Biuletyn Informacji Publicznej Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu

REGIONALNY OŚRODEK DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ W RZESZOWIE

2013-05-07 02:27:45

Prowadzenie działalności informacyjnej i edukacyjnej, udostępnianie materiałów i publikacji o tematyce związanej z polską polityką zagraniczną oraz członkostwem Polski w UE, wspieranie inicjatyw o charakterze międzynarodowym w regionie - to tylko część działań, jakie planuje w ramach swojej aktywności Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie.

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie podpisała umowę o współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Porozumienie to jest pokłosiem decyzji Ministra Spraw Zagranicznych z 29 marca 2013 roku o utworzeniu w Województwie Podkarpackim, Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w murach WSIiZ.
- Ośrodek ten będzie niejako spadkobiercą działającego od ponad 12 lat Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej, który wypracował sobie w regionie wiodącą pozycję punktu informującego i promującego Unię Europejską i członkostwo Polski w UE - wyjaśnia Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy WSIiZ.

Powstanie sieci Regionalnych Ośrodków Debaty Międzynarodowej jest wynikiem zatwierdzenia przez MSZ priorytetów polskiej polityki zagranicznej na lata 2012-2016, a co za tym idzie wzmocnienia obywatelskiego i samorządowego wymiaru polskiej polityki zagranicznej. W całym kraju powołanych zostało trzynaście tego typu Ośrodków, które będą informować MSZ o działaniach międzynarodowych prowadzonych w regionie i rozwijać współpracę z Ministerstwem w tym zakresie.
Spotkania, lekcje, warsztaty, konferencje i wiele innych inicjatyw, to tylko propozycja działań w które włączyć się może każdy mieszkaniec województwa podkarpackiego zainteresowany tematami dotyczącymi priorytetów polskiej polityki zagranicznej i polskiego członkostwa w UE. Animowanie i inicjowanie działań z zakresu współpracy międzynarodowej, to kolejny profil aktywności Ośrodka. Najważniejszym jednak zadaniem punktu będzie wzmocnienie współpracy pomiędzy Ministerstwem Spraw Zagranicznych, samorządem i organizacjami pozarządowymi.

O działalności sieci Ośrodków w swoim przemówieniu, mówił niedawno sam Minister Spraw Zagranicznych, Radosław Sikorski. Podkreślił, że zadania polskiej polityki zagranicznej, będą konsultowane z władzami lokalnymi i organizacjami pozarządowymi za pośrednictwem powstających w każdym województwie Regionalnych Ośrodków Debaty Międzynarodowej.

- Rozpoczynający swoją działalność Ośrodek w Rzeszowie, funkcjonując w strukturach WSIiZ, będzie korzystał z dotychczasowego doświadczeniu Uczelni w zakresie prowadzenia punktów informacyjnych rozwijających działalność skoncentrowaną na informacji europejskiej. Takimi Centrami są m.in. Ośrodek Enterprise Europe Network, Regionalny Punkt Informacji Europejskiej Eurodesk oraz prowadzony w partnerstwie, Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct w Rzeszowie. Dzięki tak rozwiniętej sieci punktów, działalność Ośrodka będzie bazowała na dotychczasowym doświadczeniu Uczelni, a jego aktywność będzie koncentrowała się na inicjowaniu wspólnych działań o profilu międzynarodowym - mówi Urszula Pasieczna.

Jeżeli interesują Cię kwestie polskiej polityki zagranicznej, jesteś studentem który przygotowuje pracę w tym temacie, uczniem, który chciałby poszerzyć swoją wiedzę z zakresu polskiej dyplomacji lub mieszkańcem Podkarpacia, który chętnie zaangażuje się w działania o profilu międzynarodowym - zapraszamy Cię do skorzystania z oferty Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie.