Podkarpacie chce współpracować z Chinami - efekty dzisiejszej debaty w UM w Rzeszowie

2013-11-19 08:38:33

Od przedsiębiorców i władz samorządowych zależy sukces współpracy Polski z Chinami na poziomie regionu. Jak go osiągnąć? Dyskutowali uczestnicy spotkania zorganizowanego przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej (RODM) działający przy WSIiZ w Rzeszowie.

Debata, w której wzięli udział przedstawiciele rządu, samorządów, politycy, przedsiębiorcy i naukowcy odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim. Spotkanie zostało zorganizowane przez WSIiZ w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. To pierwsze w Rzeszowie wydarzenie na tak dużą skalę, które skupiło się na kontaktach z azjatycką potęgą.

Wydarzenie otworzył dr Wergiliusz Gołąbek, prorektor WSIiZ ds. Rozwoju i Współpracy, który wspomniał o problemie braku wiz studenckich w Polsce, co uniemożliwia proces internacjonalizacji uczelni wyższych -  jednego z czynników determinujących współpracę pomiędzy państwami.

- Chiny, z dynamicznie rozwijającą się gospodarką i zwiększającą się strefą wpływów na świecie, to dziś jeden z najważniejszych graczy na arenie międzynarodowej. To nie tylko największy eksporter, ale także potężny rynek zbytu z ponad 1,3 mld ludności. Debata przybliża uwarunkowania współpracy z partnerami chińskimi – podkreśla Dominik Łazarz, dyrektor RODM w Rzeszowie.

Rzeszów podejmuje działania na rzecz rozwoju współpracy z Chinami. Stolica Podkarpacia ma podpisaną umowę partnerską z jednym z miast w Chinach. Chodzi m.in. o rozwój nowoczesnych technologii, sport, kulturę, naukę i transport.  Goszcząca w lecie tego roku w Rzeszowie delegacja z Chin spotkała się m.in. z przedstawicielami uczelni. - Jestem pod wrażeniem uczelni. Ma bardzo nowoczesny sprzęt i niewysokie koszty nauki.  Uważam, że chińskie uniwersytety powinny się wiele nauczyć od WSIiZ – mówił podczas wizyty w WSIiZ ZHAO YUANFANG z China Radio International.

Takie działania, to zdaniem samorządowców, pierwszy krok do owocnej współpracy w przyszłości. Chodzi przede wszystkim o przyciąganie inwestorów ze światowej potęgi gospodarczej, jaką są Chiny. Jako przykład podają przejęcie Huty Stalowa Wola przez spółkę LiuGong Machinery Poland - największą chińską inwestycję w Polsce o wartości ok. 300 mln zł.

Jak podkreśla Małgorzata Wierzejska, I Sekretarz Wydziału Azji Wschodniej i Pacyfiku Ministerstwa Spraw Zagranicznych, od momentu podpisania polsko-chińskiego partnerstwa strategicznego w 2011 roku nastąpiło ożywienie relacji. Efektem jest podpisanie kolejnych kilkudziesięciu partnerstw i wzrastająca liczba misji gospodarczych.

- Ważna jest współpraca na poziomie centralnym i na gruncie regionalnym. Warto informować ambasadę w Pekinie i MSZ o takich działaniach, które wspieramy m.in. poprzez konkursy na wdrażanie planów współpracy i utworzenie grupy roboczej z przedstawicielami samorządów – deklaruje Małgorzata Wierzejska.

Marcin Wielondek, wiceprezes Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Chińskiej zauważa, że strona chińska jest od kilku lat bardzo zainteresowana Polską, która wyszła obronną ręką z kryzysu i jest postrzegana jako lider Europy Środkowo-wschodniej. Również on zauważa duże pole do współpracy na gruncie regionalnym. - Będziemy wspierać i wspomagać merytorycznie każdą inicjatywę. Chcemy utworzyć oddział towarzystwa w Rzeszowie – zapowiada Wielondek.

Zdaniem Radosława Pyffel, prezesa Centrum Studiów Polska-Azja, Chiny potrzebują przede wszystkim surowców, nowoczesnych technologii i inwestycji. Podkarpacie może zaoferować współpracę w obszarach: nauki, edukacji, turystyki i inwestycji. - Chińczycy inwestują duże środki w naukę i innowacyjność. Mają być społeczeństwem opartym na wiedzy. W Rzeszowie jest Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, która kształci najwięcej obcokrajowców w Polsce – podkreśla.

Jednocześnie zauważa, że w ramach „12 kroków Wen Jiabao” – chińskiego planu na Europę Środkowo-wschodnią - Polska została wytypowana na lidera 16 państw. Do wykorzystania na rzecz współpracy naukowo-technicznej jest 10 mld dolarów.  – Mogę zorganizować spotkanie z Chińczykami, jeśli władze regionu będą zainteresowane – zapewnia.

O współpracy z Chinami mówił Rafał Darecki, koordynator Klastra Jakości Życia „Kraina Podkarpacie”. – Chiny to przyszły rynek zbytu. Są np. zainteresowane produkcją ultralekkich samolotów. Widzimy też współpracę w obszarach: turystyki, zdrowia, ekotechnologii – zauważa.

Druga część spotkania miała formę dyskusji panelowej. Radosław Pyffel podkreślał, jak istotne dla chińskiego partnera jest znaczenie członkostwa Polski w Unii. Jeszcze raz podkreślił, iż polityka zagraniczna Chin opiera się na współpracy z przedstawicielami regionów. Takim partnerem w Ameryce Południowej jest Argentyna. W Europie Centralnej ma to być Polska.

Marzena Furtek- Żebracka z Urzędu Miasta mówiła o pomysłach przywiezionych z Chin, które udało się przenieść na grunt rzeszowski (np. okrągła kładka). Wyjaśniła także wybór miasta partnerskiego Fangchenggang. Uczestnicy debaty chcieli uzyskać od panelistów informacje nt. sektorów gospodarki, które mogą stać się zalążkiem współpracy biznesowej, edukacyjnej oraz o wnioskach, które można wyciągnąć z blamażu COVEC podczas budowania autostrady A2. Wszyscy prelegenci podkreślali znaczenie cierpliwości oraz długoletniej wizji we współpracy z chińskimi partnerami, którzy wyjątkowo cenią sobie efekty długofalowe.

Podsumowując, wymieniono wszystkie atuty Podkarpacia, które z chińskiej perspektywy mogą świadczyć o przewadze nad innymi regionami Europy.

Debatę poprowadził red. Adam Głaczyński. Patronat nad wydarzeniem objęła Małgorzata Chomycz-Śmigielska – Wojewoda Podkarpacki, Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Tadeusz Ferenc – Prezydent Miasta Rzeszowa.