Szkolenia odbywają się w grupach co najmniej 12 osobowych (optymalnie 20-30 osób). Udział w szkoleniu nie oznacza automatycznej zgody na zostanie Obserwatorem, więc uczestnikami mogą być osoby niezdecydowane lub które są na razie tylko zainteresowane ideą Court Watch.

Szkolenie trwa zwykle dwie godziny lekcyjne, czyli 90 minut.

Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu winny się zarejestrować na stronie Fundacji:

Szkolenie odbędzie się we wtorek 17 listopada br. o godzinie 9.00 w siedzibie Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji przy ul. Akade­mickiej 4 (sala nr 27).

ZAPRASZAMY!